A keleti Lebap tartományban a kormány elrendelte, hogy az állami szervezetek személyzetük 50 százalékát mozgósítsák gyapotszedésre a hétköznapokon. Hétvégén azonban minden alkalmazottnak a földeken kell dolgoznia. Egyes régiókban pedig a hadsereg katonái is gyapotot szednek, tudta meg a Szabad Európa Rádió a helyi lakosoktól.
Tanárok, orvosok, múzeumi dolgozók, könyvtárosok, pályaudvari alkalmazottak, sőt még a repülőtéren dolgozók is a földeken voltak a hétvégén – mondta egy 40 éves férfi, aki augusztus 20-án a gyapotszedők között volt. Névtelenséget kért, de elmondta, hogy egy energetikai vállalatnál dolgozik. A regionális kormányzat képviselői voltak a mezőn, ellenőrizték, hogy ki jött dolgozni, és ki nem volt jelen – tette hozzá.
A gyapotszedéstől körülbelül 115-140 amerikai dollár kenőpénzzel lehet megszabadulni. A helyettesítő szedők bérlése napi 8,50-14 dollárba kerül.
Sok tizenéves van a földeken, akiket az állami munkások vettek fel – mondta egy alkalmazott. A vezetőket nem érdekli, hogy ki szedi a gyapotot, amíg a kormány által meghatározott napi gyapottermelési kvóta teljesül. Nincs mód a menekülésre.
Balkan tartományban egy 60 éves tanár elmondta, hogy sok kollégája fizetése túl csekély ahhoz, hogy segítséget alkalmazzon. A tanárok és az orvosok azt mondják, hogy nem keresnek napi 14 dollárt, ezért kénytelenek maguk szedni a gyapotot. A gyapotföldektől távol élő embereknek pedig fizetniük kell azért, hogy eljussanak oda, mondták a munkások.
A legtöbb munkáltató a jelentések szerint nem engedi, hogy az alkalmazottai szabadságot vegyenek ki az augusztus közepén kezdődő és gyakran december elejéig tartó betakarítási szezonban.
Az állami média gyakran beszámol arról, hogy a kormány több száz traktort és más, a gyapot betakarításához használt gépet vásárolt külföldről, többek között az amerikai John Deere cégtől. A Lebapban dolgozók azonban azt mondták, hogy a földeken, ahol a gyapotot az állami alkalmazottak és a gazdák kézzel takarítják be, nem látni gyapotszedő gépeket.
Türkmenisztánt a jogvédők és nemzetközi szervezetek már régóta bírálják a kényszermunka szisztematikus alkalmazása miatt az éves gyapotbetakarítás során. A meggyőző bizonyítékok ellenére a kormány továbbra is tagadja, hogy alkalmazottakat, diákokat és katonákat kényszerítenének gyapotszedésre.