0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. december 5.

A növényvilág tisztítószerei: takarítás természetbarát módon…

Takarítani úgy is lehet, hogy közben nem szennyezzük be a természetes vizeket és a talajt. Tiszta és rendes háztartások azelőtt is léteztek, mielőtt felfedezték volna a szuperintelligens és szuperkényelmes tisztítószereket.

És akkoriban még a vizeinkben sem úszkált ennyi vegyszer, valamint a talajunk is egészségesebb és élőbb volt.
Erőteljes tisztítószerekre akkor van szükség, ha elhanyagoljuk a takarítást. Szóval egyáltalán nincs rájuk szükség. A kevésbé flancos és sokkal emberbarátabb szerek is remekül működnek.

És használatukkal talán nem csak az otthonunk tisztaságát tudjuk biztosítani, hanem saját magunkét, és családtagjainkét is, hiszen megszabadulunk számos egészségkárosító vegyszer hatásától.

A növényvilág tisztítószerei

Citrom: pompásan fehérít, tisztítja az üvegfelületeket, a vágódeszkát, eltávolítja a márványon keletkezett vörösborfoltokat

Zoknifehérítő: töltsünk meg egy vászonzsákocskát citromhéjjal, mossuk ki a fehér zoknikkal, és ismét ragyogóak lesznek a sportzoknik.

Citromsav: a legtökéletesebb vízkőtelenítő. Ha hetente kiforraljuk a vízforralónkat, akkor tuti, hogy nem fognak később áldatlan állapotok eluralkodni benne.

Narancs: hatékonyan tisztítja a felületeket és a padlót

Narancsolajos tisztítószer: daraboljuk fel 5 kezeletlen narancs héját, 2 liter vízben főzzük forrástól számítva 45 percig gyenge lángon. Miután kihűlt, turmixoljuk le, és szűrjük át. Két teáskanál xantángumit keverjünk el némi folyadékban, majd adjuk a többihez. Használhatjuk a konyhában, a fürdőszoba takarításakor, továbbá felmosásra is alkalmas.

Ecet: kitűnő választás üvegek, tükrök tisztítására, portalanításra és vízkőoldásra

Illatos portörlő: keverjünk össze 1 csésze ecetet, 1 csésze vizet, és 1 teáskanál olívaolajat. Áztassuk a portörlőrongyokat a keverékbe és a nyirkos textileket tegyük egy befőttesüvegbe egy citrom héjának darabjaival, majd zárjuk le.

Szódabikarbóna: használhatjuk szagtalanításra, súroláshoz, mosogatáshoz, lefolyótisztításra

Serpenyőtisztító: öntsünk 250 ml vizet a serpenyőbe, szórjunk bele 1 evőkanál szódabikarbónát és főzzük fel. Miután langyosra hűlt, töröljük át az edényt egy puha szivaccsal, mossuk ki tiszta vízzel, végül töröljük szárazra.

Lefolyótisztító: forraljunk fel 2 liter vizet 3 evőkanál szódabikarbónával és öntsük a lefolyóba. Ha havonta elvégezzük ezt a rituálét, megelőzhetjük a komolyabb dugulás kialakulását.

Vadgesztenye: a szappanfafélék családjába tartozó bokrétafa magas szaponintartalmú magja. Használható közvetlenül egészben, vagy készülhet belőle főzet. Mivel hazánkban is megterem, -a mosódióval ellentétben- ökológiai lábnyoma minimális.

Mosás vadgesztenyével: 4 megtisztított és feldarabolt magot tegyünk egy kis vászonzacskóba és már moshatunk is velük.

Folyékony mosószer: 8 megtisztított, apróra vágott vadgesztenyét főzzünk kis lángon 1 liter lágy vízben 15 percig. Szűrjük át, és kihűlés után adjunk hozzá néhány csepp levendula vagy teafa illóolajat, esetleg grépfrútmagcseppet. Mosásonként 100 ml-t adagoljunk. Tartsuk hűtőszekrényben, biztonságosan felcímkézve.

Mosódiófa: szintén a szappanfafélék családjának tagja. Szaponinban gazdag, érett terméseit kimagozzák, majd megszárítják és a héj ezután kerül forgalomba. Zsíroldó, szagtalanító, antibakteriális és gombaellenes tulajdonsággal bír.

Csak enyhén habzik, lágyítja a vizet, kíméletes a textíliákhoz, elképesztően puhává teszi a ruhadarabokat, használatakor csökken az öblítővíz igény. Ajánlott finom anyagok és természetes szövetek esetén, de a gyapjú és a selyem igényeinek lúgossága miatt nem megfelelő. A mosódióval történő mosás régóta alternatívát jelent az érzékeny bőrűeknek, bőrproblémákkal élőknek, illetve a csecsemők és gyermekek számára. Alkalmas házikedvencek tisztítására és növények ápolására. Az állatok esetében azonban figyeljünk arra, hogy alaposan kiöblítsük, és ne nyalogathassák le a szőrükről, bőrükről.

Mosózsák: tegyünk egy kis vászonzsákba 4- 8 fél dióhéjat, keményebb víz esetén többet, lágy víz esetén kevesebbet. Első használat előtt ajánlott 10-15 percre beáztatni a héjakat, de természetesen az áztatóvizet is felhasználhatjuk. Mosás után szárítsuk ki a zsákot és a diókat, mert még 3-4 alkalommal használhatjuk. Miután kimerült, dobjuk a komposztra.

Mikroszálas törlőkendők: rendkívül sok helyzetben megállja a helyét és abszolút vegyszermentes tisztítást tesz lehetővé. Bárhol szeretnénk takarítani, először gondoljuk át, elegendő- e, ha ilyen kendőkkel látunk munkához.

Válasszunk többfélét, mert vannak kifejezetten portörlésre, üvegfényesítésre, képernyőkhöz való, illetve nedvesen használható változatai is. Arra kell leginkább figyelni, hogy mosás után ne használjunk hagyományos öblítőszert az öblítésükhöz.

Illóolajok: rendkívül erős koncentrátumok, amelyekkel ennek megfelelően érzéssel kell bánnunk. Hatékonyan fertőtlenítenek, mivel baktériumölő hatással is rendelkeznek, például: citrom, kakukkfű, levendula. Néhány csepp levendulaolaj pedig még öblítő helyett is pompásan beválik.

Felületfertőtlenítő: 50 ml 99%-os alkoholban oldjunk fel 5 ml kakukkfűolajat, majd hígítsuk 100 ml desztillált vízzel. Pumpás flakonból használjuk.

Légtérfertőtlenítő: 10 ml alkoholban oldjunk fel 10 csepp citrom- és 10 csepp levendulaolajat, az egészet keverjük el 1 liter vízben, majd töltsük pumpás flakonba. Megfázásos időszakban jó szolgálatot tesz megelőzésképpen és a betegszobák levegőjének kezelésére.

Környezetünk jólléte és a saját egészségünk múlhat azon, hogy milyen tisztítószereket engedünk be az otthonunkba. Azonban akár hagyományos, akár környezetbarát, akár saját készítésű tisztítószereket választunk, használjuk azokat felelőségteljesen, csak a leszükségesebb mértékben.
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: