Back to top

Az arborétumok nyitva tarthatnak, mutatunk néhány különlegeset

A védelmi intézkedések szigorításáról szóló kormányrendelet egyértelműen rendelkezik az arborétumokról, kimondva, hogy az eddig is érvényben lévő korlátozások mellett, de látogathatók. Vegyes a kép, mert több helyszínen mégis inkább a bezárás mellett döntöttek, máshol viszont nyitva vannak a kapuk, várják a látogatókat. Tavaszi arborétumkörkép kertbarátoknak.

A védelmi intézkedések ideiglenes szigorításáról szóló 104/2021. (III. 5.) Kormányrendelet egyértelműen kimondja, hogy „a külterületen, illetve a települések belterületén található parkok, arborétumok és erdők nyitva maradnak, azok az e rendelet hatálybalépésekor hatályos jogszabályi rendelkezések szerint látogathatóak”.

A felsorolt arborétumok és botanikus kertek nyitvatartását a március 10-én ismert információk alapján közöljük, a tavasz folyamán azonban változhat a helyzet,

az egyes helyszínek internetes elérhetőségein érdemes naprakészen tájékozódni.

A Szarvasi Arborétum 82 hektáros szabadtéri része egyénileg és csoportosan is látogatható, március 1-jétől november 30-ig 8.00–18.00 óra között tart nyitva. Sőt, a jelenlegi tervek szerint április második felétől már programokkal is készülnek, április 22-én a Föld napját ünnepelik, április 25-én futóverseny lesz, május 2-án a Szarvasi Kamarazenekar tavaszi koncertje, május 23-án, Pepi manó napján pedig megnyit az üvegház és a Varázstanya. A programok mindenesetre a vonatkozó előírások, rendeletek figyelembevétele mellett változhatnak, hívják fel a figyelmet.

A szombathelyi Jeli Varázskert a tervek szerint április 1-jén nyit, kezdetben hétköznapokon még csak 15 óráig tart nyitva, hétvégén pedig 17-ig, májustól azonban már mindennap 8.00–17.00 óra között látogatható. Sőt, a helyi legfőbb attrakció, a rododendronvirágzás, illetve pünkösd idején hosszabbított nyitvatartással készülnek, 18.00 óráig lehet a kertben tartózkodni.

Mindennap nyitva tart a Kecskeméti Arborétum és az Alcsúti Arborétum – itt külön kiemelik, hogy még nem ért véget a híres hóvirágnyílás –, míg a Zirci Ciszterci Arborétum, valamint az ELTE tatai Geológus Kertje hétfő kivételével mindennap látogatható. Ez utóbbit ilyenkor tavasszal, íriszvirágzás idején érdemes leginkább felkeresni.

A badacsonyörsi Folly Arborétum március 10-én nyitott újra, mindennap 10.00-18.00 között várja a látogatókat. Működik elvitelre az étterme és a területén lévő növényáruda is. 

Nárciszvirágzás az egyelőre még zárva tartó Budai Arborétumban
Nárciszvirágzás az egyelőre még zárva tartó Budai Arborétumban
Fotó: Tömpe Anna

Egyelőre zárva tart ugyanakkor a vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert, az ELTE Füvészkertje, a Budai Arborétum, a nyíregyházi Tuzson János Botanikus Kert, valamint a Szegedi Füvészkert. A közösségi médiában sok heves reakciót olvasni ezzel kapcsolatban, érdemes azonban a sarkos véleményalkotás előtt elolvasni a Nemzeti Botanikus Kert állásfoglalását a témában, melyet így fogalmaztak meg:

„[…] bár az arborétumok és parkok nyitva lehetnek a jelenleg életbe lépett rendeletek értelmében, botanikus kertünk sajnos továbbra is zárva tart. Ennek egyik oka, hogy az Ökológiai Kutatóközpont Ökológiai és Botanikai Intézetéhez tartozunk, és a járványokkal szembeni védekezés ökológiai alapjainak kidolgozásában kulcsszerepet játszó kutatókollégáink nem tartják szakmailag megengedhetőnek a legnagyobb hullám közepén való újranyitást.

Kérjük látogatóinkat, hogy a tudomány képviselőinek ezen állásfoglalását ebben a nehéz helyzetben fogadják el a kölcsönös felelősségvállalás jegyében.”
Forrás: 
magyarmezogazdasag.hu

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

A tavaszi hagymások királynője

Bízvást nevezhetjük így a hatalmas termetű császárkoronát, ami ázsiai őshazájából indulva meghódította a világot. Apróbb termetű rokonai hazánkban is megtalálhatók a természetben és valamennyit szívesen ültetik a kertekbe. A Fritillaria nemzetség tagjait napos fekvésbe, jó vízáteresztő talajba ajánlott ültetni.

