Az alapfaj, ahogy mindenki ismeri...Fotó: wikipedia

A szerencsét hozó kozmopolita
A fehér here (Trifolium repens) a hüvelyesek (Fabales) rendjébe és a pillangósvirágúak (Fabaceae) családjába tartozó egész Magyarországon fellelhető növényfaj. Négylevelű változata az európai kultúrkörben a szerencse egyik szimbólumának tekintett négylevelű lóhere, de viszonylag ritkán előfordul akár 5-7 levelű változat is.
A fehér here, mely fűben akár gyomosít hat is egy körülbelül hat évig élő, évelő növény.
Takarmányozásra is jó

Zölden és szénának szárítva is jó takarmányt ad, melyet virágzáskor érdemes legeltetni, betakarítani. A fehér here ismertebb formái közül a Trifolium repens forma sylvestre vadon fordul elő, a forma hollandicum és a forma giganteum pedig termesztett változatok. Főleg méhek és dongók porozzák meg, nagyon jó méhlegelő.
Gyepgyom, de van gyepbe való díszváltozata is

Gyógyhatása is ismert
„Vértisztító”, köszvény ellen szájon át fogyasztva és külsőleg is hatásos. A nyirokrendszerre is jó hatással van. Megfigyelések szerint a vesekőképződéssel járó egyes vesebetegségek esetén is hasznos kiegészítő terápia lehet. Szemmosó főzetet szintén készíttek belőle.
A hagyományos felhasználási módjai mind arra mutatnak, hogy a testben keringő nedvek „megtisztítására” alkalmazták a leginkább elődeink.
Az új sláger
Egy német cég egy egész sorozatot nemesített e mindenhol fellelhető növényből TRIFORIA® néven. Ezek a színes díszváltozatok a kert, a terasz vagy az erkély napos területein fejlődnek a legjobban, talaj iránt igénytelenek – akár csak az alapfaj. Télálló növény, és szinte nincs is különösebb gondozási igénye, csak az, hogy teljes napsütés érje, mert félárnyékba, vagy árnyékba kerülve a levelek színezettsége kevésbé lesz élénk.


