0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. szeptember 14.

Cukor nélkül keserűvé válik Ausztria

Az osztrák cukorrépa-termelők veszélyben látják a termésüket, és tájékoztató kampány keretében hívják fel a problémáikra a mezőgazdasági szektor képviselőinek figyelmét.
Az Alsó-Ausztriai Agrárkamara alelnöke, Lorenz Mayr, Ernst Karpfinger, Stephan Pernkopf, az Agrana Zucker ügyvezető igazgatója, Josef Eisenschenk és Johannes Schmuckenschlager figyelemfelkeltő kampánya az ausztriai cukorellátásról, Bécs belvárosában

Idén tavasszal mintegy 5000 hektárnyi termést pusztított el a zsizsik, ez körülbelül 60 000 tonna cukor.

„Egész Bécset el tudtuk volna látni cukorral egy évig” – mondta Markus Simak, az Agrana sajtószóvivője és PR-menedzsere az ausztriai cukortermelés bizonytalan helyzetéről.

Az „Ausztriából származó cukor nélkül keserű lesz nekünk” című tájékoztató kampányán az Alsó-Ausztriai Mezőgazdasági Kamara, az Alsó-Ausztriai Gazdák Egyesülete, az Agrana és a Die Rübenbauern képviselői hívták fel sokak figyelmét az osztrák cukor fontosságára. Simak szerint különösen fontos ez a kampány karácsonykor:

„A cukor nagy szerepet játszik, különösen karácsonykor. A cukorfogyasztás ebben az évszakban rendkívül magas. Sajnos nagy bizonytalansággal tekintünk a közelgő tavaszra, és az ideihez hasonló hőmérsékletekre számítunk.”

A cukorrépa-termesztés Ausztriában fontos része a vetésforgónak és a mezőgazdasági termelők bevétele szempontjából is.

A cukortermesztés központi szerepet tölt be, különösen Alsó-Ausztriában, hiszen itt több mint 25 000 hektárral Ausztria cukorrépa területének mintegy 70 százaléka található.

(Magyarországon 9 710 hektáron takarítottak be cukorrépát 2022-ben.) Stephan Pernkopf, kormányzó-helyettes, az Alsó-Ausztriai Gazdák Szövetségének elnöke kiemelte:

„Csak a mezőgazdasági termeléssel lehet ellátásbiztonság a kontinensen. Gazdáinknak termelniük kell, hogy biztosítsák a helyi élelmiszer-ellátást. De a megfelelő eszközökre is szükségük van ahhoz, hogy meg tudják védeni magukat a termés akár felét is elpusztító kártevők ellen.”

Ez azonban nem csak a helyi gazdák bevételéről szól. A hazai cukortermelés a környezetvédelem szempontjából is elengedhetetlen. Hatékony növényvédő szerek nélkül élelmiszert kell importálni. Valószínűleg a világ azon részeiről, ahol az esőerdőket leégetik, CO2-t juttatva a levegőbe.

„Ez nem lehet a jogalkotók érdeke, és semmiképpen sem a környezet érdeke” – teszi hozzá Pernkopf.

A jelenlegi helyzet fő oka a kártevők megjelenése és a hatékony növényvédő szerek egyidejű betiltása

– magyarázza Johannes Schmuckenschlager, az Alsó-Ausztriai Agrárkamara elnöke. Azt is követeli:

„A cukorrépa-termesztés és a cukortermelés fenntartása érdekében Ausztriában a gazdáknak világos és kiszámítható keretfeltételekre van szükségük. Ez magában foglalja a hatékony növényvédő szerek és azok elérhetősége iránti egyértelmű elkötelezettséget. A répatermesztők kockázatvédelmére is szükség van, ha el karjuk kerülni a további vetésterületek csökkenését.”

A talajviszonyokkal, műtrágyákkal és növényvédő szerekkel szemben támasztott magas követelmények ellenére a cukorrépa nagyon robusztus és alkalmazkodó növény – különösen, ha az éghajlatról van szó. Száraz évekkel is jól bírja, Ausztriában már régóta sikeresen termesztik. Ernst Karpfinger, a Cukorrépa Termelők Szövetségének elnöke hangsúlyozza:

„A cukorrépa termesztésének több mint száz éves hagyománya van Ausztriában, és sok gazdálkodónál a növénytermesztés szerves részét képezi, például a vetésforgó lazítására is szolgál. Ám ha egyre többet vesznek el a szükséges növényvédelmi eszközökből, az azzal a kockázattal járhat, hogy Ausztriában és Európában is elveszítjük a cukortermelést, és le kell mondanunk az önellátásról.”

Ennek eredményeképpen az alapvető élelmiszer importjára kellene támaszkodnunk. Valószínűleg nem lehet az EU érdeke, hogy ebben az országban csökkentsék a termelést, betiltsák a növényvédő szereket, és ezzel egyidejűleg megnyissák a kaput az olyan import előtt, amely semmiképpen sem felel meg a hazai magas termelési normáknak.

Forrás: RaiffeisenZeitung

Magazin ajánló: