Adaptogén gyógynövények
Az adaptogén kifejezést (ez a latin adaptare, jelentése: hozzáilleszt, hozzáalkalmaz szóból ered) egy szovjet tudós, Nyikolaj Lazarev találta ki 1947-ben, olyan anyagokra utalt ezzel, amelyek növelik a szervezet nem-specifikus ellenállását a stresszel szemben. Lazarev alapvetően arra kereste a megoldást, hogyan lehetne a katonák fáradtságát csökkenteni és teljesítményüket növelni. Lazarev definíciója szerint az adaptogén vegyületek képesek fokozni egy élőlény stresszel szembeni általános ellenállását, ellensúlyozzák a káros fizikai, kémiai vagy biológiai stressz hatásait, aminek köszönhetően az élőlény alkalmazkodni tud a stresszes körülményekhez.

A gulan az egyik sláger
Több hazai kertészet kínálatában is rendszeresen feltűnik ez a növény, aminek különlegessége, hogy szobanövényként is tartható, de kertbe is kiültethető. Utóbbi esetben télen a föld feletti részek elfagynak, dekéső tavasszal, vagy kora nyáron újra kihajt a növény. A napos helyeket kedveli. Balkonládába, fűszer- és konyhakertbe, illetve sziklakertbe is ültethető. Jó minőségű és vízgazdálkodású, tápanyagdús talajt kedvel, és ha jól érzi magát, akár a négy méteres magasságot is elérheti. Virágait július-augusztusban várhatjuk.

Nem csak keleten népszerű…
A gulanról, ami jiaogulan néven is ismert (Gynostemma pentaphyllum) egyre népszerűbb nemcsak a kínai orvoslásban, hanem a nyugati gyógyítás is kezdi felfedezni. Ez egy ázsiai növény, amit a kínaiak elsősorban abból a célból fogyasztottak, hogy száz évig, vagy annál is tovább élhessenek. Ez volt akinél összejött, volt akinél nem. A gulanelsősorban Kínában, Észak-Vietnámban és Japánban őshonos. Zhu Xiao által 1406-ban írt orvosi könyvben is már szó volt róla. Nagyszerű tápláléknak tartották, ami élelmiszerhiány vagy éhínség esetén kiválóan alkalmazható. Bő egy évszázaddal később már úgy írnak róla, mint egy panacea gyógynövényről, amelynek rengeteg pozitív tulajdonsága van.
Az 1970-es években tudományos kutatásokat is végeztek vele, amikor is megállapították, hogy a jiaogulannal jó eséllyel kezelhető a hörgőgyulladás. A japán Takemoto professzor szaponinokat izolált a növényben, amelyek megegyeznek a ginzengben találhatókkal, de míg a ginzeng csak 28 szaponint, addig a gulan 82-t tartalmaz, így erősebb hatású. Az 1980-as években bebizonyították, hogy a jiaogulan növeli a teljesítőképességet, gátolja a tumorképződést, és adaptogén hatásai is vannak.
Tea, tinktúra
A jiaogulan antioxidáns hatással is bír. Klinikai vizsgálatok szerint csökkenti a szabadgyököket, és növeli a SOD mennyiségét, ami a szervezet egyik legfontosabb antioxidánsa, amely a várható élettartamra is hatással van.
A növény fogyasztása több mint kilencven százalékos hatékonysággal szünteti meg az álmatlanságot, kedvezően szabályozza a vérnyomást, és serkenti a szívműködést. Elősegíti a fehérvérsejtek termelődését, növeli a limfociták aktivitását, és képes megvédeni a májat különböző mérgező anyagoktól. A gulant főként gyógyteaként készítik el, de előállítható belőle alkoholos kivonat (tinktúra), esetleg kapszula és gyógyszer is.