A hangyák (Formicidae) családjában magasan szervezett, államalkotó rovarok tartoznak, Közép-Európában kereken 180 fajuk honos. A természetben sok fajuk különösen hasznosnak bizonyult, mivel lazítják a talajt, terjesztik a magokat, valamint eltávolítják az állati és növényi maradványokat (például a lehullott gyümölcsöket és a virágport).
Ahol egy hangya van, ott van több is
A kerti növényeken ezek a rovarok alig okoznak közvetlen rágáskárt – ennek ellenére néhány kertbarátnak sok bosszúságot okoznak, méghozzá két szempontból is.
E szimbiózis keretében a hangyák „megfejtik” ezeket a rovarokat, azaz elszállítják az általuk kiválasztott cukrokban gazdag mézharmatnak nevezett terméküket. Ellenszolgáltatásként megvédik a levélszívogatókat számos ellenségük támadásától, így ezek gyakran háborítatlanul szaporodhatnak tovább. Néhány hangyafaja a levélszívogatókat több gondoskodásban is részesítik, például az ősz beálltával a levéltetveket és tojásaikat a bolyba hurcolják, ahol ezek a hidegtől védetten vészelhetik át a telet.
Számos hangyafaj éppígy vissza is cipeli a levéltetveket és lárváikat az eredeti „legelőre”, ha heves esőzés vagy a viharos szél lemosta, illetve lefújta őket onnan. A „fejés” mellett a hangyák azáltal is károkat okoznak, hogy gyakran jól védett helyekre, például terasz alá, a fal repedéseibe, valamint fák gyökerei közé üregeket ásnak a boly számára.
Amennyire zavaró lehet egy-egy betelepedett hangyaboly, úgy a háztartások réme lehet a szárnyas hangyák nászidőszaka, amikor a nőstények és a hímek ellephetik a biztonságosnak ítélt lakás kiszemelt pontjait.
A szárnyas hangyákat valamivel jobban megjegyzi mindenki, hiszen a földön járó társaikkal mindennap lehet találkozni. Ezért szükséges lehet évente többször intézkedéseket tenni ellenük.
Mik azok a repülő hangyák?
A szárnyas hangyákat néha összetévesztik egy külön fajjal. Mivel szárnyas állapotban csípős rovarokhoz hasonlítanak, egyesek homályosan félnek attól, hogy csípnek. A repülő hangyák nem veszélyesek. Nem egy különleges hangyafajról van szó, hanem csak a hangyatelepen élő ivaros állatokról. És a legjobb esetben is idegesítőek.
Az ivaros állatok rajzását a hangyáknál „nászrepülésnek” is nevezik. Általában nyár elején vagy közepén történik. A királynők és hímek ezután kolóniáról telepre összegyűlnek, és igazi párzási maratonba kezdenek. Egy akár tíz évig is élő királynővel legfeljebb 40 hím párosítható, és a spermát spermazsákban tárolja.
A rajzás ideje és időszaka fajonként eltérő, ami csökkenti a hibridizálódás veszélyét. Így például a nyugati kéreghangya (Temnothorax nylanderi) a délután-esti időszakot tekinti megfelelőnek, és a naplemente előtti két órában kerül lendületbe, a gyűrűs kéreghangya (Temnothorax unifasciatus) viszont reggel, a napfelkelte körüli órákban repül.
A nászrepülés után véget ér a hangyák rajzása. A hímek feladatuk elvégzése után azonnal elpusztulnak, a fiatal királynők a használat után ismét lehullanak a földre.
A hangyatelepen élő egyedek többsége, vagyis a munkások alapvetően szárnytalanok maradnak.
Mit tegyünk a szárnyas hangyák ellen a házban vagy a kertben?
Ha a repülő hangyarajok zavarnak, a legegyszerűbb, ha elviseljük őket. Mivel a nászrepülés csak körülbelül 2-3 napig tart, és évente csak egyszer, így csak néhány nap és újra békében lehetünk. Ahelyett, hogy nagy erőfeszítéssel küzdenénk meg az állatokkal, akár ki is várhatjuk a nászidőszak végét.
Rovarszűrés: Ha az ablakokat szúnyog- vagy rovarhálóval takarjuk le, az megakadályozza, hogy a szárnyas hangya rajok betelepedjenek a hálószobába vagy a nappaliba. Első pillantásra ez aránytalanul bonyolultnak és költséges befektetésnek tűnik a nászrepülés néhány napjához képest – de ha nem akarjuk, hogy a nyár hátralévő részében ébren tartsanak az éjszakáról éjszakára zümmögő, csípős szúnyogok vagy más rajzó rovarok lepjék meg, hosszú távon is előnyös lesz.
Zárva tartott ablakok és az ajtók: Nyáron természetesen szinte éjjel-nappal szellőztetünk, nem úgy, mint télen. De ha meg tudjuk oldani – például klímaberendezésbe fektetve –, akkor lehetőleg a hangyák repülési ideje alatt hagyjuk zárva az ablakokat és ajtókat.
Fények lekapcsolása: Ez az intézkedés általában minden behatoló szárnyas rovar ellen segít: az éjszakai bogarak, lepkék, szúnyogok és a szárnyas hangyák is a fény felé orientálódnak, ezért erősen vonzódnak a házban lévő erős világításhoz.

Porszívó: A porszívó a repülő hangyák ellen is segíthet. Kicsit kemény módszer, de általában a hangyák, még a szárnyasok is, nagyon robusztusak. Természetesen arra kell gondolni, hogy a szívás után a szívócsövet elzárják (pl. ronggyal), és távolról azonnal ürítsék ki a porzsákot.
Hangyairtó sprayk, csapdák: A kereskedelemben kapható hangyairtó spray-k nem csak szárnyas hangyák számára alkalmasak, amennyiben hatóanyaguk kipermetezhető, és ezért jól használhatók a levegő kellemetlenségei ellen. A hatás általában nagyon gyorsan megvan. A hatóanyagok azonban általában tisztán vegyi anyagok, és nem csak a repülő hangyákra, hanem más állatokra is mérgezők, beleértve kedvenceit is.
A szakboltokban számos hatékony szer kapható, amelyekkel a hangyák ellen legalábbis időlegesen védekezni lehet. Azért csak időlegesen, mert amilyen kis termetűek, annyira gyakoriak, és nincs számukra lehetetlen, újra és újra bevándorolhatnak/berepülhetnek lakásunkba.