Back to top

A méhek lineáris tájelemek követésével tájékozódnak

Az már több kutatásból kiderült, hogy a méhek intelligenciája kimagasló a rovarok szintjén. Kiváló tájékozódási képességük részben szaglásuknak köszönhető, de polarizált fények mintázatára és egy-egy tájékozódási pontra is hagyatkoznak olyankor, illetve a Föld mágneses mezejét is érzékelik. Ahhoz például, hogy visszataláljanak a kaptárhoz, szabályokat alkotva útvonalakat jegyeznek meg.

Egy új kutatás szerint a méhek lineáris tájelemekre támaszkodnak a tájékozódásban. A megfigyelések során a kutatók feljegyezték, a méhek „mentális térképet” készítetnek maguknak a kaptárhoz való visszataláláshoz. A „térkép megalkotásához” olyan környezeti elemekre van szükségük, mint az ereszcsatornák, az utak vagy mezők szélei.

Ez ahhoz hasonlítható, mint ahogyan az első repülőgép-pilóták tették még azelőtt (utakat, vasútvonalakat határoztak meg támpontként, amik a levegőből könnyen lekövethetők voltak), hogy megjelentek a tájékozódást könnyítő GPS-ek és fedélzeti radarok.

A kísérletben 5 kaptárból gyűjtöttek be méheket, amiket egy, a lakóhelyüktől távoli területen engedtek el viselkedésük megfigyelése érdekében. Voltak méhek, amelyeknek ismerős lehetett a terep (hasonlóan volt berendezve, mint az, ahol az eredeti kaptár volt), más méheknek viszont teljesen újak voltak a terepviszonyok. A megfigyelések során egyértelműen világossá vált a kutatók számára, hogy a méhek a lineáris tereptárgyakat tájékozódási pontként használják. A méhek a terep felderítése közben sokkal több időt töltöttek ezeknek a tárgyaknak a megfigyelésével, mint a táj további részeinek megismerésével. A vizsgálattal a kutatók megállapították, hogy a háziméh, hasonlóan más repülő állatfajokhoz, referenciaként tekint a lineáris tárgyakra a tájékozódás során.

Forrás: 
magyarmezogazdasag.hu

Népszerű agrárszaklapok

Ezeket olvasta már?

A méhbiológia alapjai 2. - A párzás

A méhek párzása a levegőben, repülés közben történik. A fiatal anya gyakran már a kelését követő napon kirepül kaptárjából. Nem párzási céllal, hanem tájoló repülést végez. Ezt később többször megismétli. Az első néhány repülés 1-3 percig tart, hogy megismerje saját kaptárjának helyét, a későbbiek 5-10 percig, amikor már messzebbre távolodik.

Ki termeszthet Bimit?

Egyáltalán, mi az a Bimi? A Bimi a brokkoli és a kínai kel, azaz pontosabban a kai-lan keresztezéséből jött létre. Csak valami kicsit más ebben a brokkoliban.

Meggyilkolt brit újságíróról és brazil őslakos-szakértőről neveztek el két új élesztőgombafajt

Az Amazonas őserdejében tavaly meggyilkolt két férfiról, Dom Phillips brit újságíróról és Bruno Pereira brazil őslakos-szakértőről neveztek el egy-egy új élesztőgombafajt - számolt be róla a brit The Guardian online kiadása.

A méhész is vállalkozó 7. - Vállalkozásvezetés gyorsan változó környezetben

Jelenleg egy elég komolynak tűnő gazdasági válság elején járunk. Aki kicsit is ért a gazdaság ciklikusságához, az tudja, hogy ez nem egy váratlan dolog.

Így rontja egy édesítőszer az immunválaszt

Egy új tanulmány szerint a nagy mennyiségű szukralózzal etetett egereknél kevésbé aktiválódtak a T-sejtek - melyek az immunrendszer szerves részét képezik.

A MIND és a mediterrán étrendet követők kisebb eséllyel szenvednek Alzheimer-kórban

A tudósok megállapították, hogy azoknál az idősebb pácienseknél, akik szorosan követték ezen étrendek valamelyikét, kevesebb amiloid plakk és tau-tangulum volt az agyban, mint azoknál, akik nem tartották szigorúan ezt az étrendet.

A legjobb ételek az agy egészségének fellendítéséhez

Ahogy idősödünk, egyre fontosabbá figyelnünk agyunk egészségére. Az Egyesült Államokban folyamatosan nő a demenciában szenvedők száma, részben azért, mert az emberek egyre tovább élnek. Az Egyesült Államokban a 85 és 89 év közötti felnőttek 22 százalékának van demenciája, a 90 éves vagy idősebb felnőttek körében ez az arány 33 százalék.

Ayahuasca: A növényi alapú hallucinogén hatású főzet

Az ayahuasca egy növényi alapú pszichotróp drog, amelyet évszázadok óta használnak vallási vagy terápiás célokra alternatív gyógymódként.

Nincs élet beporzók nélkül

Ahhoz, hogy az erdők-mezők és kertünk növényeinek virágaiban gyönyörködhessünk, terméseiket, magjaikat, leveleit, felhasználhassuk, elengedhetetlen a beporzók „munkája”. Ezek a többségében rovarok virágról virágra szállva segítenek a virágpor átvitelében, a megtermékenyítésben. Nélkülük nincs vegetáció, sem oxigén, így élet sem. Ezért védelmük mindannyiunk kötelessége.

Méhek hatékony és olcsó nyomon követése

A háziméhek illetve a vadméhek követése különböző radarrendszerekkel, chipekkel bonyolult és igencsak megemelheti egy-egy kutatási projekt költségvetését. Egy ötletes új fejlesztés azonban kedvezményes lehetőséget biztosít és a kisebb méhfajok megfigyelését is elősegíti.