Back to top

Fókuszban a botanikus kertek

Háromévenként rendezik meg az EuroGard kongresszusát. Az Európa-szerte működő mintegy 800 botanikus kert májusi, immár kilencedik csúcsrendezvényére 250-300 szakembert várnak Budapestre.

Zsigmond Vince a gyűjteményes kertek sokrétű szerepére hívta föl a figyelmet
Zsigmond Vince a gyűjteményes kertek sokrétű szerepére hívta föl a figyelmet
A rangos esemény részleteiről a beporzók napjaként számon tartott március 10-én tájékoztatták a sajtót az az ELTE Füvészkertben. Zsigmond Vince, a Magyar Arborétumok és Botanikus Kertek Szövetségének (Mabosz) elnöke elmondta, hogy a rendezvény a legnagyobb botanikus kerti világszervezet (Botanic Gardens Con­servation International, BGCI), valamint az Európai Botanikus Kertek Egyesülete (European Botanic Gardens Consortium) együttműködésében valósul meg.

Az európai botanikus kerti szakmai közösség első számú eseményének hazai megrendezésével a legelső magyar botanikus kert, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Füvészkertjének 250 éves fennállása előtt is tisztelegni kívánnak.

Orlóci László, a Füvészkert igazgatója arra is emlékeztetett, hogy az 1771-ben alapított gyűjteményes kert idén bekerült a Magyar Értéktárba, így azon értékek egyike lett, amelyeket nemzeti szempontból meghatározó jelentőségűnek, hírnevünk öregbítőjének deklaráltak.

A Mabosz idén harmincéves. Fennállásának 25 éves évfordulóján, 2017-ben nagy sikerrel rendezte meg a közép- és kelet-európai botanikus kertek harmadik konferenciáját (EastCentGard III), amely nagyban hozzájárult ahhoz, hogy két évvel ezelőtt elnyerte a soron következő EuroGard kongresszus rendezési jogát.

A 2022. május 16–20. között tartandó kongresszus fő témái lesznek a korszakos kihívásokra (pl. klímaváltozás) adott válaszok és az ökoturisztikai, illetve kulturális területen működő társintézményekkel megvalósított együttműködések, példaértékű projektek is.

A gyűjteményes kertek egyszerre nyújtanak élményt és ismeretet, szépségük és gazdagságuk nemcsak örömforrás, de felbecsülhetetlen természeti értékeket őrző élő kincsestárak is,

hangsúlyozta Zsigmond Vince. A világjárvány miatt a szabadtéri lehetőségek, így a gyűjteményes kertek jelentősége felértékelődött a testi-lelki egészség megőrzésében. 2020-ban és 2021-ben az évek óta növekvő látogatói érdeklődés átlagosan 20%-kal emelkedett, több Mabosz-tag gyűjteményes kert százezernél is több látogatóval büszkélkedhetett. Sok ezer növényfaj ismerhető meg az arborétumokban és botanikus kertekben, köztük az idei év fája, a nagylevelű hárs 23, az év gyógynövénye, a cickafark pedig 26 tagkertben látható. Sokat elárul a kertek élővilágának gazdagságáról az is, hogy az év madara, a zöld küllő 24 gyűjteményes kertben figyelhető meg. Az év vadvirága, a védett agárkosbor májusi virágzásában 6 kertben gyönyörködhetnek majd a látogatók.

A kertek rengeteg programot is kínálnak.

Idén több mint húsz zöld, il­letve kulturális jeles napon szerveznek tematikus programokat: a Föld napján 17, a madarak és fák napján 22, a kutatók éjszakáján 14 intézmény várja külön programokkal is az érdeklődőket.

Látogatóknak és szakmai érdeklődőknek hiánypótló kiadványok megjelenését is gondozta a Mabosz
Látogatóknak és szakmai érdeklődőknek hiánypótló kiadványok megjelenését is gondozta a Mabosz
Emellett egyre több tagkert rendez nagy népszerűségnek örvendő egyedi eseményeket, mint amilyen például a Sakura-ünnep az ELTE Füvészkertben, a Szorgos Hangyák Napja a Szarvasi Arborétumban, a Kertművészeti Napok Fehérvárcsurgón, a Lótusznapok a Szegedi Füvészkertben, a Földi Javak Asztalunkon és a Kert a köbön elnevezésű események a vácrátóti Nemzeti Botanikus Kertben, vagy a tobozszüret a Folly Arborétumban Badacsonyörsön. Nagyon népszerűek a szentjánosbogár-séták is.

