id_toth_imre_dij_1.jpg

A bíráló bizottság a díjakat a következő tenyésztőknek ítélte oda fajtánként és korcsoportonként.
Harmadik díjat kapott:
- Angyal Balázs, Kunhegyes, ile de france jerke csoportjáért
- Csáki Tamás, Kőröstetétlen, magyar merinó jerke és növendékkos csoportjáért
- Harangi Sándor dr., Hajdúszoboszló, ile de france jerke csoportjáért
- Kiss Gyula, Szabadhidvég, texel jerke csoportjáért
- Sisák Imre, Békéssámson, charollais jerke és a berrichon du cher növendékkos csoportjáért
- Szabó Dániel, Baja, charollais jerke és növendékkos csoportjáért
Második díjat kapott:
- Farkas Zoltán, Mindszent, német húsmerinó anya csoportjáért
- Hajnal János, Ballószög, suffolk jerke csoportjáért
- Harangi Sándor dr., Hajdúszoboszló, ile de france növendékkos csoportjáért
- Holló Mátyás, Uszód magyar merinó növendékkos és a berrichon du cher jerke és növendékkos csoportjáért
- Ónodi-Szűcs Kft., Balmazújváros, ile de france növendék kos csoportjáért
- Szabó-Harmincz Krisztina, Nyáregyháza, keletfriz jerke és növendékkos csoportjáért
Első díjat kapott:
- Holló Mátyás, Uszód, berrichon du cher anya csoportjáért
- Kiss Gyula, Szabadhidvég, német húsmerinó jerke csoportjáért
- Ónodi-Szűcs Kft., Balmazújváros, ile de france tenyészkos csoportjáért
- Sebők Mihály, Törtel, német feketefejű jerke csoportjáért
- Sebők Mihályné, Törtel, magyar merinó jerke csoportjáért
- Sisák Imre, Békéssámson, berrichon du cher jerke csoportjáért
- Szirovicza-Dani Gyöngyi Julianna, Makó, suffolk jerke csoportjáért
A kiállítás nagydíját Holló Mátyás uszódi tenyésztő érdemelte ki ile de france, berrichon du cher és magyar merinó tenyészállataiért.
Különdíjat kaptak:
- A Magyar Juh- és Kecsketenyésztő Szövetség juhtenyésztési különdíját Sebők Mihályné, Törtel kapta a kiállításon bemutatott magyar merinó tenyészállataiért.
- A Merinó Fajtacsoport különdíját Csáki Tamás, Kőröstetétlen kapta magyar merinó csoportjáért.
- A Húsjuh Fajtacsoport különdíját Ónodi Szűcs Kft., Balmazújváros kapta a kiállításon bemutatott ile de france tenyészállataiért.
- Az Őshonos Fajtacsoport különdíját Bene Sándor, Karcag kapta a kiállított hortobágyi racka csoportjaiért.
- Tóth Árpád iparművész, Sárbogárd különdíját – egy gravírozott „RÉVÉSZ” bicskát – A VIMITA Kft.-nek, Győri Zsolt tenyésztőnek ítélte a bírálóbizottság.
- A Bonafarm-Bábolna Takarmány Kft. különdíjat a legszínvonalasabb hústípusú növendék csoportokat bemutató kiállítónak, Sisák Imrének, Békéssámson.
- A Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kar különdíját Farkas Zoltán, mindszenti tenyésztő kapta.
Holló Mátyás sorozatban harmadszor nyerte el idén a nagydíjat Hódmezővásárhelyen. Végtelenül büszke rá, és egyáltalán nem alaptalanul. Mint mondta, az ígéretek szerint jövőre juh lesz a juhtenyésztés kategória nagydíjának kisplasztikáján, ami még inkább arra ösztönzi, hogy jövőre is megpróbálja megszerezni a nagydíjat. Ennek érdekében már az idei kiállítás végeztével megkezdi állatai felkészítését a jövő évi bírálatra. juhteny_ngydij_1.jpg
Bármilyen díjat érnek is el az állatai, mindig kritikus szemmel nézi őket, hogy vajon min lehetne még javítani. Az idei bírálaton nagyon jól szerepeltek a juhai. Öt fajtagyőztes állata lett, 21 állatából 12-őt hoztak ki a győztesek végső összevetésére, és sok szép eredmény született. „De amikor kint voltak az állatok a ringben, akkor is azt figyeltem, hogy melyiknek lehetett volna kicsit kerekebb a combja, kicsit szélesebb a válla. Azt érzem, hogyha az ember hátradől, akkor könnyen lemarad ebben a rohanó világban” fogalmazott Holló Mátyás.
A különböző versenyeken elért díjakat véleménye szerint lehet érvényesíteni. Az állatok árába nem akarja beépíteni, mert úgy gondolja, hogy piaci áron értékesíti állatait a tenyésztőtársaknak, de mennyiségben maximálisan megmutatkoznak az előnyök. Jelenleg nem tudok annyi állatott előállítani, hogy ne lenne belőle hiány. A húsfajtákból, a berrichon du cher-ből és az il de france-ból a szeptember-októberi születésűeket már most kezdik lekötögetni. Merinóból, meg a május-júniusiakból, amik most egy évesek, van még valamennyi plusza.
hollo_matyas.jpg
10 év tenyésztői munka után jutott el odáig, hogy eséllyel indulhasson egy első díjas csoportért, a legszebb állatért, egy fajta győztesért, és azokat sikerült is elnyerni. 2017-ben kapta meg az első nagydíjat, ami egy OMÉK-nagydíj volt. Saját bevallása szerint ezzel annyira elégedett volt, hogy a 2018-as kiállításra nem készült megfelelően - és nem is szerepelt olyan jól állataival, ahogy magától elvárta. 2019-ben ismét sikerült egy nagydíjat elnyernie.
– mondta a nagydíjas juhtenyésztő.
A juhászok körében van egy mondás, a titkokat nem szabad elárulni. Ezzel abszolút nem ért egyet Holló Mátyás. Ha hozzá valaki elmegy akár a teljes technológiát és tapasztalatát megosztja vele. Véleménye szerint az, hogy valaki elmondja ezeket a dolgokat, a másik pedig meghallgatja, megjegyzi, az még édeskevés, mert azt meg is kell valósítani. Ahhoz pedig óriási elszántság és hivatástudat kell.
szerda_hodm_23_40.jpg

Szükség lenne a támogatási rendszer változtatására, esetleg úgy, hogy az kapjon támogatást, aki egy anyától évente egy bárányt le tud választani, akkor a juhászatok gazdasági hasznot is hoznának, nem csak a támogatásért tartanák az állatokat. Így azok jutnának támogatáshoz, akik termelnek, és azok nem, akik csak a támogatás tartják a juhot.