Az első szakaszt március 21-én vetette a kertész, és fólialagúttal takarta, amelyet két szabadföldi vetés követett április 10-én és 28-án. Az utolsó időpontban azonban két különböző tenyészidejű fajtát vetett, így összesen négy blokkban takarítják be a termést. A bemutató napjára a legkorábbi szakaszt már letörték, és a termelő örömmel újságolta, hogy
A termelő által említett hibridet a spanyol Semillas Fitó cég nemesítette, amely a világ 9. legnagyobb vetőmagcége és még mindig családi tulajdonban van, mondta Olivier Laffargue. A nemesítőház legfontosabb termékei a gyümölcstermő zöldségek (paradicsom, uborka, tojásgyümölcs, sárgadinnye, cukkini) és a csemegekukorica. Ez utóbbi nemesítésbe 6-7 évvel ezelőtt nagy összeget fektettek, miután eldöntötték, hogy az ipari feldolgozókat is megcélozzák. Ennek a döntésnek az egyik legfontosabb része, hogy az új fajták mindegyike MDMV-rezisztens. Feldolgozásra jelenleg a kiváló ízű és a hektáronként 20 tonnás átlagtermésű SF 1379 F1 és az extra korai SF 1770 F1 a két legfontosabb fajtájuk.
A frisspiacra a nagykamarási kertészetben is termesztett SF 2070 F1 a legkeresettebb. Ez a hibrid mindent tud, ami a sikeres termesztéshez szükséges. Koraisága a szezon első egy-két hetében extra árbevételt eredményez a kertésznek. A nagyméretű, átlagosan 40 dekagrammos és 22-25 centiméter hosszú csövei népszerűvé teszik a piacon. Ráadásul a csövek vége nagyon szépen berakódik, jól takarják a csuhélevelek. MDMV-rezisztenciája fokozza a termesztés biztonságát és lehetővé teszi, hogy ne csak a korai szakaszokban, hanem akár májusban, júniusban is vethessék a gazdák.
Négy szakaszbanÁrgyelán Rolandék korábban többféle szántóföldi zöldségfélét termesztettek, majd 10 éve a jövedelmezőségi mutatók alapján mind az 5 hektáron kizárólag a csemegekukoricánál maradtak. A termékpaletta leszűkítéséből adódó monokultúra miatt igen nagy figyelmet fordítanak a talajélet fenntartására és a tápanyagellátásra. A településen lévő három kertben összesen 0,5 hektáron saját nevelésű palántáról, kezdeti fóliaalagutas takarással termesztik a csemegekukoricát, és a 4,5 hektár szántóföldi, géppel vetett állományból is fóliaalagutak védik a hidegtől a legkorábban vetett 1 hektárt. Az 50 centiméter magas alagutakat április közepéig hagyták a növényeken, amíg elértük a 25-26 °C-os nappali hőmérsékletet. A kertészetben az összes csemegekukoricát öntözik, a vetéssel egy menetben kihúzott csepegtetőszalaggal juttatják a vizet a növényekhez. A műtrágyaadagolást már vetés után, kelés előtt elkezdik a sorokba, majd rendszeresen lombtrágyáznak, illetve a növények igényének megfelelően a tövekhez közel a talajba injektálják a tápoldatot. Különösebb növényvédelmi gondjuk nem volt az idén, egyedül a mezei egerekkel és cickányokkal gyűlt meg a bajok, a rágcsálók sok magot kiettek, később pedig elsőfordult, hogy kirágták a töveket. Kizárólag szuperédes fajtákat termesztenek, többségében a Semillas Fitó hibridjeit. A fő fajta az SF 2070 F1, amely nemcsak a koraiságával és a nagy csöveivel tűnik ki, hanem azzal is, hogy jól viseli a nagy napi hőmérséklet-ingadozást. Ráadásul gyakran két értékesíthető csövet nevelnek a tövek, hangsúlyozta Árgyelán Roland. Frisspiacra értékesítenek, közvetítőn keresztül az áruházakba is eljut az árujuk. A kiváló minőség érdekében a csöveket kézzel törik, Roland és felesége körülbelül 5-6000 csövet tudnak betakarítani egy nap. A vevők elvárása, hogy a csövek legalább 25 dekagrammosak legyenek. A négy termesztési szakasznak köszönhetően július elejétől augusztus közepéig tudnak csemegekukoricát szállítani partnereiknek, sőt a lakóhelyükhöz közeli 0,5 hektáron a június közepi vetésből szeptember elején újra törnek. Ezen a területen utána magasabb fóliasátrakat építenek, és jövőre a korai csemegekukorica után sárgadinnyével, majd őszi karalábéval hasznosítják. |
Az újdonságok közül az SF 1280 F1 keltett nagy érdeklődést a bemutatón. Ez a fajta az előzőnél körülbelül egy héttel később érik, szintén rendelkezik MDMV-rezisztenciával, de még nagyobb csöveket nevel, a növények pedig kicsit erősebben fejlődnek. Rajki Attila, az Orosco Kft. ügyvezetője elmondta, hogy ebből a hibridből jövőre még csak korlátozott mennyiségben lesz vetőmag, de remélik, hogy sokan ki tudják majd próbálni.
A másik újdonságuk az SF 2169 F1, ami egy-két nappal korábbi, mint az SF 2070 F1. A növények felépítése hasonlóan zömök, a csőméret kicsit rövidebb és a vége szépen lekerekített, kevésbé kúpos. Ebből a hibridből szintén lesz már kereskedelmi vetőmag a következő évben.

A szakmai napon többen említették, hogy az idén nagyon sok helyen lehetett alulról sárguló, majd később száradó leveleket látni. Mostanra egyértelműen kiderült, hogy ez a káliumhiány egyik jellegzetes tünete. A levélanalízisek is kimutatták, hogy az ilyen levelekben 20-25%-kal kevesebb a kálium, mint az egészségesekben. Természetesen a legtöbb esetben relatív káliumhiányról van szó, hiszen a talajban ott van a kiadagolt mennyiség, csak azt valami miatt nem tudja felvenni a növény.
Kiválthatják tehát a hideg éjszakák, a nagy eső miatt letömörödött talaj, a gyökereket megsértő erősebb kultivátorozás vagy akár a fuzáriumfertőzés is. A stresszhelyzet áthidalásában lombra kijuttatott kálium-levéltrágya segíthet.
A bemutatón elhangzott, hogy a jövőben a Semillas Fitó Trichoderma-készítménnyel is tervezi kezelni vetőmagjait a szokásos gombaölő szereken kívül, hogy a stresszfaktorok közül legalább a fuzáriumfertőzés hatásait enyhítsék. A cég tehát a fajtakínálata mellett mindent megtesz, hogy a gazdák még elégedettebben zárhassák a szezont.