Nemcsak a szövetség büszkélkedhet harmincéves működésével 2022-ben, de több tagkert is jubilál. 250 éves fennállását ünnepli az Eötvös Loránd Tudományegyetem budapesti Füvészkertje, egyaránt 100 éves a Jeli Arborétum, a Soproni Egyetem élőnövény-gyűjteménye, és a Szegedi Füvészkert, 70 éves a Nemzeti Botanikus Kert Vácrátóton.

A Mabosz jelenleg ötven hazai tagintézményt tömörít, amelyek nem csupán természetvédelmi területek, de nagy részük történeti kertként műemléki oltalmat is élvez.

A tagkertek tudományos élőnövény-gyűjteményeket tartanak fenn, több mint félezer védett honos növényfajt őriznek, stratégiai jelentőségű génbankok, oktatási-környezeti nevelési szerepük pótolhatatlan, ökoturisztikai szerepük pedig kiemelkedő.

A tagintézmények éves összes látogatószáma megközelíti a hárommilliót, többségük belföldről érkezik.

Forrás: 
Kertészet és Szőlészet
Ezt a cikkünket és a témában további cikkeket a Kertészet és Szőlészet 2022/13 számában olvashat.

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

Meggyilkolt brit újságíróról és brazil őslakos-szakértőről neveztek el két új élesztőgombafajt

Az Amazonas őserdejében tavaly meggyilkolt két férfiról, Dom Phillips brit újságíróról és Bruno Pereira brazil őslakos-szakértőről neveztek el egy-egy új élesztőgombafajt - számolt be róla a brit The Guardian online kiadása.

Aligátor "kopogott be" a házba, majd belekóstolt az ajtót nyitó férfiba

Aligátor "kopogtatott" be egy floridai férfi házába, akit az ajtónyitást követően meg is harapott - írta vasárnap a The Guardian című brit napilap.

Az eukaliptusztól az áfonyáig

A német Heinje faiskola korszerű, innovatív fajtáiról, valamint különleges értékesítési módszereiről híres. Kínálatában olyan klasszikusok találhatók meg, mint a díjnyertes Rosy Boom rózsafajta, a Three Sisters és a Switch hortenziák, valamint a Lucky Berry áfonyafajta. Az ismert faiskola az IPM kiállításon mutatta be idei piaci újdonságait.

A dió sekély kéregrákja

Hazánkban tíz éve azonosították a diófák új, veszélyes baktériumos betegségét. A sekély kéregrák a tengerentúlról érkezett Európába, és az utóbbi harminc évben terjed földrészünkön.

Paradicsom: várható mennyiségek, árak

A paradicsom-feldolgozókat tömörítő WPTC (World Processing Tomato Council) február közepi, Sacramentóban megrendezett ülésén kiadta a 2023-as évre vonatkozó első hivatalos előrejelzését. A szervezet szerint a világon összesen várhatóan 41,8 millió tonna paradicsomot dolgoznak fel, 10%-kal többet, mint tavaly.

Így rontja egy édesítőszer az immunválaszt

Egy új tanulmány szerint a nagy mennyiségű szukralózzal etetett egereknél kevésbé aktiválódtak a T-sejtek - melyek az immunrendszer szerves részét képezik.

Az állattenyésztés -halmozottan hátrányos- helyzetképe

A fenti címen tartotta előadását Dr. Wagenhoffer Zsombor, a Magyar Állattenyésztők Szövetségének (MÁSZ) ügyvezető igazgatója, amiben az ágazat helyzetét értékelte. Véleménye szerint, egy nehéz év után, egy még nehezebb év jön az állattenyésztők számára.

Tűzgyújtási tilalmat rendeltek el Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyére

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal az MTI-hez hétvégén eljuttatott közleményében azt írta, hogy a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság egyetértésével hozták meg a döntést.

Várnak Vas vármegye csodálatos erdői

A Szombathelyi Erdészeti Zrt. az elmúlt öt évben csaknem 14 millió csemetét és több mint 135 ezer kilogramm makkot és fenyőmagot ültetett el erdeinek felújítása és az erdősítések érdekében, illetve 54 hektáron telepített új erdőt. Nevezetességei közé tartoznak a 300 éves korukban leroskadt vén tölgyfák, a banyafák, amelyek tövében - a hiedelem szerint - szombatonként találkoztak a seprűnyélen ideérkező boszorkányok.

A baromfiágazat 2022-ben

A baromfi termelés minden termékpályán tapasztalható a csökkenés hangzott el az Eurofins budapesti rendezvényén. A webináriumon az Agrárminisztérium és az ágazat szakmai szervezetei részletesen ismertették tavalyi tapasztalataikat és az ágazat kilátásait.