0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. június 12.

Agrometeorológia: marad a hideg, szenvednek a növények

A folytatásban egyelőre marad az ilyenkor megszokottnál hűvösebb idő, záporok azonban többfelé öntözhetnek.

A ma átvonuló hidegfronthoz kötődően többfelé várható eső, zápor, délen akár zivatar, majd pénteken csak kevés helyen, a hétvégén és hétfőn ismét többfelé lehetnek záporok, zivatarok – derül ki a HungaroMet elemzéséből.

Kedden szárazabb időre van kilátás, majd szerdán délnyugatira fordul fölöttünk az áramlás, és ezzel együtt megnő a csapadékhajlam. Az előttünk álló egy hétben területi átlagban 5 és 15 mm közötti csapadék valószínű, a leginkább csapadékosnak a mai nap és a jövő szerda ígérkezik.

Keddig a talajok további száradása lesz a jellemző, szerdától azonban várhatóan sokfelé átnedvesedik a talaj.

A szélgyakran nagy területen megélénkül, többfelé meg is erősödik. A hőmérséklet egyelőre nem emelkedik számottevően. Éjszakánként jellemzően 3-8 fok közé hűl le a levegő, de a szélvédett fagyzugokban továbbra is előfordulhatnak gyenge fagyok. Napközben 15-20 fok közé emelkedik a hőmérséklet, majd keddtől valószínű pár fokos átmeneti melegedés.

Forrás: HungaroMet

Nem kedvezett az időjárás a mezőgazdaságnak

napraforgó

A mögöttünk álló egy hétre jellemző hűvös, nagyrészt száraz időjárás nem kedvez a mezőgazdaságnak. A szántóföldi kultúrák és a gyümölcsök optimális fejlődéséhez egyaránt több csapadékra, és melegebb időre lenne szükség. Bár a fagyosszentek elmúltak, a ma átvonuló hidegfront mögött ismét hideg légtömegek árasztják el a Kárpát-medencét, és érkezik ugyan némi csapadék, de messze nem annyi, amennyire az Alföldön a szomjazó növényeknek szüksége lenne.

Az őszi vetések a csapadékosabb területeken jó állapotban vannak, a repce a virágzás végén jár, a búzán pedig már megjelent a kalász.

A csapadékhiányos alföldi részeken azonban gyengébb az állapotuk. Bár a mélyebbre nyúló, kiterjedtebb gyökérzetüknek köszönhetően még találnak nedvességet a talaj mélyebb rétegeiben, de sürgősen kiadós esőre lenne szükség. A jelenleg is tartó, csaknem két hetesre nyúló hűvös periódus nem kedvező ezekre a kultúrákra, kissé melegebbre lenne szükség.

Az Alföldön kritikus a helyzet

A kukorica és napraforgó korai fejlődéséhez a felszín közeli talajréteg nedvességtartalmában igen jelentős területi különbségek alakultak ki a szezon kezdete óta. A csapadékosabb tájakon még elfogadható a helyzet, de az Alföldön nagy területen alig esett az elmúlt másfél (!) hónapban, szinte csontszáraz a fölső talajréteg, kritikus a helyzet. Bár a kukorica és a napraforgó is kikelt, de nagyon szenvednek a növények. Az aszály mellett a hideg is megviseli a kultúrákat.

aszály, szárazság, talaj

A méhészetben is nagyon sok a probléma: a téli jelentős méhállomány csökkenés/gyengülés után az akác sokfelé lefagyott az országban, ahol maradtak ép rügyek, ott jelenleg virágoznak a fák.

A lefagyott rügyek helyén fejlődő másodlagos virágok viszont még nem nyílnak. Miskolc térségében látni virágokkal szépen berakott fákat, de olyat is, amelyen egyáltalán nincs és nem is lesz virág. A hideg miatt egyrészt elnyúlik a virágzás, de alig termelődik nektár, másrészt viszont a méhek nem tudnak gyűjteni. A gyümölcsösökben sajnos még mindig nem ért véget a fagy elleni védekezés időszaka, az Alföldön többször, többfelé volt kritikusan alacsony a hajnali hőmérséklet.

Az elmúlt egy hétben hulló csapadék miatt főként a délnyugati és az északkeleti országrészekben fordult elő, hogy tartósabban vizes volt a növények levélének felülete, mely kedvező volt a gombás megbetegedések kialakulásához. Hosszabb párás időszakok nem voltak jellemzők.

A napi munkák tervezéséhez, a rövid távú döntéseknél érdemes a legfrissebb méréseket, és a folyamatosan frissülő előrejelzéseket figyelemmel kísérni a HungaroMet honlapján.
Forrás: HungaroMet

Magazin ajánló: