Érdemes vizsgálatot végeztetni, hogy pontosan tudjuk, mely növények pollenére vagyunk érzékenyek. Következő lépésben pedig informálódjunk, hogy az adott növény vagy növények pollenjének a koncentrációja mely időszakban lesz a legmagasabb, így jobban fel tudunk készülni a pollenszezon alatt tapasztalt kellemetlen tünetek megjelenésére, és egyúttal azok csökkentésére.
Az adott növényfaj egyedeinek a feltérképezése a környéken is nagyon előnyös a pollenallergiában szenvedőknek. Például, ha valaki a mogyoró virágporára érzékeny, akkor mogyoró virágzáskor ne arra sétáltassa a kutyáját, ahol sok mogyoróbokor van.
Így csökkenthető a pollenártalom pollenszezon

Forrás: NASA
A szobában ne a kinti ruhánkban tartózkodjunk, mert ezek könnyen összegyűjtik a polleneket, így, ha otthon is abban maradunk, az allergének a lakásban is velünk lesznek. Érdemes azonnal átöltözni, amint hazaértünk, és a kint viselt ruhákat ilyenkor gyakrabban kimosni, vagy zártan tárolni, például egy fedele műanyag dobozban.
Hajunk és szőrös kisállataink
A haj a nap során rengeteg pollennel szennyeződik. Ilyen időszakban a pollenallergiásoknak előnyösebb a rövidebb frizura, és akár a naponta történő hajmosás. A velünk egy lakásban élő kisállatok bundáját is sokkal gyakrabban kell mosni a növények virágzási időszakában, amikor pollenjeiket szórják.

Nem mindegy, mikor szellőztetünk
Reggelente és délelőttönként a legmagasabb a pollenkoncentráció, ezért a szellőztetést jobb estére vagy kora éjszakára időzíteni. Eső után vagy a hajnali harmat időszakában is kisebb mennyiségű pollen jut be szellőztetéskor.
Ruhaszárítás a szabadban: ilyenkor felejtős!
A kimosott ruhákra gyorsan rátapadnak a levegőben szálló pollenek, így jobb, ha bent szárítjuk őket vagy szárítógépet használunk az allergiaszezonban.
Légkondicionáló a lakásban és az autóban
Az ilyen eszközök rendszeres karbantartása, pollenszűrő betétjüknek a cseréje elengedhetetlen. Az elhanyagolt szűrők könnyen csapdába ejthetik és visszafújhatják a polleneket a légtérbe. Ugyanez a helyzet a porszívóval is. Ha nem tisztítjuk ki rendszeresen a készüléket, akkor a korábban összeszedett polleneket újra a levegőbe eregeti a porszívó.
Szabadtéri sportok

A pollenallergiás emberek a pollenszezonban részesítsék előnyben a beltéri sportokat, kültéri edzésekre csak a pollenszezon elmúltával vállalkozzanak. Edzéskor a légzésszám és a belélegzés mélysége nő, fizikai terhelés alatt tehát még rosszabb lesz a helyzet, mint nyugalmi légzésnél.
A fűnyírás nem a pollenallergiások munkája
Az is előnyös, ha nyírás után egyből bekapcsoljuk az öntözőrendszert, az valamelyest csökkenti az adott mikrokörnyezetben a levegő pollen koncentrációját.

Figyeljünk az orrlégzésre
Az orrunk természetes szűrőként működik, tehát ne szájon, hanem orron lélegezzünk. Ha az allergia miatt bedugul az orrunk, akkor szájlégzéssel még több pollent juttatunk a légzőrendszerünkbe. A megoldás, hogy minél előbb dugítsuk ki az orrunkat, hogy újra működjön, vagy ha ez nem sikerül, akkor használjunk pollenszűrős arcmaszkot.