Az alábbiakban abban szeretnénk segítséget nyújtani, hogy melyek a legfontosabb megfontolnivalók, mielőtt saját lóra költenénk nem kevés pénzt. A tanácsokat nemcsak a teljesen kezdő lótartóknak érdemes elolvasni, a tapasztaltabb lovasok is gazdagodhatnak néhány hasznos információval.
Az első lovuk vásárlása előtt állóknak azt tanácsoljuk, hogy fontolják meg, hiszen a kutyához hasonlóan a lótartás is komoly, hosszú távú elkötelezettséget kíván, ráadásul még sok pénzt és rengeteg időt is igényel. Ha mindez nem riaszt vissza a lóvásárlástól, akkor a következő tanácsok segítséget nyújthatnak, hogy elkerüld a leggyakrabban előforduló buktatókat és jó eséllyel elsőre megtaláld a hozzád leginkább illő lovat.
Az idő
Mielőtt nekikezdenél a hirdetések böngészésének, gondolkodj el komolyan, vajon lesz-e időd a lovadra az év minden napján, nem csak akkor, ha eszedbe jut egy szép napsütéses nyári, tavaszi délutánon lovagolni. A lótartás bizony fárasztó tud lenni, akkor is, ha bértartásban oldjuk meg. Legyen terved arra, ha betegség vagy bármi más miatt nem tudsz napi rendszerességgel foglalkozni a lovaddal.
Ha ezzel a legalapvetőbb feltétellel tisztában vagy, készülj fel arra, hogy a lóvásárlás bizony időigényes munka lesz. Szinte biztos, hogy nem fogod az első hirdetésnél megtalálni az álomlovadat. Kezdő lótartóknak nagyon fontos, hogy még az első ló megvásárlása előtt legyen meg a helye! Egy olyan istálló, ahová szívesen vinnéd bértartásba. Nézz alaposan szét, szánj rá sok időt és személyesen látogasd végig a szóba jöhető helyeket. Ma már rengeteg lovarda van, ami egyrészt jó, mert nagy a választék, másrészt sajnos sok olyan istálló is működik, amely nem alkalmas lótartásra. Kezdők mindenképp kérjék ki szakértő véleményét a lótartóhely keresésében! Arra is figyelj az istálló kiválasztásánál, hogy milyen messze található lakhelyedtől, hiszen mindennapos elfoglaltság lesz a lóhoz járás. Ne akkor szembesülj vele, hogy túl messze van, amikor már beköltözött a ló…
A pénz
A ló nemcsak időben nagy elkötelezettség, de pénzben is. Soha ne kezdj lóvásárlásba, ha nem tudod fenntartani. Általában a ló ára a legkevesebb, amit az élete során ki kell fizetned rá, ezt nagyon komolyan kell venni. Rendszeres kiadás lesz a ló havi tartása mellett a kovács, az állatorvosi kontrollok (ne adj’ Isten, költséges állatorvosi beavatkozás), a felszerelés, az edző, esetleges táplálék-kiegészítők stb. Alaposan fontold meg, mennyibe is kerül egy hónapban a ló tartása és csak akkor vágj bele, ha gond nélkül teljesíteni tudod az anyagi kihívásokat.