Az Agrárszektor 2021 konferencia Agrárcégek külföldön: a legjobb befektetések szekciójában a legperspektivikusabb ágazatok közé sorolták a baromfiipart, a tejtermelést, a zöldség-gyümölcs ágazatot, a takarmányipart.
Vietnamban létesített csirke vágóhidat a Master Good Kft., miután a világ 43 országába exportál csirkehús-termékeket, mondta Bárány László, ügyvezető-tulajdonos. Szállítanak Kínába, Tajvanra, Dél-Koreába és Vietnamba, ezért érdemes volt ebben a körzetben valódi jelenléttel erősíteni a piaci pozíciókat. A családi vállalkozásban minden döntést a két fiával hoz meg, és alaposan körüljárták a kérdést, mielőtt meghozták a döntést. Sokat segített ebben, hogy Bárány László volt vietnami évfolyamtársa már régóta nógatta, hogy ruházzon be a délkelet-ázsiai országban.
A személyes ismeretség, barátság meghatározó lehet a külföldi terjeszkedésben.
Az első tapogatózások öt évig tartottak, addigra sikerült megbízható partnert találni, akivel először egy olyan beruházást valósítottak meg, ahol a Master Good csak a tudását, szakmai tapasztalatait adta, a tőke a vietnami takarmánygyártó partnertől származott. A csirkekeltető sikeres beindítása után szállt be teljesen saját erőből a magyar cég, és közösen létrehoztak egy vágóhidat.
hangsúlyozta Bárány László. Összesen 11 millió eurónyi saját tőkét fektettek a projektbe, semmilyen hitelt vagy támogatást nem kértek, és az üzem továbbra is hitel nélkül képes működni. Ehhez a dolgozók kiválasztása, magyarországi képzése is lényeges volt, nemcsak a cégvezetők, hanem 50 „előmunkás” is hat hónapos gyakorlaton vett részt itthon. A helyi jelenlét azért is fontos, mert így közvetlen, nem megszűrt piaci információhoz lehet jutni, hangsúlyozta Bárány László..
Gregosits Balázs, a Vitafort Zrt. nemzetközi gazdasági fejlesztési igazgatója elmondta, hogy a 40 éves cégcsoport több mint 20 országba exportál. Laoszban kötött segélyprogram keretében jövőre fejeződik be a 75 millió dolláros komplex beruházás, amivel három takarmánykeverőt, keltetőket, vágóhidakat és halfarmot hoznak létre.
Kelet-Európában nem termékekkel, hanem tudástranszferrel van jelen a társaság több országban is.
Laoszban olyan 50-60 évvel járnak mögöttünk a mezőgazdasági technológiák terén, de Románia, Moldávia mezőgazdasága is jóval fejletlenebb, mint a miénk. Gregorits Balázs szerint is
Takarmánnyal, baromfival, akvakultúrával és tejtermeléssel nem lehet tévedni, és a know-how, a szaktudás átadásban a vízgazdálkodás, melioráció terén is tudunk segíteni ezekben az országokban. A Vitafort például Pakisztánban is alapított vegyes vállalatot, és meglepően fejlett üzleti kultúrával találkoztak, igaz a kasztrendszer miatt 20-30 család irányítja a mezőgazdaságot. Szaúd-arábiában 200 milliós baromfiállományt látnak el premixszel. Moldáviában és Romániában takarmányértékesítő leányvállalatuk van, amelyeket Magyarországon végzett szakemberek irányítanak.
A Hodler Alapkezelő Zrt. széles tevékenységi körben, és a világ számos országában ruház be. Kerezsi Miklós, az igazgatóság elnöke szerint Magyarországon rendben van a mezőgazdaság, erős piacvezető versenyzők vannak, kezd beszűkülni a piac. A fejlesztésekre ezért már külföldön érdemes sort keríteni, akár Kelet-Európában, akár távoli országokban.
A nagy nyugati befektetők kevésbé szívesen jelennek meg ezekben az országokban a bizonytalanságok miatt. Saját gyakorlatukban szoftver-beruházások, takarmánykeverő, málnafeldolgozó szerepel, jelen vannak Romániában, Bulgáriában, Szerbiában, Szlovákiában, Argentínában. Befektetésen gondolkodva azt vizsgálják, hogy az adott országban és iparágban van-e esélyük bekerülni a top három szereplő közé további felvásárlással, beruházással. Biztosan ilyen terület lesz a zöldség-gyümölcs termesztés és feldolgozás, valamint a baromfiipar.
Nagyon fontos a megbízható munkatársak kinevelése, ezért Kolozsváron évek óta vezetőképző szakkollégiumon képzik a szakembereket, már 120-an végeztek náluk.