Ebben az évben a COVID-19 világjárvány a történelem legnagyobb energiaigény csökkenését fogja eredményezni, és a piac sokat fog változni, így látják a Nemzetközi Energiaügynökség szakértői.

Az energiaigény ilyen nagyarányú csökkenése ebben az évben az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának rekordszintű mérséklését eredményezi, és ez akár 2,6 milliárd tonna is lehet. Noha ez még nem elegendő a Föld megmentéséhez, de minden bizonnyal megkönnyíti a Párizsi Megállapodás célkitűzéseinek megvalósítását a szén-dioxid kibocsátás további csökkentésére.
A Nemzetközi Energiaügynökség rámutatott arra, hogy az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának rekordszintű csökkenése az idei évben elsősorban a hagyományos hőerőművek leállításának a következménye. Hogy miért, ahhoz nem kell bonyolult elemzés. A nagy erőművek az energiaigény hirtelen csökkenése esetén túlterhelik a hálózatot, és ha szén vagy gáz üzemű blokkok termelik az áramot, azokat könnyű kikapcsolni, ráadásul
Az Ügynökség hangsúlyozza, hogy a környezetet károsító energiatermelés gyakorlatilag minden kulcsfontosságú piacon csökken - Indiában, Kínában, Európában és még az Egyesült Államokban is.

A hőerőművek kikapcsolása azt jelenti, hogy egyre nagyobb százalékban termelnek alacsony szén-dioxid kibocsátású forrásokból származó energiát, vagyis az atomerőművekben, valamint a szél- és napenergia termelő telepeken.
Az Ügynökség becslései szerint az atom- és a zöldenergia ebben az évben a szükséglet mintegy 40%-át fogja szolgáltatni. A zöld erőművek tavaly több villamos energiát termeltek a világon, mint a széntüzelésű erőművek.
További híreket "koronavírus" témakörben, ide kattintva olvashat tematikus oldalunkon.