0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2025. április 24.

Évi 34 kombájn

Átlagosan ennyi ég ki működés közben Magyarországon egy év alatt az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság adatai szerint.

Nyilván a rendkívüli aszálynak is szerepe volt abban, hogy közel hatszorosára emelkedett a gabonatáblákon bekövetkezett tűzesetek száma, a leégett gabona területe (338 hektár) pedig harmincháromszorosa volt az előző évinek.

Évente átlagosan 34 kombájn, 47 bálázógép, 10 traktor és négy pótkocsi ég ki teljesen a hazai agráriumban, és bár a tavalyi adatok még nem ismertek, a szakemberek 2023-ra is tízszeresére becsülik a tűzesetek növekedését.

A mezőgazdasági járműtüzek 75 százaléka a motortérben keletkezik,

az esetek többségében nem lehet megfékezni a kézi tűzoltó készülékkel, a tűzoltók munkáját pedig nagyban megnehezíti a nagy vonulási idő és az, hogy az égő gép közvetlen környezetében erősen gyúlékony anyag – olaj, üzemanyag, műanyag, gumi, növényi töret – található. A tüzet sokszor későn észleli a kezelő, a tűzfészkekhez pedig nehéz hozzáférni.

Egy bemutatott konkrét esetben, az AXIÁL Kft. által biztosított adatok alapján 2022-ben egy 100 millió forint értékű kombájn gyulladt ki aratás közben, amelyben ennek következtében 10 millió forintos kár keletkezett. A cég azonban nem kapott rá kártérítést, ami alól egyébként számos ok miatt mentesülhetnek a biztosítók. Ilyen például a rendeltetésszerű, rendszeres használatból eredő fokozatos elhasználódás, a szándékos túlterhelés, a karbantartás elmulasztása vagy az üzemeltetési szabályok be nem tartása.

A tűzeset miatt az érintett cégnek 5 hektár saját területe égett ki, és 50 hektár vált a tűz martalékává a szomszéd tulajdonában álló szántóból. A kiesett termény hozama 20 millió forintra becsülhető, a kieső gép miatti béraratás költsége pedig 6-7 millió forint volt.

A forgalmazó gyakorlati bemutatókat is tartott a FOGMAKER működéséről az AGROmashEXPO keretében

A megfelelő karbantartás és a kötelező hatósági gépszemle mellett a jól karbantartott kézi tűzoltó készülékeknek és a beépített automata tűzelfojtó rendszereknek is nagy szerepe lehet a megelőzésben. Nem véletlen, hogy utóbbiak megléte már számos országban csökkenti a biztosítások díját – emelte ki az előadó. Bár itthon egyelőre ez nincs így, tárgyalások már folynak az ügy érdekében, és

olyan EU-előírás is várható, amely az újonnan forgalomba helyezett kombájnokba kötelezővé teszi a beépítését.

A J&J (PSV) Magyarország által forgalmazott FOGMAKER automata tűzelfojtó rendszert világszerte több mint 300 ezer, itthon pedig több mint 2500 járműbe építették be eddig. A mezőgazdasági gépekbe történő telepítése megháromszorozódott az elmúlt három évben. Fontos jellemzője a járműipari minősítés és típusbizonyítvány a gördülékeny utólagos beépíthetőség érdekében. Emberi felügyelettől, járó motortól és áramellátástól függetlenül működik. Magas nyomású, vízbázisú rendszer, amely az oxigénkiszorítás, hűtés és éghető anyag izolálás hármas elvén működik. Mint elhangzott, könnyen beépíthető, minimális a karbantartási igénye, a hosszú és biztos üzemelését pedig országos szervizhálózattal és raktárkészlettel garantálják. Költsége 150-450 forint üzemóránként, amely mindössze 0,5-1 százaléka egy új jármű értékének.

Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Magazin ajánló: