A tavalyi évben a mezőgazdasági termelőknek 1,39 milliárd tonna műtrágyát értékesítettek a műtrágya-forgalmazók, ez közel 30 százalékkal több, mint 2023-ban, ám a forgalomnövekedés ellenére tavaly a műtrágya átlagára majdnem negyedével csökkent. A piacot a 10 legnagyobb műtrágya-forgalmazó uralta, amelyekhez az eladások 87 százaléka köthető.
De nézzük, milyen tapasztalatai vannak a szakembereknek a témában az idei évről. Fáy András, az IKR Agrár Kft. műtrágyaüzletág igazgatója kérdéseinkre elmondta, a műtrágya-felhasználás volumene idén a tavalyi évhez hasonló volt. A nitrogénből többé-kevésbé azonos, a komplex termékekből azonban valamivel több fogyott.

– A piacot mindig a kereslet-kínálat határozza meg. A gazdálkodók eldöntik, hogy a várható bevételükből mennyit áldoznak inputanyagokra, ezért a műtrágya-értékesítés elég árérzékeny terület, ami visszaköszön az elmúlt évek statisztikáiból is. Nyilván ennek árnyoldalai is vannak, hiszen egy alacsony műtrágya-felhasználás determinálja a várható termést, ami a következő évi ráfordítás alapját képezi. Másrészt a műtrágya árát is sok minden befolyásolja, amiben a geopolitikai tényezők manapság eléggé hangsúlyosak.
Elmondható, hogy ezen a területen sem volt kiugró a műtrágya-felhasználás, ugyanakkor a régióban több műtrágyagyár is nagyon kis időszakra korlátozta a működését a kialakult kedvezőtlen körülményekre tekintettel, így ebben a piaci résben az exportőrök megtalálhatták számításaikat.

Arra a kérdésre, hogy milyen törekvéseket tapasztal, hogy a műtrágya előállításához szükséges anyagok alkalmazkodjanak az uniós agrárökológiai törekvésekhez, Fáy András azt mondta, a különböző szabályozások és támogatási rendszerek arra ösztönzik a gyártókat, hogy termékeiket ezen szempontok mentén gyártsák, korszerűsítsék és fejlesszék. Gondolhatunk itt például a biológiai összetevők alkalmazására, lassú lebomlású hatóanyagokra, vagy akár egy utólagos bevonat felvitelére.
– Hogy milyen tendenciák formálhatják a jövő műtrágyapiacát? Szerintem az utóbbi években erősen csökkent a műtrágya-felhasználás volumene, ami ugyan tavaly kedvező fordulatot vett, de messze elmaradunk a korábbi évek vásárlásaitól. A növekedés így benne lehet a következő években, ami javíthatna a hatékonyságon, persze, meghatározott szakmai szempontok mellett. Másrészt az uniós törekvések az alacsonyabb hatóanyag-felhasználást és az ökológiai termékeket részesítik előnyben, így ennek is tere lehet a következő időszakban ugyanúgy, mint a folyékony termékeknek, amik a kialakuló szárazabb klimatikus viszonyokban lehetnek előnyösek.