Back to top

Sikerrel hasznosíthatók a MATE vezette konzorcium agrárinformatikai fejlesztései

A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem és konzorciumi partnerei Agrárinformatikai Felsőoktatási és Ipari Együttműködési Központot hoztak létre Gödöllőn. Az NKFI Alap 1,482 milliárd Ft vissza nem térítendő támogatásával megvalósított fejlesztések, prototípusok már most hasznosítható eredményt jelentenek.

A MATE vezette konzorcium arra vállalkozott, hogy a lehetőségeket kihasználva alapkutatásokkal próbálja meg befolyásolni a fejlesztési trendeket, továbbá alkalmazott kutatásokkal segítse a létező rendszerek kompatibilitási problémáinak megoldását.

A kutatások bázisául Agrárinformatikai Központot (AgIT-FIEK) építettek fel Gödöllőn, amelyben mérnöki iroda, prototípusműhely, ISOBUS-vizsgáló laboratórium, elektronikai műhely, 300 m2-es gépcsarnok és kéttantermes továbbképzési centrum áll az együttműködő partnerek rendelkezésére.

A konzorcium vállalati partnerei az Asseco Magyarország Zrt., az SKC Consulting Kft., az Energotest Kft. és az Axiál Kft. voltak, így a projektben az agrárinformatikai fejlesztések minden területe képviseltette magát.

A fejlesztési trendek irányítása pilot projekteken keresztül történt. Jó példa erre a „lassú mezőgazdasági gép az úton” jelzőrendszer ötlete, amely azóta több járműnavigációs rendszerben működik. Ezen túl megszületett a „virtuális munkagép” fogalma, amikor az üvegház jelentkezik a felhasználó mobiltelefonján, ha kezelői beavatkozásra van szüksége. Hasznos találmány az „árulkodós pótkocsi” is, amely elmondja, melyik traktorral hol járt és mekkora tömegű szállítmányt rakodtak le róla.

Illusztráció
Illusztráció

A MATE kutatói a projekt keretében kidolgozták a digitális termelési rendszer (DPS – Digital Production System) modelljét is, amely arra épít, hogy a mezőgazdasági termelési folyamatok algoritmizálhatók. Az alkalmazott algoritmusok elágazási pontjai figyelembe veszik a környezeti tényezők változását, a stresszhatásokat és az alkalmazott kezelések hatásait az állomány állapotára.

Az input adatok beszerezhetők nyilvános és előfizettet adatbázisokból, az intelligens munkagépek által szolgáltatott szenzoradatokból, valamint a gazdálkodók adatmegosztása során.

Az ehhez hasonló ipari-felsőoktatási együttműködési központok létrehozásának alapgondolata az volt, hogy a nemzetközi összehasonlításban is versenyképes fejlesztések elsősorban az ipari szereplők és a kutatói közösség szervezett együttműködéséből születhetnek. Ez a gondolat fokozottan érvényes az agrárinformatika dinamikusan változó, de spontán módon fejlődő területére.

Az Agrárinformatikai Központ 2023-tól a MATE Műszaki Intézet bázisán működik tovább, infrastruktúrája, kutató-, fejlesztő- és oktatókapacitása pedig továbbra is elérhető régi és új együttműködő partnerei számára.

Forrás: 
MATE

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

A jövő agrárszakmai elitje találkozik – Egy hét múlva rajtol a 36. OTDK Agrártudományi Szekciója Kaposváron

Egy hét múlva ismét az agrárszakma érdeklődésének középpontjába kerül Kaposvár, hiszen két évtized után tér vissza az OTDK Agrártudományi Szekciója a somogyi vármegyeszékhelyre. Az esemény beharangozó sajtótájékoztatóján Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora arról beszélt: a hungarikumnak számító tudományos diákköri munka nem csupán a tehetséggondozás, hanem a tudományos utánpótlás biztosításának egyik legfontosabb alappillére is.

