A biodiverzitás megléte és működése nélkülözhetetlen az emberi jóléthez, mert olyan szolgáltatásokat nyújt, amelyekkel fenntartja gazdaságainkat és társadalmainkat. A biodiverzitás kritikus fontosságú az olyan ökoszisztéma-szolgáltatások során, mint amilyen a klímaszabályozás, a talaj termékenysége, a beporzás, valamint az élelmiszerek, üzemanyagok, ruházat, használati tárgyak és gyógyszerek előállítása.
A valódi profik persze az élőfalvakban, például Gyűrűfűn élnek, és permakultúrás kertet tartanak fenn, azonban mindennapi életünk során mi is sokat tehetünk a környezetünkért.
Vásároljunk tudatosan
Válasszuk mindig a kevesebb csomagolóanyagot hordozó terméket, kerüljük a nem újrahasznosítható műanyagokat. Ha ez már jól működik, átállhatunk a csomagolásmentességre, hiszen minél kevesebb kommunális hulladékot termelünk, annál kisebb terhet rovunk a természetre.
Szüntessük meg az élelmiszer-pazarlást
Legfőképp pedig legyünk kreatívak és használjuk fel a maradékokat: ettem már mákos gubát száraz bejglivégekből, és készítettem rakott kelt elsózott bolognai raguból.
Kertészkedjünk
Ha csak néhány négyzetméteren kezdjük is, csodálatos kapcsolatot ápolhatunk a természettel, amitől nemcsak jobban érezzük majd magunkat, de a saját magunknak termelt zöldségek elfogyasztása egészségesebb étrendet eredményez. Mindemellett a megművelt kert talajlakó baktériumainak száma kedvezőbben fog alakulni, vagyis ezen a ponton máris sokat tettünk a diverzitásért.
Komposztáljunk
A kertműveléshez szinte automatikusan kapcsolódó tevékenység.
Gyűjtsük az esővizet
Az ivóvíz hamarosan olyan értékes lesz, mint a gyémánt, nem kell hosszasan ecsetelni a jelentőségét, felhasználását.
Kerüljük a vegyszerhasználatot
Próbáljunk klórmentes tisztítószereket, növényi alapú tisztálkodószereket, samponokat használni. Az így keletkezett szürkevizet szűrés nélkül használhatjuk WC-öblítésre, szűrés után pedig dísznövényeink öntözésére. Hosszú távon hatalmas környezeti terheléstől mentesítjük a természetet, ha nem kerülnek vegyszermaradványok az élővizeinkbe.
Csökkentsük energiafelhasználásunkat
Takarékoskodni a villanyárammal nemcsak pénztárcabarát megoldás, hanem környezetkímélő is. Lassítja a kimerülő energiaforrások fogyását, csökkenti a szén-dioxid-kibocsátást.
Közlekedjünk okosan
Ha van rá módunk, akkor érdemes kerékpárral vagy közösségi közlekedéssel megoldani a munkába járást, óvodába-iskolába ingázást. Ez egy olyan pénztárcabarát megoldás, ami egyben környezetünket is kíméli, valamit pozitív hatással lehet egészségi állapotunkra.
Ne termeljünk digitális szemetet
Napjainkban ember legyen a talpán, aki navigáció és okos telefon nélkül éli mindennapjait. Felgyorsult világunkban nélkülözhetetlen, hogy elérhetők legyünk, azonnal reagáljunk élethelyzetekre. Tudnunk kell azonban, hogy ezeknek az eszközöknek az előállítása rendkívül környezetszennyező, a gyártásukhoz szükséges molibdént és lítiumot gyakran illegálisan bányásszák.
Emiatt tudatosítsuk magunkban, hogy nincs szükségünk a csúcskategóriás legújabb modellekre, kommunikációnkat remekül intézhetjük nyomógombos, sőt vezetékes telefonon keresztül is. Érdemes családon belül egy öröklési sorrendet kialakítani a még használható készülékekre.
Ha pedig figyelmesek vagyunk, észrevehetjük, hogy a tudatosabb élet lényegében az olcsóbb életet jelenti: tevékenységeink bármely területére vezetünk is be „megszorító” intézkedéseket, az megtakarításokhoz fog vezetni. Nyilván nem azt szeretném ezzel sugallni, hogy azonnal mondjunk le mindenről, hiszen szükségünk van motivációra, de javaslom a vállalkozó szellemű kedves olvasónak, hogy próbáljon ki néhány tippet a leírtak közül, és a sikerélmény garantált lesz.