Egy ágazat szűnik meg
A kutyahús fogyasztásának betiltása számos cég megszűnését jelenti Dél-Koreában.
Az ezredfordulón az országban még 6000 étteremben szerepelt kutyahús az étlapon. A kutyafogyasztás kezdetben külföldön, majd belföldön is bírálatokat váltott ki, különösen a fiatalabb generáció részéről. Többek között emiatt is még az idén a kutyahús fogyasztás betiltását tervezi Dél-Korea, így vetne véget az ősi szokás körüli vitáknak.
Ezért törvényjavaslatot nyújtanak be a tilalom érvényesítésére, mondta Yu Eui-dong, a kormányzó Néphatalmi Párt vezetője, hozzátéve, hogy bíznak benne hogy ezt meg is szavazza majd a parlament.
A kutyahús-ellenes törvényjavaslatok a múltban megbuktak, aminek az oka az ágazatban érintettek tiltakozása, valamint a gazdák és étterem tulajdonosok megélhetési válsága miatti félelem volt. A javasolt tilalom hároméves türelmi időt és pénzügyi támogatást tartalmaz majd a vállalkozások számára, hogy kivonuljanak a kereskedelemből.
Nehéz egy szokást megváltoztatni
A kutyahús fogyasztása a Koreai-félszigeten nagyon régre visszanyúló gyakorlat. Dél-Koreában azonban napjainkban már sokkal kevésbé elterjedt, mint korábban, bár néhány idősebb ember még mindig ragaszkodik ehhez a fogáshoz az étkezésekkor.
A közvélemény kutatás tanúsága szerint a megkérdezettek mindössze 8 százaléka evett kutyát az elmúlt egy évben, ez az arány hét évvel korábban még 27 százalék volt. Az ország elnökének felesége, Kim Keon Hee is a kutyahús-fogyasztás ellenzője, és férjével kóbor kutyákat is örökbe fogadtak már.
Új időszámítás jön a nuerongi fajtára
Nem csak a szokások változása, hanem több vallás is tiltja a kutyahús fogyasztását. Az iszlám étkezési szabályok szerint a kutyahús haram, azaz a fogyasztása tilos (csak végveszélyben megengedett). A kutyahús fogyasztása a zsidó vallási előírásokkal sem egyeztethető össze: a kutya nem kóser állat.
Egy kínai kutyahús-kereskedővel készített CNN-riport szerint az éttermekbe eladott kutyákat különleges farmokon nevelik, ennek ellenére mindig van esélye, hogy az ételnek eladott eb valakinek az elveszett háziállata, bár a kedvtelésből tartott fajták nem számítanak alapvetően ehetőnek.
A farmokon a nuerongi (nurongi) fajtát tenyésztik étkezési célból, melyek most valószínűleg megszabadulnak a húscélú tenyésztés terhétől…