Másodszorra ismerték el a Folly Arborétum borát rangos nemzetközi versenyen

A 2019-es után a 2020-as évjáratú Folly Arborétum Rajnai rizling is megkapta a legjobbaknak járó „aranyérmet” Németország legrangosabb borászati versenyén, a Berliner Wein Trophy-n. A versenyen a 400 fős zsűri a 40 országból érkező, több mint 14 ezer tétel közül választotta az egyik legjobbnak a badacsonyörsi Folly Arborétum itthon is közkedvelt fehérborát.

Egészséges erdők az egészséges emberekért

Az erdőkkel egy egészségesebb és jobb világot teremthetünk saját magunk és az utánunk következő generációk számára - emelte ki köszöntő beszédében Zambó Péter erdőkért felelős államtitkár az Agrárminisztérium Magyar Tudományos Akadémián tartott konferenciáján, melyet az Erdők Világnapja alkalmából rendeztek.

Online vásárláskor fontos a növényútlevél!

Az ültetésre szánt növények távértékesítése kizárólag növényútlevéllel megengedett, mely igazolja, hogy a termesztés és előállítás a növényegészségügyi követelmények betartásával történt. A termesztők, kereskedők jogkövető magatartása mellett a vásárlók is sokat tehetnek azért, hogy megelőzzék a gazdasági és környezeti veszteséget okozó károsítók elterjedését és megtelepedését: online vásárláskor mindig keressék a növényútlevelet!

Az eukaliptusztól az áfonyáig

A német Heinje faiskola korszerű, innovatív fajtáiról, valamint különleges értékesítési módszereiről híres. Kínálatában olyan klasszikusok találhatók meg, mint a díjnyertes Rosy Boom rózsafajta, a Three Sisters és a Switch hortenziák, valamint a Lucky Berry áfonyafajta. Az ismert faiskola az IPM kiállításon mutatta be idei piaci újdonságait.

Várnak Vas vármegye csodálatos erdői

A Szombathelyi Erdészeti Zrt. az elmúlt öt évben csaknem 14 millió csemetét és több mint 135 ezer kilogramm makkot és fenyőmagot ültetett el erdeinek felújítása és az erdősítések érdekében, illetve 54 hektáron telepített új erdőt. Nevezetességei közé tartoznak a 300 éves korukban leroskadt vén tölgyfák, a banyafák, amelyek tövében - a hiedelem szerint - szombatonként találkoztak a seprűnyélen ideérkező boszorkányok.

Növényorvos a közterületen - a rügypattanással ébrednek a kártevők is

A rügypattanással, tehát a táplálék megjelenésével párhuzamosan ébrednek fel téli álmukból a kéregrepedésekben, az ágvillákon a rovarok és az atkák. Néhány faj a rügypikkelyek alatt telel át, most szabaddá válik az út előttük, kijöhetnek a téli búvóhelyükről. Ekkor csíphetjük el a lemosópermetezéssel a rügypikkelyek alól kibújókat és a kéregrepedésekből a zöld levélkék felé vándorló éhes kártevőket is.

Tűzből született hegyvidék

A Börzsöny. Egyszerűen, csak így röviden, de sokak számára erős szívdobbanással kimondott szó. Aki járt már túraútjain, tökéletesen érti ezt. Bár besorolás szerint hazánk csupán harmadik legmagasabb és viszonylag kis alapterületű hegysége, természeti csodái megszámlálhatatlanok: meredek bércek, hosszan elnyúló gerincek és szűk völgyek világa.

Mi legyen az elnyílt hagymásokkal? Bemutató a Füvészkertben március 18-án

Március 18-ára érdekesnek ígérkező programot hirdetett a budapesti ELTE Füvészkert: tematikus szakvezetésen mutatják be a kert tavaszköszöntő hagymásait, egyben azt is elmagyarázza a gyűjteményt kezelő szakember, hogy mit tehetünk elvirágzás után a hagymásokkal.

Tisztelet és kompromisszum a gördülékeny gazdaságátadás kulcsa

A Csizmadi család már két generáció óta kertészkedéssel foglalkozik Bugyin. Csizmadi Imre, hazatérve hollandiai tanulmányútjáról, nyolc éve vette át a stafétabotot, aminek eredményeképpen a 20 hektáros gazdaság mostanra 250 hektáros kertészeti vállalkozássá nőtte ki magát.