Back to top

Pannonhalmára és Villányba került a 2022-es Magyar Bor Nagydíj

Jó néhány éve már, hogy megalakult a Magyar Borszakírók Köre, amely a Magyarországon borról publikáló írókat, újságírókat, fotográfusokat fogja össze, segíti munkájukat. Mivel mindnyájan nem csak írunk, hanem kóstolunk is, kézenfekvő volt, hogy az általunk egy év alatt megismert borok közül magunk válasszuk ki azokat a tételeket, amelyek kiemelkedtek a sorból.

Folyik a tesztelés
Folyik a tesztelés
Fotó: viniczai
A 2022-es „Super 12” listákon ezúttal összesen 10 magyar borvidék képviselteti magát: a legtöbb borral Tokaj és Szekszárd (4-4), valamint Villány, Eger és talán meglepetésre Pécs (3-3). A borok között 15 a fajtabor és 9 a házasítás.

A Magyar Borszakírók Köre 2022-ben hetedik alkalommal értékelte a magyar termelők által készített száraz és félszáraz fehér- és vörös borokat,

amelyeket a tagok az elmúlt évben kóstolhattak, és tapasztalataik alapján ezekből összeállították a legjobbaknak ítélt „Super 12” listájukat. A listákra felkerültek közül egy vakkóstolón kiválasztottak továbbá egyet-egyet a Magyar Bor Nagydíj 2022 nyerteseiként, amelyek ezúttal a pannonhalmi Cseri Pincészet Septimus Rajnai Rizling 2019 és a villányi Günzer Tamás Pincészet GT 50 Cuvée 2019 lettek.

A nyertesek
A nyertesek
Fotó: viniczai

A díj történetében ezúttal első alkalommal kerül a díj Pannonhalmára, ugyanakkor Villány már a negyediket gyűjti be, sőt Günzer Tamás az első bortermelő a díj történetében, aki duplázni tudott és tavalyi sikere után idén is ő adja a nagydíjas magyar vörösbort.

A Magyar Borszakírók Köre 2022-ben elhunyt alapító ügyvivő elnöke, dr. Kosárka József tiszteletére egy különdíjat alapított, amelyet minden évben az a pincészet nyerhet el, amelynek legtöbb különböző borát jelölik a tagok a Super 12 választáson,

Günzer Tamás idén ismételt
Günzer Tamás idén ismételt
Fotó: viniczai
azaz a legszélesebb borválasztékot képviseli a kiemelkedő magyar borok versenyében. A Magyar Borszakírók Köre Dr. Kosárka József Emlékdíjának 2022. évi nyertese az egri Thummerer Pincészet (amely egy alkalommal volt nagydíjas, háromszor került be a Super 12-be és idén öt különböző borát is jelölték a tagok).

A Magyar Bor Nagydíj egyedülálló formátumot képviselő borverseny, hiszen a borszakírók először szavazataikkal rangsorolják az elmúlt öt évjárat olyan borait, amelyek megítélésük szerint „kiemelkedő minőségükkel a legigényesebb fogyasztói elvárásoknak is megfelelnek, illetve nemzetközi összehasonlításban is versenyképesnek bizonyulnak”, majd a legtöbb jelölést kapott borokat kétszer is bírálják, különböző sorrendben, két bizottságban.

Borszakírók munka után
Borszakírók munka után
Fotó: viniczai

A két listára az alábbi fehér és vörös borok kerültek (ABC sorrendben):

FEHÉR SUPER 12:

  • BALASSA PINCE Tokaji Furmint 2019 Szent Tamás (Tokaj)
  • BARTA PINCE KVG Furmint-Hárslevelű 2021 (Tokaj)
  • CSERI PINCÉSZET Septimus Rajnai Rizling 2019 (Pannonhalma)
  • FIGULA Köves 2020 (Balatonfüred-Csopak)
  • HOLDVÖLGY Meditation Király Furmint 2018 (Tokaj)
  • KŐSZIKLÁS BORÁSZAT Juhfark 2021 (Neszmély)
  • PAJZOS TOKAJ Furmint Selection 2019 (Tokaj)
  • PÁLFFY GYULA Fekete-hegy Olaszrizling 2020 (Balatonfelvidék)
  • PLANINA BORHÁZ Fehér Kadarka 2021 (Pécs)
  • ST. ANDREA Mária 2019 (Eger)
  • SZABÓ ZOLTÁN Rajnai Rizling 2021 (Pécs)
  • VILLA SANDAHL Oh Deer Rajnai Rizling 2018 (Badacsony)

VÖRÖS SUPER 12:

  • A. GERE Fekete Járdovány 2019 (Villány)
  • ALMAGYAR ÉRSEKI SZŐLŐBIRTOK Kadarka Superior 2020 (Eger)
  • ESZTERBAUER Grand 2017 (Szekszárd)
  • GÜNZER TAMÁS GT 50 2019 (Villány)
  • PANNONHALMI APÁTSÁGI PINCÉSZET Infusio 2019 (Pannonhalma)
  • PÉCSI EGYETEMI BORBIRTOK Summa Merlot 2020 (Pécs)
  • SEBESTYÉN Iván Bikavér 2019 (Szekszárd)
  • ST ANDREA Agapé Nagy-Eged-hegy Grand Superior Bikavér 2017 (Eger)
  • TAKLER Szenta-hegyi Cabernet Franc 2018 (Szekszárd)
  • VESZTERGOMBI Alpha 2017 (Szekszárd)
  • VON BEÖTHY PINCE Kékfrankos Várkút-dűlő Válogatás 2018 (Badacsony)
  • VYLYAN Mandulás Cabernet Franc 2017 (Villány)

A díjak (trófeák és oklevelek) ünnepélyes átadására 2023 tavaszán kerül sor a Pécsi Borozó gasztronómiai és bormagazin szervezésében Pécsett.

