A sztrájkot a panamai társadalombiztosítási rendszer tervezett reformjai váltották ki, amelyek egyebek között a nyugdíjkorhatár emelését és egyéni nyugdíjszámlák bevezetését irányozták elő. Ezek a tervek széles körű ellenállásba ütköztek, mivel sok panamai munkavállaló fenyegetésnek tekinti ezeket az intézkedéseket. Több ezer banánültetvényi dolgozó is munkabeszüntetésbe kezdett Bocas del Toro tartományban.

Az óriásvállalat szerint jogszerűtlen a sztrájk
Az amerikai Chiquita Brands konszern nem fogadja el a sztrájk jogszerűségét, és drasztikus lépésre szánta el magát, minden munkavállalóját elbocsátja banánültetvényeiről. Először körülbelül 5000 dolgozónak mondtak fel a panamai 6500 alkalmazottból, de aztán rövidesen tájékoztatták a kormányt a többiek elbocsátásáról is, idézte azagrarheute.com cikke Jackeline Muñozt, Panama munkaügyi miniszterét. A vállalat a sztrájk okozta veszteségeket 75 millió dollárra becsülte.
Nagyon súlyos következmények a régióban
A létszámleépítés különösen súlyosan érinti a Bocas del Toro régiót, amelynek gazdaságában a banántermelés központi szerepet játszik. Az elbocsátott munkások közül sokan olyan őslakos közösségekből származnak, amelyek amúgy is nehéz társadalmi körülmények között élnek.
Panamában már a múltban is voltak hasonló konfliktusok a Chiquita és munkásai között, például 1998-ban, amikor egy 57 napos sztrájk után számos alkalmazottat jogsértő módon bocsátottak el. 2021-ben is sztrájkoltak a banánültetvényeken dolgozók, akkor a munkások megfigyelésére szolgáló kamerarendszer felszereléséről volt szó.
Más ügyek miatt is rendszeresen éri kritika a Chiquitát
A Chiquita Brands International egyébként évtizedek óta a kritika kereszttüzében áll, a panamai munkavállalók mostani tömeges elbocsátásán kívül számos további panasz is rendszeresen felmerül vele szemben. Többször is bírálat érte a környezetvédelmi standardok be nem tartása és a munkakörülmények miatt (pl. nem védik a dolgozókat a növényvédő szerek káros hatásaitól).