Az emelkedés a legnagyobb termelő régiókban a szokásosnál nagyobb károkat okozó „El Ni˜no” éghajlati jelenséggel és a meghatározó szakmai műhelyek 2016. évi globális kibocsátásra vonatkozó előrejelzéseivelmagyarázható. Szakértők véleménye szerint a felhasználás meghaladja a kibocsátást: az F.O. Licht 8,3 millió tonna, a Kingsman 5,1 millió tonna, a Czarnikow 10,3 millió tonna cukortöbblettel számol (táblázat). A globális készletek még mindig magasak, de azok lassú csökkenését prognosztizálják az elemző központok.
Az Európai Bizottság előrejelzése szerint az unió cukorkibocsátása idén 18,28 millió tonna lehet, várhatóan elmarad a 19,19 millió tonnára jelzett felhasználástól. A cukorimport az elmúlt évi 3,39 millió tonnáról 3,6 millió tonnára nőhet. Az Európai Bizottság jelentése alapján, a közösségben 17 millió tonna élelmiszercélú cukorfogyasztás várható (2014/2015: 16,778 millió tonna). Ipari célra változatlanul 0,8 millió tonna kerülhet felhasználásra, a bioetanol-üzemekbe pedig 1,35 millió tonnát (2014/2015: 1,8 millió tonna) szállíthatnak be.
A Bizottság közlése szerint a folyó gazdasági évben várhatóan 1337,5 ezer hektáron termelnek a gazdák cukorrépát. A vetési munka 2016 tavaszán, a Közösség területén jól haladt. Az átlagos vagy időszakosan az azt meghaladó hőmérséklet, és a csapadék viszonylag jó eloszlása kedvezett a gazdáknak a vetési munkáknál. A tagállamokban a cukorrépamag a szokott időben vagy csak enyhe késéssel került a földbe. Olaszországban és Törökországban a szárazság gátolta a vetési munkák elvégzését, és a növények csírázása is késett. Spanyolország északi részén esőzések lassították a vetési munkákat. A délnémet cukortermelők szövetségének jelentése alapján a cukorrépavetés 2016 márciusában elkezdődhetett, de azt esőzések és néha viharok zavarták
meg elsősorban a keleti régióban. Április közepén került az utolsó répamag a földbe. Április utolsó dekádjában több országból fagykárokat jelentettek. A hideg időjárás Nagy-Britanniában,
Franciaországban, Németországban, Közép-Európában, Lengyelországban és a balti államokban okozott károkat a vetésben. Magyarországon és Romániában a márciusi esőzések késleltették a vetést, de az áprilisi kedvező időjárás lehetővé tette a tavaszi munkák befejezését.
A globális cukorpiacon bekövetkezett változások hatására Magyarországon is drágábban vásárolhatták meg a fogyasztók a kristálycukrot az idén.
Adatvédelmi áttekintés
Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.