Back to top

Rövid időn belül megkerülhetetlenné válik a precíziós gazdálkodás

A Magyar Mezőgazdaság Kiadó és az Agrárközösség Kft. közös szervezésében létrehozott szakmai rendezvényen három gazda példáján keresztül ismerhettük meg, hogyan is kezdődött el gazdaságukban a precíziós átállás, milyen tapasztalatokat szereztek erről mindeddig, sőt még tanácsokkal is ellátták a közönséget.

Rövid időn belül megkerülhetetlenné válik a precíziós gazdálkodás | MMG

Precíziós átállás a gazda szemével címmel tartottak kerekasztal-beszélgetést az AGROmashEXPO pénteki napján. A téma láthatóan kifejezetten érdekelte a gazdálkodókat, ugyanis teltházzal zajlott az egy órás szakmai beszélgetés a Fórum Színpadon. A Magyar Mezőgazdaság Kiadó és az Agrárközösség Kft. közös szervezésében létrehozott szakmai rendezvényen három gazda példáján keresztül ismerhettük meg, hogyan is kezdődött el gazdaságukban a precíziós átállás, milyen tapasztalatokat szereztek erről mindeddig, sőt még tanácsokkal is ellátták a közönséget.

Fotó: Csatlós Norbert

„Azt kell, mondjam, nincs más út. Ha tetszik, ha nem, a precíziós gazdálkodásé a jövő! – mondta Milics Gábor, a Magyarországi Precíziós Gazdálkodási Egyesület elnöke.

– Ahogyan az élet majd’ minden területén követjük és alkalmazzuk mindennapjaink során az újabbnál újabb innovatív megoldásokat, úgy szép lassan érvényesül ez majd a gazdálkodásban is. Egyelőre úgy látszik, időre van még szükség, de ha a körülöttem lévőkre nézek, bőven akadnak olyanok, akiknél a józan ész döntött” – utalva ezzel a kerekasztal-beszélgetésen résztvevő három gazdálkodóra, Czemiczki Istvánra, a tokaji Sauska pincészet szőlészeti vezetőjére, Nemes Gergőre kalocsai és Oláh Mártonra sajóládi gazdálkodóra, akik nemrég tették meg a precíziós gazdálkodásra történő átálláshoz szükséges kezdeti lépéseket. Az említett gazdák egyébiránt főszereplői annak a többrészes, hamarosan megjelenő videósorozatnak, amely lépésről lépésre bemutatja gazdálkodásuk precíziós átállását. (A Magyar Mezőgazdaság Kiadó és az Agrárközösség Kft. együttműködésével megvalósuló sorozat előzetesét a kerekasztal-beszélgetésen levetítették, aki esetleg lemaradt róla, az megtekintheti a magyarmezogazdasag.hu weboldalon. Szerk.)

Oláh Márton azért döntött az átállás mellett, mert szerinte így jóval többet tud spórolni hosszú távon, illetve a kockás füzetben vezetett adatok helyett rendszerezett adatbázisban gyűjthetők a gazdálkodás hatékony termeléséhez szükséges információk, ez pedig könnyebbé teszi a tervezést, és látható válik, mi az, ami nagyobb odafigyelést igényel a termelés során.

A gazdák egyetértettek abban, hogy alaposan ismerniük kell gazdaságukat, mert nem elegendő ismeret híján, a számukra nem megfelelő pályázatokat célozzák meg, a nem megfelelő gépeket szerzik be, mindez idővel tévútra csalhatja az embert. A másik kardinális pont a döntés meghozatala után, a kitartás és elköteleződés az átállás iránt, hiszen az ismeretlen a kezdetekben mindig új kihívásokat tartogat, amik nem tántoríthatják el a gazdát elhatározásuktól.  

Fotó: Csatlós Norbert

„Lépésről lépésre kell haladni, nem szabad semmit sem elkapkodni az átállás során, és ha elbizonytalanodunk, vagy akadályba ütköznénk, érdemes szaktanácsadó segítségét igénybe venni – teszi hozzá Molnár Márton, az Agrárközösség Kft. precíziós szaktanácsadója.

– A legnagyobb probléma talán abból fakad, hogy sok gazdálkodó nehezen hagy fel a megszokott, úgynevezett hagyományos gazdálkodási módszereivel. Valahol bizonyára félnek az újtól, de idővel mindenki rájön arra, annak érdekében, hogy ne maradjon le a versenypiacon, ahhoz muszáj átállni a precíziós gazdálkodásra. De van itt más is! Idén már kötelező lesz az adatszolgáltatási kötelezettség, vagyis a jogalkotók, illetve a pályázatok kiírói már kötelezően előírják az adatszolgáltatási és adatközlési kötelezettséget egyre több tevékenységre, gondoljunk csak a permetezési naplónak a digitalizálására a rovarölő szerek vonatkozásában.      

