0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2026. április 5.

Ribiszkeültetvény esővédő fólia alatt

A kertészeti tanácskozások gyakori témája mostanában a bogyós gyümölcsök termesztőberendezésben zajló termesztése. Bizonyítottan hatásos a szamóca és a magas bokrú áfonya fóliatakarása, de milyen eredményekkel jár más bogyósok, mint például a fehér és a piros ribiszke esetében?

A fólia alatti termesztés fő célja a termésminőség javítása, illetve az első osztályú termék arányának növelése. További célkitűzés a bogyósgyümölcsök szedési idejének kibővítése, tehát az állandó, rendszeres piaci ellátás elérése. A málna, köszméte, ribiszke védőtetős termesztésének termésnövelő hatása részben a termesztési technológia változásának köszönhető. Az ültetvény takarása költségnövelő, de a tapasztalatok szerint elég gyorsan megtérülő művelet. A bogyósgyümölcsök sikeres védőfóliás termesztésének alapfeltétele, hogy megteremtsük a termés átmeneti tárolásának lehetőségét és legyen biztos piacunk

Jó döntés

Pawel Balut (Wólka Leczeszyckaban) mintegy 4 hektáros gazdaságában 2002-ig főleg almát termesztett. Az alacsony felvásárlási árak miatt azonban ilyen kis területen nem volt már kifizetődő a termesztés, így a termelő profilváltásra kényszerült, figyelme a bogyósgyümöl csű ek felé fordult. A növekvő belföldi és külföldi piaci kereslet, valamint az emelkedő árak hatására piros ribiszke, éspedig a Rovada holland fajta telepítése mellett döntött.
A Rovada mellett kis területen két szlovák piros ribiszkét, a Tetran és a Detvan fajtákat, valamint a Blanka fehér ribiszkét is telepítették.
A ribiszkén kívül Pawel Balut köszmétét (a Pax fajtát) is ültetett. Megmaradtak a nyári (Celeste, Delikates), valamint a téli almafajták (Idared, Glos ter) és a Jonagold csoportba tartozók. Jelenleg az ültetvény területe 2,5 ha.
Az ültetvénylétesítésnél fontos szempont volt a megfelelő beporzás lehetővé tétele. Nemrégen még poszméh kaptárakat helyeztek ki az ültetvényre, tavaly óta a poszméheket a magányos életmódot folytató fazekas méhekre cserélték. A fazekas méh (Osmiarufa) számára a ragadozók ellen hálóval védett, benépesítésre alkalmas csőkötegeket tettek ki.

Támrendszeres sövény

Támrendszeres sövény művelésre ideális a Rovada fajta. Bambuszrúdhoz kötött faiskolai szalaggal (ezt később műanyag kötöző anyagra cserélik) két egyenértékű vezérhajtással rendelkező növényeket nevelnek 2,5 x 0,6 méter térállásban. Ültetés után 0,5 méter magasságban visszametszik a töveket úgy, hogy később a növény vázát alkotó 2 párhuzamos hajtás fejlődjön ki.
Metszéskor mindig eltávolítják a vezérrel konkurens, valamint az elöregedett gallyakat. Pawel Balut szerint a piros ribiszke a két- és hároméves részeken terem a legjobban, így az ennél öregebbeket csapra metszik vissza. Ezekből lesznek általában a helyettesítő hajtások. Nyáron zöldmetszést végeznek a növekedés megfékezésére. Az egyéves hajtásokat lerövidítik, így azokon több termőrügy képződik.
A támberendezést a bambusz támasztékokon kívül vasbetonoszlopok és a rajtuk 0,6 és 1,8 méter magasságban kifeszített huzalok alkotják. A növényeket 2,5 méterig engedik nőni, a növényvédelmi munkák és a szedés szempontjából egyaránt ez a megfelelő magasság. A ribiszke- és a köszméteültetvényben csepegtető öntözőberendezés működik, a sorközöket rendszeresen kaszált gyep borítja.
A telepítés harmadik évében szüretelt először a termelő. Tapasztalata szerint a hozamot leginkább a nagy esőzések veszélyeztetik. A túlzott nedvesség kedvez a kórokozók fejlődésének, így a szüret előtt álló, érésben lévő gyümölcs könnyen rothadásnak indul. A védelem egyedüli módja az esővédő fólia alkalmazása.

Esővédő fólia

2011 tavaszán a piros ribiszke egy része (0,4 ha) fóliaborítást kapott. A beruházáshoz jelentős mértékű Európai Uniós támogatást vett fel. Pawel Balut tagja a Wólka Leczeszyckában működő Rajpol Termelői Szervezetnek, amely 2011-ben kezdte a tészek operatív programjaiban kitűzött tervek megvalósítását. Egy ilyen programmal támogatták a magas bokrú áfonya- és a pirosribiszke-ültetvények védőfóliás takarását.
A fóliát 4,5 méter magas, a fokozott stabilitás érdekében 6 méterenként elhelyezett, nyomás alatt impregnált faoszlopok tartják. A támberendezést saját erőből építették.
Az ültetvény fölé esővédő fóliát húztak, minden sor külön fóliatetőt kapott, amit a füves sorközök fölött rugalmas piros kötéllel kapcsoltak össze. A nyílásoknak köszönhetően a tetőről az esővíz szabadon lefolyik a sorközökbe. A védőfóliát először április vége felé (a kései fagyok ellen), utána júliusban, a szüret előtti időben rakják fel.
A védőfóliás piros- és fehér ribiszke-ültetvénynek az időjárástól független szürete akár két hónapig is eltarthat a bogyók repedése, rothadása nélkül. A telt, hosszú fürtöket tartalmazó 0,5 kg-os tálcákat rögtön a hűtőházba szállítják, ahol 1 °C-on tarthatók, de csak rövid ideig. A gyors lehűtésnek köszönhetően a zsenge ribiszkebogyók megtartják kiváló minőségüket. Az anyagcsere-folyamatok lassítása a szén-dioxiddal dúsított, szabályozott légtérben lehetséges. Ilyen körülmények fékezik a kórokozók, többek közt a szürkepenész fejlődését.

Ribiszkefajták

Rovada
Tetszetős, nagy fürtű, nem pergő gyümölcsű holland fajta; rövid ideig jól tárolható hűtőben anélkül, hogy romlana az íze-aromája. A szupermarketek szívesen forgalmazzák a Rovada ribiszkét, amit a nyugat-európai fogyasztók is megkedveltek. Kifejezetten ellenálló a köszméte és ribiszke amerikai lisztharmatával (Sphaerotheca mors-uvae) szemben, de fogékony az antraknózisra.
Detvan
Szlovák fajta, középidőben érik, bokra magas, erőteljes növekedésű, fölfelé törő. Bogyói nagyok, kimondottan nagy fürtű, nem ritkán 25-30 bogyóval fürtönként. Nagyon bő termő. A szürkepenésznek ellenáll. Telepítésénél ügyelni kell, hogy a magasságával arányos sortávolságra kerüljön.
Tetran
Késői érésű, tulajdonságaiban nagyon hasonlít testvéréhez, a Detvanhoz. Fürtjei hosszúak, bogyói nagyok és nem érzékenyek a szürkepenészre. Igen bőtermő.
Blanka
Késői érésű, bőven és megbízhatóan terem. Fürtjei hosszúak, nagy, opálos-fehér, éretlenül fanyar bogyókkal. Bokra erőteljes növekedésű, szétterülő.
 

Forrás: