Back to top

Kedvező eredményekkel zárul a KASZÓ-LIFE projekt

A program több mint 5 éves időtartama alatt a KASZÓ Zrt. azon dolgozott, hogy javítson a kaszói erdők állapotán. A beavatkozások hatásainak vizsgálatát a NAIK Erdészeti Tudományos Intézet végezte el.

A vizsgálatokat 2013. szeptember 1-jén kezdték, és a 2018. december 31-i projektzárás után még 5 évig folytatják. A monitoringrendszer által szolgáltatott adatok alapján– a nagyfokú időjárási heterogenitás és a rövid monitoring időszak ellenére is – az eltelt 5 év alatt kimutatható a műszaki beavatkozások jótékony hatása a projektterületen.

A talajvízkutak heti rendszerességű leolvasásából kimutatták, hogy míg a területre hulló éves csapadékmennyiségben nem volt jelentős eltérés, addig a projekt- és kontroll területeken mért talajvízszintek különbsége statisztikailag szignifikánsan javult már 2017-ben. A beavatkozásokat megelőző és követő két-két vegetációs időszakot összehasonlítva látványosan jobb lett a vízellátás a Kűvölgyi- és Bükki tavakhoz közeli mintaterületeken. A Kűvölgyi-tavak környékén elhelyezkedő mintaterületeken végzett szivárgáshidraulikai vizsgálatok eredményei megmutatták, hogy a tározókapacitás megnövelése a tavaktól több mint 300 méterre is érezteti hatását, a talajvízpótlás a 200 méteres sávon belül kimondottan hatékony és tartós.

180 fán végeztek el évgyűrűelemézést, ami szintén alátámasztotta a pozitív eredményeket. Az éves átmérőnövedék (évgyűrű) a beavatkozás területén 2017-ben a kedvezőtlen vízellátottság hatására jóval kevésbé esett vissza, mint a kontroll esetében. A projekt keretében végrehajtott műszaki beavatkozásokat megelőzően a tendencia ezzel ellentétes volt.

Az egészségügyi állapot vizsgálata megállapította, hogy bár az égereseket és tölgyeket is éri kár, például lombrágás, gombakárosító, fagy stb., ezek intenzitása a projektterületen csökkent az elmúlt időszakban.

A lágyszárúszint változásának megfigyelése is része volt a projektnek, eközben 10 védett növényfajt azonosítottak a botanikai kvadrátokban.

Forrás: 
www.kaszo-life.hu

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

Ősláp és erdőrezervátum

Magyarország legnagyobb egybefüggő síkvidéki erdőtömbje, Somogy zöld szíve 1993 óta áll a KASZÓ Zrt. gondozásában. Története azonban sokkal régebbre nyúlik vissza, már hercegi tulajdonban is színvonalas, fenntartható gazdálkodás zajlott a területen. Ezt az örökséget őrzi az erdőgazdaság, miközben óvja és népszerűsíti a természeti értékeket, köztük a Kaszó település határában lévő Baláta-tavat.

A fa a 21. század építőanyaga

Sopronban a III. Erdei Szabadegyetem – döntéshozóknak című két napos eseményen június elején a faalapú gazdaság, az erdészet, a fa- és az építőipar szereplői és irányítói körüljárják a fa, mint megújuló nyers- és építőanyag alkalmazási lehetőségeinek kérdéseit.

Egyre több problémát okoznak a medvék Románia keleti részében

Egyre több a panasz a túlszaporodott medveállományra Románia keleti részében, a székelyföldi megyék, települések vezetői után moldvai elöljárók is szóvá teszik a problémát.

Hogyan szedjük ki a kullancsot?

A jó idő beköszöntével egyre többen keresik fel a természetet. Ilyenkor a kirándulók, túrázók, kutyasétáltatók könnyen egy szorosan kötődő „baráttal” lehetnek gazdagabbak hazatértükkor, a kullanccsal. Ezekről a pókszabásúakról kért általános tájékoztatást az Ökológiai Kutatóközpont munkatársaitól Bányavölgyi Donáta, az AgroTime műsorvezetője.

Farkastörvény?

A farkas a hazai fauna egyik őshonos, ökológiai szempontból fontos faja. Ám pechjére ragadozó, így lépten-nyomon összetűzésbe kerül az emberrel. S általában ő húzza a rövidebbet…

Tanösvényekkel és kilátókkal várnak a Veszprém környéki erdők

A VERGA Veszprémi Erdőgazdaság Zrt. csaknem 50 000 hektár, állami tulajdonú területet felügyel és gondoz több mint 50 éve. 2018 óta, több mint 83 hektár területen végeztek újerdő telepítést és közel 300 hektáron erdőfelújítást.

Akit a fa rabul ejtett

Úgy tartják, vannak sorsszerű találkozások. És bármilyen furcsa, ilyesmi nemcsak emberek között eshet meg. Alighanem így történt Gáspár Péterrel is, mikor jó negyven éve egy ismeretlen cégtábla becsalogatta, hogy többé el se engedje.

Pannonicumok - Elkészült bennszülött növényeink leltára

Egy terület vagy ország legkülönlegesebb élőlényei az egész világon csak ott előforduló bennszülött, vagy más néven endemikus fajok. Ezek az állatok vagy növények kiemelt jelentőségűek a biodiverzitás, a természetvédelem, a tudományos kutatás, sőt, mivel másutt nem fordulnak elő a nemzeti identitás szempontjából is.

Természeti és kulturális értékeket őriznek a Bakonyi és Balaton-felvidéki erdők

A Bakonyerdő Zrt. természeti értékek tekintetében hazánk egyik legváltozatosabb és legértékesebb területén, három vármegyében, mintegy 63 000 hektáron végzi gazdálkodási tevékenységét a Bakony, a Balaton-felvidék és a Keszthelyi-hegység vonulatain. Az elmúlt 5 évben végzett erdőtelepítésekkel több, mint 150 hektár területtel növelték az ország erdővel borított területét.

Értéktartó gazdálkodás

A Tamási Erdészet 8000 hektár erdőterületet kezel, amelyből csaknem 7000 hektár egy tömbben, a Tamási–Gyulaj közti térségben helyezkedik el. Bár Tolna vármegyébe tartozik, a termőhely és az erdők sok mindenben hasonlítanak a kelet-somogyi képhez. Gazdálkodásunk egyik célja a természeteshez közeli elegyes erdők kialakítása, valamint a messze földön híres, igen értékes dámállomány megőrzése, fenntartása.