0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. december 11.

Borfogyasztás fiatalok nélkül?

A világon tapasztalható tendencia a borfogyasztás csökkenése, ami alól a nagyobb boros hagyományokkal rendelkező országok sem tudják kivonni magukat. Franciaországban másfél évtized alatt felére esett vissza a borfogyasztás – 120 literről 60 literre

A Hegyközségek Nemzeti Tanácsa 2017. és 2023. után idén ősszel is átfogó kutatással mérte fel a hazai borvásárlási és borfogyasztási szokásokat. A kutatás eredményeit online esemény (webinárium) keretében mutatták be az eredmények elemzését és összehasonlítását végző szakemberek: Rabcsánszki Laura a Társadalomkutató Kft. projektvezetője és Prof. Dr. Szolnoki Gergely, a Geisenheimi Egyetem kutatója.

Az érdeklődők többek között képet kaphatnak a hazai borfogyasztási szokásokról, a legjellemzőbb vásárlási helyekről és fogyasztási alkalmakról, vagy a megkérdezettek általános ismereteiről a borokat és borvidékeket illetően.

A borfogyasztók nagy része a száraz borokat preferálta

Mint Rabcsánszki Laura a fókuszcsoportos kutatás eredményeinek elemzéséből kiderült, a magyar felnőtt lakosság valamivel több, mint fele fogyaszt bort valamilyen rendszerességgel, legtöbben legfeljebb havonta. A fehér- és vörösbor ivők több, mint háromnegyede rendszeres fogyasztó, a felmérésben szereplők az elmúlt egy évet felidézve, háromnegyedük a száraz borokat preferálta.

Viszont az is kiderült, a bor cukortartalma és színe a két legmeghatározóbb választási tényező. A borkedvelők négyötöde tisztán issza, de nagy népszerűségnek örvend a fröccs is. A származási hely, az ízvilág és az ár a válaszadók fele számára volt mérlegelési szempont.

A szakember kiemelte, a borfogyasztás elsődleges motivációja az ízhez kötődik, kicsit kevesebb, mint kétharmaduk számára vonzó a borok kellemes, lazító, felpezsdítő hatása. Úgy tartják, kiváló ajándék, de sokan nemzeti italnak tekintik, a magyar felnőttek a kultúra szerves részének tartják, ami emellett jól illeszkedik az étkezésekhez és a baráti beszélgetésekhez.

A borfogyasztás helyszíne a közösség, a családi ünnepek, a baráti összejövetelek, a többségre nem jellemző, hogy egyedül fogyaszt bort. S, a felmérésből az is kiderült, a borfogyasztás elutasításának legfőbb oka az íz, a korábbi rossz élmények és a hagyományok hiánya.

A sör és a bor a legnépszerűbb

„A rendszeres borfogyasztók aránya 2017 és 2023 között jelentősen csökkent, majd 2025-re stabilizálódott”- foglalta össze Szolnoki Gergely. A Geisenheimi Egyetem kutatója hozzátette, a vizsgálatok azt mutatják, a fiatal – 18-29 éves – generáció egyre inkább eltávolodik a bortól, ebben a körben nőtt leginkább a „soha nem iszom” arány.

Általánosságban nézve az alkoholos italok fogyasztási mintái 2023 óta alig változtak, a sör és a bor továbbra is a legnépszerűbb. A megkérdezettek körében a külföldi borok aránya tovább – 12 százalékra – nőtt, ami duplája a 2017-es értéknek. A száraz borokat jobban preferálják, különösen a rendszeres fogyasztók, miközben az édes borok népszerűsége csökken.

Nézték a bor beszerzésének helyét, s kiderült, a diszkont és szupermarket boltok ezen a területen előretörtek, szemben a hipermarketekkel. Az online vásárlás elsősorban a nők és a fiatalok körében népszerű. A szakember rámutatott fogyasztói „evolúcióra”, vagyis a fiatalok, azok esetében, akik még nem kapcsolódnak a borhoz, le kell egyszerűsíteni az ismerkedést, hétköznapi módon bemutatni. Ha megvan az első élmény, jöhet az edukáció.

Csökkenő tendencia

A meghallgatott elemzések is rámutattak az ágazat nehéz helyzetére. A világon tapasztalható tendencia a borfogyasztás csökkenése, ami alól a legnagyobb boros hagyományokkal rendelkező országok sem tudják kivonni magukat.

Franciaországban másfél évtized alatt felére esett vissza a borfogyasztás – 120 literről 60 literre –, ami hazánkra is jellemző, de a németeknél is tapasztalható a visszaesés.

Miközben a világon túltermelésről szólnak a hírek. A kutatási eredményekből is kiderült, a probléma az újonnan belépők hiányára vezethető vissza, ebben a tekintetben nagyobb figyelmet kell szentelni a fiatalokra.

Az EU borágazatának megerősítése

Borlovagok egy lovagi bálon

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: