
az ipari létesítményekből származó káros kibocsátások csökkentése, amelyek hatályát az EU legnagyobb állattartó telepeire is kiterjesztik.
A május 24-én tartott szavazáson a környezetvédelmi képviselők támogatták a Bizottság javaslatát, hogy az IED-t kiterjesszék a nagyobb méretű szarvasmarhatartó, valamint sertés- és baromfitenyésztő telepekre is.
A javasolt módosítások szerint a 200-nál több állategységgel rendelkező sertés- és baromfitartó telepek, valamint a 300 vagy annál több állategységgel rendelkező szarvasmarhafarmok az irányelv hatálya alá esnének – ez kétszerese a Bizottság eredeti, 150 állategységre vonatkozó javaslatának.
Mindkét szám olyan küszöbérték, amelynél a családi gazdaságokat is ipari termelőként határozzák meg, és ezért az irányelv értelmében büntetik őket. A tervezet most először tartalmaz viszonossági záradékot annak biztosítására, hogy az EU-n kívüli termelőktől származó behozatal is az uniós szabályokhoz hasonló követelményeknek kell, hogy megfeleljen.
A tervezet előadója, Radan Kanev jobbközép európai parlamenti képviselő számára a jelentés pragmatikus:
„Ha azt akarjuk, hogy a Green Deal a gyakorlatban is működjön, azt lehetőséggé kell alakítanunk a polgárok és az ipar számára” – mondta, hozzátéve, hogy az is „döntő fontosságú”, hogy ne rakjunk felesleges bürokratikus terheket a gazdákra.

Amikor a képviselők várhatóan nyáron megszavazzák végleges javaslatukat a plenáris ülésen, utána kezdődnek a tárgyalások a másik törvényhozóval, az EU Tanáccsal, amely már márciusban megállapodott a módosításairól.
Akkor az uniós miniszterek azt javasolták, hogy az ipari állattenyésztés küszöbértékét emeljék a sertés- és szarvasmarha esetében 350 állategységre, a baromfi esetében pedig 280 ÁE-re, valamint a vegyes gazdaságok fokozatos megközelítését.