Fehéroroszország január elsejével kitiltott a piacáról egy sor frissárut, egyebek között zöldséget, gyümölcsöt és tejtermékeket, válaszképpen az ország ellen bevezetett nyugati szankciókra. Az európai friss zöldség-gyümölcs ágazat szereplőit tömörítő nonprofit szakmai szövetség, a Freshfel már novemberben, a tervezett intézkedés első hírére reagált, és azóta többször is felhívta a figyelmet rá, hogy
sajnálatosan már megint a friss zöldség-gyümölcs ágazat az elszenvedője egy olyan nagy horderejű nemzetközi vitának, amelyeknek a kimenetelére semmiféle ráhatása nincs.
Január végén kiadott közleményében a szervezet arra kéri az Európai Uniót, hogy segítsen piacot találni a Fehéroroszországból kizárt zöldség-gyümölcsnek rövid és hosszú távon egyaránt.
A legfőbb érintett Lengyelország, onnan eddig évente 300 ezer tonnát szállítottak Fehéroroszországba, ez az összes uniós export mintegy 60%-a, nyilatkozta Philippe Binard, a Freshfel elnöke. Viszonylag sokat szállít még Spanyolország, Belgium, Hollandia, illetve Görög- és Olaszország.
A belarusz piac helyreállítására nem sok reményt lát a szövetség, már csak azért sem, mert az ország nem WTO-tag, és kétoldalú egyezség sem fűzi az EU-hoz.
Az viszont erősen valószínű, vélik a szakértők, hogy nem csak az első körben meghirdetett fél évet kell kihúzni, hiszen a belarusz embargó minden részletében hasonlít a 2014-ben kezdődött oroszra, azt pedig a lejártakor mindig meghosszabbították, és lényegében máig tart. Vagyis hosszú távú megoldást kell keresni.
A Freshfel azt kéri az EU-tól, hogy gyors segítségként tegye lehetővé, hogy az érintett frissáru-mennyiség iskolákon, jótékonysági szervezeteken keresztül és egyéb hasonló módokon jusson el a fogyasztókhoz; hosszú távon pedig biztosítson a jelenleginél több keretet marketingre az EU-n belüli zöldség-gyümölcs fogyasztás növelése érdekében, és támogassa a piacépítést unión kívüli országokban célzottan a belarusz embargó által érintetteknek.