A Covid-járvány után újra fellendült az utazás, és a tavalyi év az új úti célok felfedezéséről szólt, állítják a turisztikai szakemberek. Szakértői elemzések szerint 2024-ben minden eddiginél távolabbi látnivalókat tűznek ki majd az utazók, távoli régiókba indulnak az Orient Expresszel, nyugalmat keresnek lakatlan szigeteken, és extrém élményekre vágynak az Antarktiszon.
A tendenciák azt mutatják, hogy az idei télen, ami az Antarktiszon a nyári időszak, a turisták száma meghaladja a százezret, ez majdnem 50 százalékkal több mint az előző évi szám. Miközben a szakértők riadót fújnak az Antarktisz rendkívül alacsony jégszintje miatt, egyre több olyan tehetős turista utazik át a szigetre, akik készen állnak az új látnivalókra.
Bár az Antarktiszi Utazásszervezők Nemzetközi Szövetsége (IAATO) azt állítja, éberen ügyel a fenntartható utazásra, az emberi lábnyom a jeges kontinensen már jól érzékelhető. Az Antarktiszra való eljutás egyik módja a hajózás, több hajótársaság is erre a célpontra specializálódott és akár egy hónapos vakációt is kínálnak a jeges szigeten. Nem ez az egyetlen közlekedési forma, hiszen a repülővel is elérhetjük az Antarktiszt.
Mind a repülőgépek, mind a hajók visszafordíthatatlan károkat okoznak az ottani ökoszisztémában. A kipufogógázok lerakódása a hóra felgyorsítja az olvadási folyamatot, nem is beszélve a káros üvegházhatású gázok kibocsátásáról.
Hasonló aggodalomra adnak okot a turisták is, akik tudtukon kívül ruházatukon ismeretlen baktériumokat hagyhatnak a fagyos kontinensen.
A sarki ökoszisztéma kutatói arra figyelmeztetnek, hogy utazás előtt kérdezzük meg magunktól az utazás célját, szem előtt tartva, hogy tetteink következményei visszafordíthatatlanok, és a hetedik kontinens nagy veszélyben van.
Ez is érdekelheti:
Eltűnhetnek a bükkfák hazánkból – pedig még hegységet is elneveztek róluk