Back to top

Három mázsa tölgymakkból lesz új erdő a Fóti-Somlyón

Megtörtént az első kapavágás a LIFE4OakForests projekt keretében! Több mint három mázsa tölgymakkot kapáltak be a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai önkéntesek segítségével a Fóti-Somlyó özönnövényekkel borított területein. Munkájukkal elősegítik a termőhelyre jellemző őshonos molyhos és cseres tölgyesek regenerációját.

A projekt fő célja, hogy visszakapják az erdei élőlények azokat a mikro-élőhelyeket (pl. fészkelő odvak, mohapárnák, búvó üregek), amelyek az intenzív erdőgazdálkodás és tájhasználat következtében mára már jelentősen visszaszorultak. Sok helyen ennek előfeltételeként az erre alkalmas tölgyeseket kell először kialakítani - olvasható a dunaipoly.hu oldalon.

A Fóti-Somlyón március 26-27-én két hektáron kezdték meg az akácosok, ostorfások tölgyesekre történő lecserélését. Ezek az özönnövények természetvédelmi szempontból károsak, mert állományuk kevés élőlény számára nyújt menedéket, otthont.

A makkvetésnél a régióból származó cser és molyhos tölgyek szaporítóanyagait használták fel, mert ezek genetikai anyaga őrzi azt az információt, amelyre a fáknak szüksége van a változó klímához történő alkalmazkodásuk során.

Speciális beavatkozást végeztek, mert a makkokat először az akácok alá vetették és csak a csemeték megerősödése után fogják kiszállítani az akácot a területről. A tölgycsemeték számára így megfelelő árnyékolást nyújtanak a kezdeti fejlődésük során. Fontos, hogy a területet ideiglenes vadhálóval is körbevették, így védik a makkokat attól, hogy a vaddisznók eleségévé váljanak.

A makkok bekapálásában a két nap során 11 önkéntes vett részt, többek közt az ELTE ÁJK-ról. Az önkéntesek a munka közben elsajátíthatták a különböző természetvédelmi élőhely kezelések fortélyait, illetve megismerkedhettek a Fóti-Somlyó történetével. A szervezésben és a munkában további 17 munkatárs vett részt a WWF-től, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságtól, az MTA Ökológiai Kutatóközponttól, illetve a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóságtól.

A munka természetesen nem ért véget. A cél, hogy 80-100 év múlva itt valóban tölgyerdei életközösségekre találjon az erre látogató…

Forrás: 
dunaipoly.hu

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

Ősláp és erdőrezervátum

Magyarország legnagyobb egybefüggő síkvidéki erdőtömbje, Somogy zöld szíve 1993 óta áll a KASZÓ Zrt. gondozásában. Története azonban sokkal régebbre nyúlik vissza, már hercegi tulajdonban is színvonalas, fenntartható gazdálkodás zajlott a területen. Ezt az örökséget őrzi az erdőgazdaság, miközben óvja és népszerűsíti a természeti értékeket, köztük a Kaszó település határában lévő Baláta-tavat.

Tanösvényekkel és kilátókkal várnak a Veszprém környéki erdők

A VERGA Veszprémi Erdőgazdaság Zrt. csaknem 50 000 hektár, állami tulajdonú területet felügyel és gondoz több mint 50 éve. 2018 óta, több mint 83 hektár területen végeztek újerdő telepítést és közel 300 hektáron erdőfelújítást.

Akit a fa rabul ejtett

Úgy tartják, vannak sorsszerű találkozások. És bármilyen furcsa, ilyesmi nemcsak emberek között eshet meg. Alighanem így történt Gáspár Péterrel is, mikor jó negyven éve egy ismeretlen cégtábla becsalogatta, hogy többé el se engedje.

Pannonicumok - Elkészült bennszülött növényeink leltára

Egy terület vagy ország legkülönlegesebb élőlényei az egész világon csak ott előforduló bennszülött, vagy más néven endemikus fajok. Ezek az állatok vagy növények kiemelt jelentőségűek a biodiverzitás, a természetvédelem, a tudományos kutatás, sőt, mivel másutt nem fordulnak elő a nemzeti identitás szempontjából is.

Természeti és kulturális értékeket őriznek a Bakonyi és Balaton-felvidéki erdők

A Bakonyerdő Zrt. természeti értékek tekintetében hazánk egyik legváltozatosabb és legértékesebb területén, három vármegyében, mintegy 63 000 hektáron végzi gazdálkodási tevékenységét a Bakony, a Balaton-felvidék és a Keszthelyi-hegység vonulatain. Az elmúlt 5 évben végzett erdőtelepítésekkel több, mint 150 hektár területtel növelték az ország erdővel borított területét.

Értéktartó gazdálkodás

A Tamási Erdészet 8000 hektár erdőterületet kezel, amelyből csaknem 7000 hektár egy tömbben, a Tamási–Gyulaj közti térségben helyezkedik el. Bár Tolna vármegyébe tartozik, a termőhely és az erdők sok mindenben hasonlítanak a kelet-somogyi képhez. Gazdálkodásunk egyik célja a természeteshez közeli elegyes erdők kialakítása, valamint a messze földön híres, igen értékes dámállomány megőrzése, fenntartása.

Enyhe tél, békagomba ide vagy oda, gond nélkül áttelelnek erdei békáink

A klímaváltozás és egy bizonyos gombás fertőzés, a kitridiomikózis hatásait vizsgálták kétéltűeknél az ELKH Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének kutatói, amely során kiderült, az erdei békák áttelelésének túlélési esélyeit sem a közeljövőben várható enyhébb tél, sem a kitridiomikózissal való fertőzöttség nem csökkentik.

Megtalálhatták a gyilkos galóca mérgének ellenszerét

Tudósok úgy vélik, hogy megtalálták a világ legmérgezőbb gombájának számító gyilkos galóca toxinjának ellenszerét - írta a The Guardian című brit napilap online kiadása

Gyertyánosi Gyöngyvirág Kulcsosház

Kaposvár határában, a 67-es út mentén fekvő, vízmosásokkal és dombokkal tagolt Gyertyánosi Parkerdő a városiak kedvelt kirándulóhelye. A távolabbról érkezőket pedig kényelmes szállás, a Gyöngyvirág Kulcsosház is várja.

Erdő- és bozóttüzek oltására alkalmas járműveket szerez be a katasztrófavédelem

Erdőtűzoltó járműveket vásárol a katasztrófavédelem - közölte az MTI-vel kedden a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.