Fajtatiszta tenyésztés esetén általában a tenyészcél az egyedek minél nagyobb hasonlósága méret, küllem, színek terén. A japán nyúl esetében viszont nincs két egyforma rajzolat, és a standardban megadott ideális színkombinációt elérni szinte lehetetlen.
Ahhoz, hogy megtudjuk, miért ilyen érdekes a színeloszlás a japántarka nyulaknál, meg kell vizsgálnunk, mi okozza a színek ilyen mozaikos elrendeződését. Az ej génmódosulás – amely a szín kiterjedést befolyásoló „E” gén mutációja – azt okozza, hogy a melaninpigment nem termelődik megfelelően, így a nyúl bundája egyszínű fekete (vagy más teljes szín) helyett fekete-sárga tarka lesz. A tarkaság eloszlása véletlenszerű, ám jellemző, hogy a fejen felemás mintát okoz, az egyik fül fekete, a másik sárga, a pofa két oldala is eltérő színű. Innen ered a színezet harlekin elnevezése is – a Harlekin bohócfigura jellegzetesen töredezett mintájú jelmezt visel, amely hasonlít a japántarka nyúl szőrzetének mintájához. Hívják még teknőctarkának is, ami az angol elnevezés fordítása (tortoiseshell).
A fülek 11-13 cm hosszúak, felfelé állnak, jól szőrözöttek. A lábak közepesen hosszúak, erősek, egyenesek, a karmok szaruszínűek. A háthoz simuló farok a gerinc vonalának a meghosszabbítása. A testsúly 2,75-4,5 kg között elfogadható, az ideális testsúly 3,75 kg feletti. A szőrzet közepesen hosszú és tömött, növekedéssel ellentétes simításra eredeti helyzetébe rugalmasan visszaugrik.
Az ideális mintázatot a fekete és sárga szín erőteljes kontrasztja adja. A fejen és a fülön az ellentétes oldalak különböző színűek, a testen a fekete és sárga sávok váltják egymást. Hiba, ha a fejen a rajzolat nem váltakozik. Súlyos hibának minősül, ha mindkét fül ugyanolyan színű, illetve, ha a fej egyszínű. A testen a csíkozottság minél egyenletesebb, annál jobb minőségű a szín.
Ideális esetben a mellkas és a mellső lábak rajzolata illeszkedik a fej rajzolatához, a fekete és sárga részek váltakoznak. Például a bal fül fekete, a bal pofafél sárga, a bal oldali mellkasfél fekete, a bal mellső láb sárga – és a jobb oldalon ennek ellenkezője. Súlyos hibának minősül, ha a testen a rajzolat teljesen elmosódott, vagy ha a testfeleken nincs meg legalább három sáv.
A japán nyúl fekete és sárga színű. A sárga szín intenzitása változó lehet, de minél teltebb, annál jobb. A fekete mély, fényes fekete. A hason, illetve a lábak belső oldalán, a farok alsó részén előfordulhatnak fehér foltok. Enyhe hiba, ha a színezet nem tiszta, tűzdelt. Súlyos hibák viszont a fehér foltok a test felső, látható részén, illetve a fehér jegyek az orron vagy az ujjakon, valamit a nem barna szemszín és a pigmenthiányos karmok.
A rex nyulaknál különösen gyakori, mert a rövid szőrzetnél még élesebben látszódnak a rajzolatok, ami nagyon mutatós, de a törpe fajtáknál is gyakori a japántarka vagy épp a háromszínű, japántarka fehér foltos változat. A kedvenc nyulaknál természetesen nem fontos a tökéletes rajzolat, a lényeg hogy minél aranyosabb legyen.
A japán nyulak természete barátságos, nyugodt, gyakran tartják őket házikedvencként is. Tenyésztésük igazi kihívás, a közel ideális rajzolat elérése igen nehéz.
A nőstények jól vemhesülnek és ellenek, az átlagos alomszám a középtestű fajtákéhoz hasonlóan alakul.
Tartása egyaránt ajánlható tenyésztőknek és hobbitartóknak is – egy látványos fajtával gazdagodnak.