
Már kinyíltak az első bimbók a fekete hunyoron: karácsonyra tele lesz virággal, és nem a szobában, hanem kint a hidegben – írja a szeged.hu. Az Alpokban is őshonos virág számára az árnyékos gang is megfelelő hely.
Egyre több kertben, erkélyen látni egy olyan növényt, mely egyenesen szereti a telet. A fekete hunyor tavasszal és nyáron, amikor más virul, csak a leveleit növesztgeti. Októberben bimbókat hoz, november végén virágozni kezd, és karácsonyra tele van hófehér virágokkal.

Az Alpokban is őshonos, erdőszéleken, bokrok alján találni meg a természetben, mert az árnyékos, hűvös élőhelyeket szereti. Amikor nyílik, nincs felette lomb, tavasszal, nyáron már igen, talán ezért is érzi magát olyan jól a gangon.
Időjárás-jelentőként is funkcionál, az erős fagy jelzésében jó. Onnan lehet tudni, hogy kemény hideg volt az éjjel, hogy a hunyorok virágai reggel a földet nézik. Amikor enyhül az idő, kiolvadnak és felkelnek.
És hogy miért is hívják fekete hunyornak a hófehér virágot? Azért, mert

Szaporítani tőosztással lehet, bár nincs oda a bolygatásért.
A gyógyászatban használt, hánytató és hashajtó hatású glikozidokat és alkaloidokat tartalmaz. Legelő állatok fogyaszthatják akkora mennyiségben, hogy mérgezést okozhasson: súlyos esetben az állat 3-4 napon belül elpusztul a központi idegrendszer bénulása következtében.
Magyarország területén is élnek őshonos hunyorok, háromféle is. A pirosló hunyor az Északi-középhegységben, a kisvirágú hunyor a Dunántúlon, az illatos hunyor a Dél-Dunántúl keleti részén foglalja el ugyanazt az élőhelytípust. Ezek kora tavasszal – olykor már télen is – virágoznak.
