
Vannak olyan „sikerszakok”, amelyeknél úgy ítélte meg az egyetemek vezetése, hogy akár 80 ezer forinttal is emelni lehet a költségtérítés összegét. A hír alapján a Magyar Mezőgazdaság körkérdést intézett az agrárfókuszú egyetemekhez, hogy ők milyen mértékben emelték az önköltséges képzések díját.
Az önköltségi díjak határértékeit alapvetően meghatározza a felsőoktatási intézmények alaptevékenységének finanszírozásáról szóló 389/2016. (XII.2.) korm. rendelet, illetve annak 1. sz. melléklete. Az állami ösztöndíjas képzések és hallgatók vonatkozásában az önköltségi díjat a hivatkozott jogszabály 1. sz. melléklete alapján lehet meghatározni.
A gyakorlatban az önköltséges hallgatók részére az önköltségi díj maximum 20%-kal lehet alacsonyabb, mint az állami ösztöndíjas hallgatókra megállapított díj (melyet értelemszerűen nem az állami ösztöndíjas hallgatók fizetnek meg), felfelé viszont korlátlanul emelhető az önköltségi díj.

A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Karának (Hódmezővásárhely) tájékoztatása szerint ők a felsőoktatási szakképzésben (FOSZ) és az alapképzésben (BSc) tavaly szeptemberben emelték a költségtérítési díjat 20-25 ezer forinttal, ami egyelőre nem változik tovább. Néhány szakirányú továbbképzés esetében idén szeptemberben hasonló mértékű emelés várható, de a mesterképzésben (MSc) az önköltség díja változatlan marad.
A Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kara az előzőekhez hasonló változásról számolt be a tandíjak kapcsán.
A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetemen még a 2021-es felvételi eljárások idején megkezdődött az önköltési díjak egységesítése, mivel a jogelőd felsőoktatási intézményeknél jelentős eltérések mutatkoztak az önköltségi díjban. Általános rendező elv, hogy az önköltségi díjat a korm. rendelet 1. sz. melléklete szerint a képzési területre és képzési szintre megállapított maximális önköltségi díj összeghez igazítják, tehát jellemzően a jogszabály szerinti maximális összeget határozzák meg. Ez alól kivételt jelentenek az angol nyelvű képzések, ahol a jogszabály adta - fent hivatkozott - lehetőséggel élve magasabb önköltségi díjakat állapítanak meg.
A 2023. évi felvételi eljárásokra meghirdetett képzések önköltségi díjai nem változtak jelentős mértékben 2022. évhez képest, általában nem történt emelés. A MATE jellemzően minden állami ösztöndíjas finanszírozási formában meghirdetett képzését meghirdeti önköltséges finanszírozási formában is.
A képzések átlagos önköltségi díja képzési területenként és képzési szintenként eltérő, az alábbiakban a teljesség igénye nélkül adok meg adatokat:
- agrár képzési terület, alapképzések: 350.000 Ft/félév, mesterképzések: 500.000 Ft/félév
- gazdaságtudományok képzési terület, alapképzések: 350.000 Ft/félév, mesterképzések: 400.000 Ft/félév
- műszaki képzési terület: alapképzések: 325.000 Ft/félév, mesterképzések: 500.000 Ft/félév
- felsőoktatási szakképzések: 200.000 Ft/félév
Érdekes módon, a felsőoktatási szakok közül a gazdálkodási, a menedzsment-, a kereskedelem és marketing, valamint a pénzügyi-számviteli szakok tandíja emelkedik a legnagyobb mértékben, viszont a forrásigényesebb, sok gyakorlati eszközt (köztük labormunkát, tangazdaságot) igénylő szakokat fenntartó egyetemek csak kis mértékben tudják érvényesíteni a tandíjakban a jelentősen emelkedő költségeiket.