Forrás: 
magyarmezogazdasag.hu

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

Új fehérborszőlő-fajta, amely 42 évet várt a tökéletességre - Ismerjük meg az "Aravelle"-t

Bemutatjuk az "Aravelle"-t, egy új fehérborszőlőt, amely 42 éve készül.

Soproni tavasz Budapesten

Azt sokan tudják, hogy a termőhelyi gondolat mennyire fontos a borászatban is. A termőhely, mint hívószó évről évre fontosabb nem csak a szakma, de a borfogyasztók körében is, amit jól mutat az a keresletnövekedés, ami lejátszódott az elmúlt évtizedben az ilyen borok tekintetében.

Kékfrankos, ami a miénk!

Megint itt van egy szőlőfajtánk, amely bármilyen értékes is, sok gondunk van vele. Na nem az erényeivel, inkább azzal, hogy fajtaborként nehezen értékesíthető. A Kékfrankosról van szó, a hazai kékszőlők szürke eminenciásáról. A Magyarországon legnagyobb felületen termelt kékszőlő pedig megérdemelné a törődést. A legjobb rozék alapanyagát adja, s nem hagyható ki egyetlen vörös házasításból sem.

Fenntarthatósági szempontok a borászatban

Ma már a környezettudatosság egyre több iparágban, tevékenység során kap szerepet. Benesch Antal főborásszal arról beszélgettünk, hogy a borászati-szőlészeti tevékenység hogyan tud környezettudatos lenni, az Érseki Pincészet esetében milyen intézkedéseket tesznek e téren.

Miniszteri elismerő oklevelet kapott a NYÍRERDŐ Zrt. osztályvezetője

Az Agrárminisztérium az Erdők Világnapja alkalmából Budapesten, a Vajdahunyadvárban rendezett kitüntetési ünnepséget, kedden délután.

Pro Silva Hungariae Díjat kapott a Hegyközi Erdészet igazgatója

Az erdő egységes rendszer, amely sérülékeny, védelemre szorul. Közös felelősségünk, hogy megértsük és tudatosítsuk: teremtett világunkkal együtt élve, abban a lehető legkevesebb kárt okozva, ökológiai egyensúlyát fenntartva kell léteznünk, hogy utódaink is megismerhessék ezt a csodát – fogalmazott Farkas Sándor, az Agrárminisztérium miniszterhelyettese az Erdők Világnapja alkalmából rendezett kitüntetési ünnepségen, kedden, Budapesten, a Vajdahunyadvárban.

Másodszorra ismerték el a Folly Arborétum borát rangos nemzetközi versenyen

A 2019-es után a 2020-as évjáratú Folly Arborétum Rajnai rizling is megkapta a legjobbaknak járó „aranyérmet” Németország legrangosabb borászati versenyén, a Berliner Wein Trophy-n. A versenyen a 400 fős zsűri a 40 országból érkező, több mint 14 ezer tétel közül választotta az egyik legjobbnak a badacsonyörsi Folly Arborétum itthon is közkedvelt fehérborát.

Erdész-vadász szakemberek kaptak elismerést az Erdők Világnapja alkalmából

Az erdő egységes rendszer, amely sérülékeny, védelemre szorul. Közös felelősségünk, hogy megértsük és tudatosítsuk: teremtett világunkkal együtt élve, abban a lehető legkevesebb kárt okozva, ökológiai egyensúlyát fenntartva kell léteznünk, hogy utódaink is megismerhessék ezt a csodát – fogalmazott Farkas Sándor a 2022. évi Erdők Világnapja alkalmából rendezett kitüntetési ünnepségen.

Díj a legjobb borászatnak, borkereskedőnek, étteremnek, borszakírónak, oktatónak

A Magyar Sommelier Szövetség idén kilencedik alkalommal döntött a Par Excellence díj odaítéléséről, amelyet hat kategóriában lehet elnyerni. A jelöltekről döntést az elnökségi tagok hozzák annak figyelembe vételével is, hogy a maga területén kiválóan teljesítő vállalkozások, illetve szakemberek tevékenysége mennyire járul hozzá a szervezet alapszabályában megfogalmazott általános célkitűzésekhez.

Az év halőre 25 éve végzi munkáját

Sipos Károly hivatásos halőr, az év halőre a halak és egyben halőrök napján vette át a kitüntetést. 2017 óta a csillagászati tél és tavasz fordulónapján, március 20-án ünnepeljük a halak napját, két éve pedig ugyanekkor a halőrök napját is.