
megvan az esélye a termőrügyek elfagyásának, így jobban járnánk, ha visszatérne az időjárás a normális kerékvágásba.
A növények jelenlegi állapota jelzi, hogy a tavaszi metszési munkákat el kell kezdeni. Fontossági sorrendben a kajszival, a mandulával, a meggyel, a cseresznyével, az almával, a körtével és a szőlővel kezdjünk, és az őszibarackot hagyjuk a munkálatok végére. Ennek oka, hogy
az őszibarack betegségei akkor terjednek leglassabban, ha a metszéssel megvárjuk a virágzásközeli állapotot.
Ettől függetlenül a rezes lemosó permetezést metszetlen állapotban is el kell végezni, nehogy a tafrinás levélfodrosodás elhatalmasodjon a kifakadó leveleken.

Ha mindezzel végeztünk, jöhet a lemosó permetezés.
Ha a megmetszett fákon nem látható rovarfertőzés nyoma, akkor elegendő a rezes-kénes lemosó permetezés. Amennyiben kártevővel is találkoztunk a metszés során, akkor olyan lemosó szert válasszunk, mely a réz és a kén mellett olajos hatóanyagot is tartalmaz.
Az olaj vékony rétegben szétterülve bevonja a kártevők áttelelő képleteit, nem jutnak levegőhöz és megfulladnak. A permetezést bő permetlével, lemosásszerűen végezzük, hogy minden repedésbe eljusson, teljes mértékben bevonja a fát.

A tél végi lemosó permetezéssel ne csak a haszonnövényeket, hanem díszkertünk fás növényeit is védjük, mert több közös kártevőjük és betegségük is van.
A metszés során nagytömegű gally- és ágnyesedék keletkezik minden évben. Erre ne hulladékként tekintsünk, hiszen felaprítva tökéletes a talaj szervesanyag-pótlására. Az apróra zúzott gallyak, ágdarabok alkalmasak talajtakarásra, mulcsozásra, de a komposztkészítés során is felhasználhatók nedvdús növényi maradványokkal elkeverve vagy rétegezve.
Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.