Az Amerikai Neurológiai Akadémia orvosi kiadványa, a Neurology számolt be azokról az eredményekről, amelyek szerint még a rövid távú kitettség után is öt napon át magasabb a stroke bekövetkezésének kockázata.
Az egyik legjelentősebb környezeti egészségügyi kockázat a légszennyezés. Az országok a légszennyezettség csökkentésével mérsékelhetik a tüdőrák, a stroke, a szívbetegségek, valamint a krónikus és akut légzőszervi megbetegedések, köztük az asztma okozta tüneteket.
2019-ben a Földön az emberek 99%-a olyan területeken élt, ahol a WHO által ajánlott levegőminőségi kritériumok nem teljesültek. Ennek eredményeképpen évente 6,7 millió idő előtti haláleset köthető a lakások és a környezeti levegőszennyezés hatásaihoz együttesen.
Hozzátette, hogy a légszennyezésnek való rövid távú kitettség és a stroke közötti kapcsolat kevésbé volt kiemelkedő. A tanulmányban nem hetek vagy hónapok, hanem öt nap irányába vizsgálták, és összefüggést fedeztek fel a rövid ideig tartó légszennyezettségnek való kitettség és a stroke megnövekedett kockázata között.
A metaanalízishez 110 tanulmányból származó több mint 18 millió stroke eset adatait használták fel. Olyan szennyező anyagokat vizsgáltak, mint a nitrogén-dioxid, az ózon, a szén-monoxid és a kén-dioxid.
Több részecskeméretet is vizsgáltak, köztük a PM1, az 1 milliméternél (m) kisebb átmérőjű légszennyezést, valamint a PM2,5 és PM10 részecskéket. A gépjárművek kipufogógázából, az erőművek és más vállalkozások tüzelőanyag-égetéséből, valamint az erdő- és bozóttüzek füstjéből származó belélegezhető részecskék mind a PM2,5 vagy annál kisebb részecskék közé tartoznak.
A PM10 az autópályákról és építkezésekről származó port tartalmazza. A stroke kockázata jelentősebb volt azoknál az embereknél, akik több légszennyező anyag magasabb koncentrációjának voltak kitéve.
A magasabb ózon-, szén-monoxid-, kén-dioxid- és nitrogén-dioxid-szintek 26%-kal, 28%-kal, 5%-kal, illetve 15%-kal növelték a stroke kockázatát.
A nagyobb PM1-koncentráció a stroke 9%-kal, a PM2,5 15%-kal, a PM10 pedig 14%-kal magasabb kockázatával járt együtt. A stroke okozta halálozás megnövekedett kockázatát is összefüggésbe hozták a magasabb légszennyezettség szintekkel.
A nitrogén-dioxid, a kén-dioxid, a PM2,5 és a PM10 jelentősebb mennyiségei egyenként 33%-kal, 60%-kal, 9%-kal, illetve 2%-kal növelték a stroke-ban való elhalálozás esélyét.
„Ez rávilágít a légszennyezést csökkentő politikák kialakítására irányuló globális erőfeszítések fontosságára. Ezáltal csökkenhet a stroke-ok száma és annak következményei.”
A metaanalízis korlátja volt, hogy a legtöbb kutatást magas jövedelmű országokban végezték, és hogy több információra lenne szükség az alacsony és közepes jövedelmű országokból.