Három helyszínen – Kapolcson, Taliándörögdön és Vigántpetenden – nyitotta meg kapuit az idei Művészetek Völgye, amely július 29-ig nyújt tartalmas szórakozást az érdeklődőknek: a programok sora egyebek között könnyű- és komolyzene, filmek, színház és cirkusz terén kínál látni- és hallanivalót, no és persze megbeszélnivalót. Utóbbira az OXO Labs Kft. által szervezett kapolcsi workshopok kínáltak remek lehetőséget, s amik révén a fesztivál látogatói egyfajta közösségi oktatás alkalmával tájékozódhattak különféle, őket érdeklő témákban. Idén a turizmust, a gasztronómiát, a fesztiválokat, végül, de nem utolsó sorban pedig az agráriumot érintő innovatív projektek s lehetőségek kapták a főszerepet – baráti hangulatú, megkapó környezetben eltöltött két-két órás beszélgetések alkalmával.
A mezőgazdasági szekcióban az ágazatban tevékenykedő innovatív startupok alapítói és egyben ügyvezetői, valamint egy nagyvállalat kereskedelmi igazgatója kapott meghívást, akik egyebek között cégük, egyszersmind pedig a hazai agrárium előtt álló kihívásokat és lehetőségeket vázolták fel az érdeklődők számára. Ahogyan abban egyet értettek: Magyarországon – és ahogy még sokhelyütt – a szektorban a majdhogynem középkori módszerek, illetve a laikusok számára szinte felfoghatatlan technológiai megoldások egyaránt jelen vannak, a mérleg nyelve azonban még mindig előbbi felé billen. Boromisza Gergely és Weibel Balázs olyan cégek vezetői, amik modern mezőgazdasági megoldásokat kínálnak a gazdáknak.
– mondta ez alkalomból Boromisza Gergely aki szerint e megoldással biztonságosan és az állatok számára stresszmentesen lehet mérni azok súlyát, méghozzá fajtaspecifikusan. Weibel Balázs cégeivel egyfelől egy olyan technológiát kínál, amelynek lényege, hogy
„Mindezzel olyan információkhoz juthatunk, mint amikor az embernél például a vérképet vizsgáljuk” – élt a hasonlattal Weibel Balázs
Az innováció azonban nemcsak a fiatal, útjukat kereső cégek, hanem a régmúltra visszatekintő nagyvállalatok számára is megkerülhetetlen. Benedek Szilveszter a YaraVita kereskedelmi igazgatójaként látogatott el a workshop alkalmából Kapolcsra. A szakember elmondta, cégük annak idején az első műtrágya előállítását tekintette legfőbb innovációnak, napjainkban pedig a precíziós, digitalizált mezőgazdaság térhódítása adja meg az új irányt számukra. „Komoly innovációs tartalommal rendelkeznek a műtrágya-előállításhoz és –kijuttatáshoz kapcsolódó szolgáltatások, amik a tápanyagutánpótlást könnyítik meg és teszik gazdasági szempontból is fenntarthatóbbá”. Benedek Szilveszter szerint a több mint 100 éves YaraVita sikerének is záloga az a fajta fiatalos lelkület, ami az induló cégeknél is jellemző.
youtube://v/Ism11Ra9VXo