Back to top

A Nagyerdő Napja és konferencia – erdőgazdasági részvétel a debreceni programon

Több rendezvénnyel csatlakozott a NYÍRERDŐ Zrt. a debreceni Nagyerdő Hete programsorozathoz. A Debreceni Értéktár Bizottság és az erdőgazdaság a Debreceni Erdészetnél szervezett konferenciát a város „zöld koronájáról”.

A részvevőket dr. Mazsu János, a bizottság elnöke és Juhász Lajos, a NYÍRERDŐ Zrt. műszaki vezérigazgató-helyettese köszöntötte. Ezt követőn Balázs Ákos, Debrecen alpolgármestere Debrecen zöldstratégiáját ismertette, Gencsi Zoltán, a Zrt. turisztikai és természetvédelmi szakreferense „Erdőélés régen és napjainkban a Nagyerdőn” címmel tartott előadást. Lesku Balázs, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság botanikai szakreferense, majd dr. Aradi Csaba ökológus az erdő természetvédelmi vonatkozásairól beszélt, Váradi Zoltán, a Természettár vezetője pedig a környezeti nevelés módszereit foglalta össze.

Nagyerdő Napja
Nagyerdő Napja
Fotó: NYÍRERDŐ Nyírségi Erdészeti Zrt.

A Nagyerdő Napja – ezt a címet kapta az a program, amit szombaton szervezett az erdőgazdaság, a helyszín ezúttal is a Debreceni Erdészet volt.

A résztvevők közösen emlékeztek arra, hogy a város erdőbirtokán 1939. október 10-én az Ohatitól a Gúti erdőig, összesen 35 helyen és 74 hektáron jelöltek ki természeti emléket.

A magyar Természetvédelmi Törzskönyv első tételeként jegyezték be a Nagyerdő északkeleti sarkának egy harminchektáros, és alább még öt kisebb darabját.

Balázs Ákos, Debrecen alpolgármestere, dr. Kovács Zita, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság igazgatója, és dr. Szalacsi Árpád, a NYÍRERDŐ Zrt. vezérigazgatója koszorúzta meg „A természet újjászületése” emlékoszlopot, Vass Tamás fafaragó népi iparművész, az erdészet nyugalmazott munkatársa alkotását.

Vezetett túra a Nagyerdőn, kalandozás a Borostyán tanösvényen, erdei iskolai foglalkozás, vadászkutya fajtabemutató, íjászat, a Kuckó művésztanya előadása - a nap folyamán számos program várta az érdeklődőket.

Nagyerdő Napja
Nagyerdő Napja
Fotó: NYÍRERDŐ Nyírségi Erdészeti Zrt.
Baji Imre kosárfonó, Magi Imre fafaragó, Radics László mézeskalácsos és Vass Tamás fafaragó révén népi mesterségekkel lehetett megismerkedni. Aki akart, tölgymakkot is szedhetett: az összegyűjtött makkot a Nagyerdőben vetik el a Debreceni Erdészet munkatársai.

Forrás: 
NYÍRERDŐ Nyírségi Erdészeti Zrt.

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

Ősláp és erdőrezervátum

Magyarország legnagyobb egybefüggő síkvidéki erdőtömbje, Somogy zöld szíve 1993 óta áll a KASZÓ Zrt. gondozásában. Története azonban sokkal régebbre nyúlik vissza, már hercegi tulajdonban is színvonalas, fenntartható gazdálkodás zajlott a területen. Ezt az örökséget őrzi az erdőgazdaság, miközben óvja és népszerűsíti a természeti értékeket, köztük a Kaszó település határában lévő Baláta-tavat.

Ismét megünneplik a Szent Iván éjt Tarcalon

Egy nem nagy, de annál kedvesebb rendezvényre szeretnék felhívni a figyelmet: Palásthy Katalin, a tarcali Katica Vendégház tulajdonosa ismét megrendezi a Szent Iván-napi nyitott kert elnevezésű eseményét, amelyben gasztrokiállítók, ezoterikus előadók, finom falatok és hűs borok kapják a főszerepet; a napot pedig tradicionális tűzgyújtás zárja. 

Az EU megkettőzi nyáron az erdőtüzeket oltó légiflottáját

A nyári szezonra készülve az Európai Unió megkettőzi az erdő- és bozóttüzek oltására felkészített légiflottáját - tájékoztatott az Európai Bizottság kedden.

A fa a 21. század építőanyaga

Sopronban a III. Erdei Szabadegyetem – döntéshozóknak című két napos eseményen június elején a faalapú gazdaság, az erdészet, a fa- és az építőipar szereplői és irányítói körüljárják a fa, mint megújuló nyers- és építőanyag alkalmazási lehetőségeinek kérdéseit.

Egyre több problémát okoznak a medvék Románia keleti részében

Egyre több a panasz a túlszaporodott medveállományra Románia keleti részében, a székelyföldi megyék, települések vezetői után moldvai elöljárók is szóvá teszik a problémát.

Hogyan szedjük ki a kullancsot?

A jó idő beköszöntével egyre többen keresik fel a természetet. Ilyenkor a kirándulók, túrázók, kutyasétáltatók könnyen egy szorosan kötődő „baráttal” lehetnek gazdagabbak hazatértükkor, a kullanccsal. Ezekről a pókszabásúakról kért általános tájékoztatást az Ökológiai Kutatóközpont munkatársaitól Bányavölgyi Donáta, az AgroTime műsorvezetője.

Farkastörvény?

A farkas a hazai fauna egyik őshonos, ökológiai szempontból fontos faja. Ám pechjére ragadozó, így lépten-nyomon összetűzésbe kerül az emberrel. S általában ő húzza a rövidebbet…

Jó hír a Kéknyelű szerelmeseinek: az év legnagyobb kóstolója Badacsonyban

A Badacsony Szőlőhegyért Egyesület, a MATE Szőlészeti és Borászati Intézet Badacsonyi Kutató Állomása, valamint a Vinum Vulcanum Badacsonyi Borlovagrend szervezésében idén június 3-án, harminckettő, Kéknyelűt termelő badacsonyi borászat részvételével, kulturális programokkal, zenével, kiváló borokkal és ízletes fogásokkal az év legnagyobb Kéknyelű kóstolójára várják a Badacsonyba érkezőket.

Szoros együttműködést követel a természetkárosító bűncselekmények elleni fellépés

A klímaválság mellett ökológiai válság tanúi is vagyunk, amely válaszlépésekre kell, hogy késztessen minket – jelentette ki Balczó Bertalan, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős helyettes államtitkára a LIFE SWIPE (Successful Wildlife Crime Prosecution in Europe) projekt záróeseményén, kedden.

A városi méhlegelők hatásait vizsgálják Szegeden

A Mondolo Egyesület, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) szakemberei és az önkormányzat együttműködésével a városi méhlegelők környezeti hatásait vizsgáló kutatási program indult Szegeden - közölte Ézsiás Tamás, a civil szervezet munkatársa kedden.