Az új mezőgazdasági gépekre és alkatrészekre azonban csökkent a kereslet 2022-höz képest.
Műtrágyák
A mészammon-salétrom ára csökkent a legnagyobb mértékben, forgalma pedig mintegy háromszorosára nőtt. Ezzel szemben a karbamid iránti kereslet a felére apadt, és az ammónium-nitrát- karbamid iránti kereslet aránya 1:14-ről 1:3-ra módosult. A legnagyobb kereslet volumenben a mészammon-salétrom (MAS) és az NPK 15-15-15 iránt volt. Ez a kettő tette ki az értékesítés 76 százalékát.
Bár a műtrágyaárak július-szeptemberben a két évvel korábbi szintre mérséklődtek, még mindig kétszer többe kerültek, mint 2020. harmadik negyedévében. A legtöbb termék esetében átlagosan 50 százalék körül alakult a mérséklődés.

Növényvédőszerek
Növényvédőszerekből közel két és félszer, gombaölőkből pedig 6 százalékkal vásároltak többet a gazdák a csapadékosabb tavaszi-nyári időjárás miatt. A gyomirtók forgalma is 3 és félszeresére nőtt, a rovarölőké viszont 56 százalékkal csökkent.
A vizsgált növényvédőszerek átlagára egy-két kivétellel nőtt 2022-höz képest. A drágulás 3–68 százalék. A kivételek közé tartozik a Fozát 480, amely 53 százalékkal és a Roundup Mega, amely 44 százalékkal lett olcsóbb. A legnagyobb mértékben az Agrokén, míg a legkisebb mértékben a Tebusha 25 EW drágult.
Gépek és alkatrészek
Bár összességében kevesebb gépet vásároltak a mezőgazdaságban az első félévben, mint egy évvel korábban, ezekért többet fizettek a drágulás miatt. Összesen 174,9 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket januártól júniusig, ez 6 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi forgalmat. Alkatrészekre pedig 43,6 milliárd forintot fordítottak ugyanezen időszak alatt, amely 2 százalékos növekedést jelent.
1355 új kerekes traktor frissítette a gépparkot, összesen 55 milliárd forint értékben. Ez 595-tel kevesebb, mint az előző félévi adat. A legnagyobb részarányt az 50 LE alatti, valamint a 101–140 LE-s kategória képviselte 19, illetve 23 százalékkal.
Az önjáró rakodók értékesítése 28 százalékkal csökkent, összesen 242-t adtak el.
A gabonakombájn-piac az egyetlen, amely a bővült. 256 új arató-cséplőgép került a gazdaságokba 34,2 milliárd forint értékben, míg a tavalyi első félévben csak 220-at értékesítettek, összesen 26,8 milliárd forintért.
A kombájnokhoz kétszer annyi napraforgó-betakarító adapter (30) talált vevőre, a kukoricabetakarító adapterek kereslete azonban nem változott. Ezekből 28-at értékesítettek, 576 millió forint értékben.
Legnagyobb darabszámban (2030) különböző talajművelő gépekre volt igény, de ezek értékesítése is 27 százalékkal csökkent az előző év első félévéhez képest. A legtöbbet szárzúzókból, sorközművelő kultivátorokból, magágykészítőkből és tárcsás talajművelőkből vásárolták a gazdálkodók.
Az öntözőgépek forgalma ugyancsak jelentősen elmaradt – 4,9 milliárdról 3,3 milliárdra csökkent – a tavalyi évhez képest.
