Back to top

Európa minden idők legnagyobb madárinfluenza-járványával néz szembe

A magas patogenitású madárinfluenza terjedése Európában eddig a legnagyobb mértékű. A 2021–2022-es szezonban 2467 fertőzés tört ki a baromfik között és az érintett állományokban 48 millió madarat számoltak fel. Ezt az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) írja sajtóközleményében.

A madárinfluenza fertőzés leggyakrabban a vándormadarakkal jár együtt
A madárinfluenza fertőzés leggyakrabban a vándormadarakkal jár együtt
Fotó: Pixabay

A madárinfluenza évről évre kitör, de az elmúlt három évszak nagyon magas fertőzési szintet mutatott. Ráadásul a fertőzéseket egész évben jelentik és nem csak októbertől márciusig, ahogy az korábban történt.

Lars Erik Larsen, a Koppenhágai Állatorvosi Egyetem virológia professzora szerint:

"Minden ősszel és télen érkeznek a járványhullámok, ez összefügg azzal, hogy több a fiatal madár.

De amitől most különleges a helyzet, az az, hogy Európában mintha megvetette volna a lábát a madárinfluenza. Olyan betegségé vált ami mindig megtalálható.

Ez azt jelenti, hogy a baromfi telepeken megnő a járványkitörések valószínűsége és nehézkessé válik olyan korlátozások bevezetése, amelyek tompíthatják a járványokat."

Lars Erik Larsen szerint a terület szakértői még nem tudják, miért van egész évben jelen a madárinfluenza. Európában különösen Hollandiát, Lengyelországot és Franciaországot érinti súlyosan a 2021–2022-es szezon.

Ez az úgynevezett magas patogenitású madárinfluenza által okozott fertőzés nagyon súlyos betegségekhez és gyors elhulláshoz vezet a fertőzött baromfik körében. A betegség állományok között is terjedhet, de Dániában például nagyobb mértékben vadmadarakban fordul elő.

Az elmúlt szezonban, Európában 3573 magas patogenitású madárinfluenza megbetegedést mutattak ki vadon élő madarakban az ECDC adatai alapján. Lars Erik Larsen szerint mind az EU-ban, mind Dániában fontolóra kellene venni, hogy a betegség ellen oltással kell-e preventív védekezni.

A professzor hangsúlyozta, hogy nincs okuk az átlagpolgároknak tartani a madárinfluenza fertőzésétől.

Forrás: 
LandbrugsAvisen

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

Ősláp és erdőrezervátum

Magyarország legnagyobb egybefüggő síkvidéki erdőtömbje, Somogy zöld szíve 1993 óta áll a KASZÓ Zrt. gondozásában. Története azonban sokkal régebbre nyúlik vissza, már hercegi tulajdonban is színvonalas, fenntartható gazdálkodás zajlott a területen. Ezt az örökséget őrzi az erdőgazdaság, miközben óvja és népszerűsíti a természeti értékeket, köztük a Kaszó település határában lévő Baláta-tavat.

Egyre több problémát okoznak a medvék Románia keleti részében

Egyre több a panasz a túlszaporodott medveállományra Románia keleti részében, a székelyföldi megyék, települések vezetői után moldvai elöljárók is szóvá teszik a problémát.

Szeretjük az izgalmakat: struccfarm Kemenesszentpéteren

A könyvelőként végzett Nemes Fédra és a kőművesnek tanult Müller Gábor Kanadában töltötte húszas éveit. Kalandvágyból indultak útnak, de egy idő után már nagyon hiányzott a család, így 2001-ben hazatelepültek. Biztosak voltak benne, hogy farmot szeretnének, mivel Gábor vidéken nőtt fel és mindig szeretett volna saját állatokat.

Hogyan szedjük ki a kullancsot?

A jó idő beköszöntével egyre többen keresik fel a természetet. Ilyenkor a kirándulók, túrázók, kutyasétáltatók könnyen egy szorosan kötődő „baráttal” lehetnek gazdagabbak hazatértükkor, a kullanccsal. Ezekről a pókszabásúakról kért általános tájékoztatást az Ökológiai Kutatóközpont munkatársaitól Bányavölgyi Donáta, az AgroTime műsorvezetője.

Farkastörvény?

A farkas a hazai fauna egyik őshonos, ökológiai szempontból fontos faja. Ám pechjére ragadozó, így lépten-nyomon összetűzésbe kerül az emberrel. S általában ő húzza a rövidebbet…

Szoros együttműködést követel a természetkárosító bűncselekmények elleni fellépés

A klímaválság mellett ökológiai válság tanúi is vagyunk, amely válaszlépésekre kell, hogy késztessen minket – jelentette ki Balczó Bertalan, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős helyettes államtitkára a LIFE SWIPE (Successful Wildlife Crime Prosecution in Europe) projekt záróeseményén, kedden.

Az Állategészségügyi Világszervezet támogatja a madárinfluenza elleni védőoltást

Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) azt tanácsolja a kormánynak, hogy a világszerte több százmillió madarat elpusztító és emlősöket megfertőző madárinfluenza elleni védettséget szorgalmazza, hogy ezzel megakadályozza a vírus lehetséges világjárvánnyá alakulását.

Miért dalolnak a madarak? Olvassa és hallgassa!

Íme, a napkelte kórus leggyakoribb részvevői. A természetben élő madarakat a különböző erősségű napfény ébreszti fel. Talán ezt ők éppen olyan áldott dolognak érzik, mint azok az emberek, akik reggel elektronikus zörejek helyett madárdalra ébredhetnek.

A fehérhasú tobzoskák kromoszómaszáma a második legmagasabb az emlősök között

Sok mindent nem tudnak a tudósok a tobzoskáról – arról a különös, pikkelyes emlősről, amely úgy néz ki, mint egy földi mormota és egy labda keresztezése.

Oltják a keselyűket madárinfluenza ellen

Az Egyesült Államokban sürgősségi vakcinázásra bólintott rá az állategészségügyi hatóság a kondorkeselyűk körében. Mielőtt azonban a veszélyeztetett faj egyedei megkapnák az életmentő oltást, kísérleti biztonsági vizsgálatot végeznek egy nem veszélyeztetett keselyűpopuláción.