Öt és félmilliárd forint érkezik az anyajuhtartóknak

Megkezdődött a termeléshez kötött anyajuhtartás támogatások kifizetése. Az európai uniós forrásból finanszírozott támogatást több mint 7 ezer juhtartó számára, 5,5 milliárd forint értékben fizetik ki – közölte Feldman Zsolt, az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára.

Magyarország kimaradt az EU mezőgazdasági mentőprogramjából

Az Európai Unió, Mezőgazdasági és Halászati Tanácsának (AGRIFISH) március 20-i ülésén Janusz Wojciechowski mezőgazdasági biztos közölte az EU mezőgazdasági minisztereivel a Bizottság azon döntését, hogy a mezőgazdasági tartalékot, 53 millió eurós (21,2 milliárd Ft) közép- és kelet európai segélyprogramra fordítja.

Megkezdődik a Natura 2000 gyepekhez kapcsolódó támogatás kifizetése

A hónap végéig mintegy 12,5 milliárd forint értékű támogatást vehetnek fel az agrárvállalkozók a „VP4-12.1.1-16 „Natura 2000 mezőgazdasági területeknek nyújtott kompenzációs kifizetések” megnevezésű pályázati felhívás kapcsán - jelentette be Feldman Zsolt.

Egyre erősebbek az agrárkapcsolatok Georgia és hazánk között

Nagy lehetőségek vannak a hazánk és Georgia közötti mezőgazdasági együttműködésben, nem véletlenül jött létre stratégiai partnerség a két nemzet között - jelentette ki Nagy István agrárminiszter, miután hivatalában fogadta Tamara Liluashvilit, Georgia nagykövetét.

A beporzók megóvása közös kötelességünk

Közös faültetéssel hívta fel a figyelmet a beporzók védelmére és a biológiai sokféleség megóvására Nagy István agrárminiszter és Marjan Cencen, Szlovénia nagykövete.

Érdemes alaposan tájékozódni, nem szabad megszokásból támogatást igényelni

Jó hír, hogy a támogatások gerincét adó jogcímek és az igénylés módja nem lesz teljesen ismeretlen a termelőknek, ugyanakkor a szabályokban sok a változás. A támogatási rendszer az eddiginél célzottabban segíti majd a kis- és közepes gazdaságokat, valamint jobban ösztönzi a generációváltást, illetve a környezet- és klímavédelem szempontjából előnyös gazdálkodói gyakorlatok alkalmazását.

Nagyon sok mindent újra kell tanulnunk

Ezt hangsúlyozta Farkas Sándor, az Agrárminisztérium miniszterhelyettese a Portfolio Agrárium 2023 című konferenciáján, Kecskeméten.

Videósorozattal is segíti a NAK a gazdákat az új Közös Agrárpolitika megismerésében

Közel 20 részes videósorozatot indít a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara az új Közös Agrárpolitikáról (KAP). A néhány perces rövidfilmekben a gazdák és az érdeklődők megismerhetik a KAP történetét, finanszírozását, a közvetlen támogatások rendszerét a zöld felépítménnyel, közte az agro-ökológiai programmal, de tájékozódhatnak a fiatal gazdák támogatásáról, a termeléshez kötött támogatásokról, illetve a minden eddiginél nagyobb vidékfejlesztési forrás részleteiről is.

Lendületes fejlődési pályára állítható a magyar almatermesztés

Töretlenül fölfelé ívelő pályára tudjuk állítani a magyar almatermesztést, ha megvan hozzá a termelői akarat, az Agrárminisztérium ugyanis minden támogatást megad hozzá, mondta Nagy István a Debreceni Egyetemen rendezett szakmai tanácskozáson. A Mi lesz veled magyar alma című rendezvényt Gonda István emlékének szentelték a szervezők, a Debreceni Egyetem Kertészettudományi Intézete, a FruitVeB és az Ékasz.