A megélhetésükért aggódnak
Összességében ezek a tényezők azt eredményezik, hogy a német borászok helyzete egyre romlik. A pincék tele vannak, sok gazdaság a túlélésért küzd, állítja a fiatal gazdálkodók szövetsége is.
Különösen azok a borászok érintettek, akik nem rendelkeznek saját értékesítési hálózattal. Az ilyen gazdaságok 99%-a csődbe mehet, ha a helyzet a következő szüretig nem változik, állítják a szakmai érdekképviseletek. De a közvetlen értékesítők is veszélyben vannak, mert sokan további szőlőültetvényeket művelnek nagykereskedelmi célokra, és a hosszú távú bérleti szerződések miatt nem tudnak egyszerűen megválni a területektől.
A fiatal borászok számára pedig a gyászos gazdasági adatokon kívül óriási lelki teher is azt látni, hogy a szomszédos gazdaságok feladják. Ettől az ő bátorságuk és lelkesedésük is elmegy.
Egy palackkal több hazai
Ezért a szakmai szövetségek cselekvésre szólítják fel a politikusokat. Egyebek között olyan intézkedéseket szeretnének, amelyek elősegítik az exportot és az értékesítést, valamint korlátozzák a helyi termelést (pl. ugaroltatási és kivágási támogatásokkal).
De a fogyasztók is tehetnek valamit az ágazatért: választhatják a hazai bort a külföldi helyett, állítják a szőlész-borász szervezetek. Ezért