Bárhogyan is alakul a háború, semmi sem tér vissza a régi kerékvágásba, különösen nem a régiónk gabonapiacán – mondta Nagy István agrárminiszter a ma kezdődött Agrárszektor konferencián, Siófokon.
A tovább lépésben kell gondolkodni. Ennek a lehetőségei között említette a hatékonyságjavítást, az inputanyagokkal való tudatosabb gazdálkodást és közös beszerzést, a rosszabb adottságú területeken az alacsonyabb inputköltséggel járó, kevéssé intenzív technológiákat, a piacon keresettebb, speciálisabb fajták, a magas fehérje- vagy rosttartalmú gabonák termesztését, a termelési szerkezet differenciálását. Át kell gondolni például a szója, a cirok, a pillangós virágúak szántóföldi termesztését, illetve a szántóföldi zöldségtermesztést, és érdemes mérlegelni az ökológiai gazdálkodás lehetőségét, amihez jövőre újból csatlakozni lehet.
Támogatás
Elkészült a jövő évi pályázati menetrend. Az első, erdőgazdálkodáshoz kapcsolódó felhívások év elején jelennek meg. Tavaszra várható a mezőgazdasági és élelmiszeripari beruházások első pályázati csomagja, valamint az ökológiai szempontból fontos földhasználat-váltást segítő támogatások kiírása. Nyárra jöhet a generációváltást segítő felhívás és őszre a vidékfejlesztési pályázati konstrukciók. Év végére újabb beruházási pályázati csomag meghirdetését időzítik a precíziós gazdálkodás, illetve a terménytisztítás-szárítás technológiai megújulása érdekében.
A tervezhetőség végett 2026-ban a teljes pályázati program megismétlését tervezik. Az agrártámogatási és pályázati rendszer az agrárium minden szereplőjének biztosítja az alkalmazkodás lehetőségét – hangsúlyozta Nagy István.
Minden a talajjal kezdődik, de ha nem lesz változás a művelési technológiában, ott is fog véget érni. Erről beszélt Gyuricza Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem rektora, aki szerint
Évi 18 milliárd forint kárt okoznak a vadak a mezőgazdasági termelőknek, amelyet a vadgazdálkodók nem térítenek meg – mondta a konferencián Győrffy Balázs, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara elnöke, aki bejelentette, hogy
Felkészült jogi szakembereket fognak alkalmazni annak érdekében, hogy ezzel is hozzájáruljanak a szántóföldi gazdálkodók likviditási gondjainak megoldásához.