Ehhez Milics Gábor hozzátette, hogy az adatgyűjtés során a gazdák sokszor megfeledkeznek az előállítási költségek összegzéséről, vagy azoknak az esetleges csökkentési lehetőségeiről gazdálkodásuk során, márpedig a rendszerezett adatkezelés, legyen szó kockás füzetben való vezetésről vagy felhő alapú applikáció használatáról, elengedhetetlen a gazdaságok hatékony termeléséhez. „Ennek pedig remek eszköze a precíziós gazdálkodásra való áttérés” – mondta a szakember, aki azt is elmondta, hogy a precíziós átállás katalizátora a képzésben rejlik. Ezért kiemelten fontos, hogy az oktatásban minél nagyobb hangsúlyt kapjon a technológiai fejlődéssel létrejövő új innovatív eszközök megismertetése a jövő gazdái számára.

Forrás: 
magyarmezogazdasag.hu

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

A mezőgazdaság pozitív hatása a napelemekre

Az Applied Energy folyóiratban megjelent Cornell Egyetem új kutatása szerint a napelem parkokban a mezőgazdasági növények termesztése növelheti az élelmiszertermelést, valamint javíthatja a napelemek teljesítményét és élettartamát.

A jövő agrárszakmai elitje találkozik – Egy hét múlva rajtol a 36. OTDK Agrártudományi Szekciója Kaposváron

Egy hét múlva ismét az agrárszakma érdeklődésének középpontjába kerül Kaposvár, hiszen két évtized után tér vissza az OTDK Agrártudományi Szekciója a somogyi vármegyeszékhelyre. Az esemény beharangozó sajtótájékoztatóján Dr. Gyuricza Csaba, a MATE rektora arról beszélt: a hungarikumnak számító tudományos diákköri munka nem csupán a tehetséggondozás, hanem a tudományos utánpótlás biztosításának egyik legfontosabb alappillére is.

Növényalkalmazás új szemlélettel - minierdők Budapesten

Az Ökológiai és gazdasági fordulat címmel februárban megrendezett szakmai konferencián a Miyawaki-minierdőkről és a klímaválsággal összefüggő növényalkalmazásokról is hallhattunk előadást. A japán mintára létrehozott minierdőkkel növelhetők a zöld szigetek a városokban.

Két évtizede készülnek CLAAS erőgépek Le Mans-ban

Húsz évvel ezelőtt, 2003. február 23-án írta alá Helmut Claas a Renault Csoport részeként traktorgyártással foglalkozó Renault Agriculture többségi tulajdonrészének felvásárlását rögzítő szerződést. Azóta a CLAAS – teljes gépesítési rendszereket kínáló szolgáltatóként – fokozatosan erősítette pozícióját a nemzetközi piacokon, különös hangsúlyt fektetve a hatékonyságra és a termelékenységre, valamint a korszerű gyártási folyamatokra.

Magyarország kimaradt az EU mezőgazdasági mentőprogramjából

Az Európai Unió, Mezőgazdasági és Halászati Tanácsának (AGRIFISH) március 20-i ülésén Janusz Wojciechowski mezőgazdasági biztos közölte az EU mezőgazdasági minisztereivel a Bizottság azon döntését, hogy a mezőgazdasági tartalékot, 53 millió eurós (21,2 milliárd Ft) közép- és kelet európai segélyprogramra fordítja.

Megkezdődik a Natura 2000 gyepekhez kapcsolódó támogatás kifizetése

A hónap végéig mintegy 12,5 milliárd forint értékű támogatást vehetnek fel az agrárvállalkozók a „VP4-12.1.1-16 „Natura 2000 mezőgazdasági területeknek nyújtott kompenzációs kifizetések” megnevezésű pályázati felhívás kapcsán - jelentette be Feldman Zsolt.

Egyre erősebbek az agrárkapcsolatok Georgia és hazánk között

Nagy lehetőségek vannak a hazánk és Georgia közötti mezőgazdasági együttműködésben, nem véletlenül jött létre stratégiai partnerség a két nemzet között - jelentette ki Nagy István agrárminiszter, miután hivatalában fogadta Tamara Liluashvilit, Georgia nagykövetét.

A beporzók megóvása közös kötelességünk

Közös faültetéssel hívta fel a figyelmet a beporzók védelmére és a biológiai sokféleség megóvására Nagy István agrárminiszter és Marjan Cencen, Szlovénia nagykövete.

Fókuszban a talajélet

Az Alföldi Faiskolások Egyesülete két év kényszerű kihagyás után február végén ismét megtartotta szokásos téli tanácskozását. Az egyesület elnöke 2020-at a változások, 2023-at a kérdőjelek évének nevezte. A tömérdek kérdés közül a tisztázhatókra az előadók igyekeztek válaszolni.

Gólyalábon a költségek

A hivatalos adatok szerint a burgonya tavalyi termőterülete nem érte el a 8 ezer hektárt. Évtizedek óta csökken a vetésterülete, de arra kevesen számítottak, hogy 2022-ben összesen 7900 hektáron ültetnek krumplit.