„A MATE megalakulásakor még három helyszínen folyó növényvédelmi kutatás végre egy intézeten belülre került.
– hangsúlyozta köszöntő beszédében Posta Katalin. A MATE rektorhelyettese kiemelte, a mezőgazdasági képzés Keszthelyen több, mint 200 éves múltra tekint vissza, itt alakult meg Európa első ilyen irányú felsőfokú oktatási intézménye. Ugyancsak itt indult az első növényvédelmi intézet 1972-ben, s a szakma kezdeményezésére 2000-ben a növényorvosi képzés. Sikerét jelzi, hogy máig több, mint 600 növényorvosi oklevelet állítottak ki.
Rózsa László, campus főigazgató hozzátette, a 225 éves intézmény a mai napig Festetics szellemiségét követi. A növényorvosi mesterképzésük napjainkban a legpiacosabb képzési területük. Fontosnak tartják, hogy a tudományos eredmények folyamatosan beépüljenek az oktatásba. Harminckét éve töretlen sikerrel rendezik meg a Növényvédelmi Fórumot, ahová az ország minden részéből érkeznek szakemberek, hogy kicseréljék tapasztalataikat, megosszák egymással ismereteiket.
– figyelmeztetett Nobilis Márton, az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára. Az unió növényvédelmi rendelete mindannyiunkat érint. Nehéz bármit is számon kérni rajtunk, hiszen hazánkban évek óta az uniós átlag alatti a növényvédőszer-használat. Két éve a nyugat-európai gazdák 2,1 kilogramm hatóanyagot juttattak ki hektáronként, míg ez a szám Magyarországon 1,7 kilogrammot jelentett. Ha a rendeletet elfogadják, tovább drágulna az élelmiszer, nehezebben lehetne hozzájutni, és azokról a magyar családokról is nehéz lenne gondoskodni, akiknek az élelem megvásárlása sokkal nehezebb.
Nobilis Márton köszöntője végén kiemelte, hogy az Agrárminisztérium továbbra is elkötelezett a szakma magasabb szintre emelése mellett, hogy a jövőben a növényvédők is megkaphassák a doktori címet.