0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. október 12.

Növényútlevél: megváltoznak a szabályok

Tavaly júliustól jelentősen átalakultak a magyar hulladékgazdálkodási szabályok, ezzel együtt bevezették a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszert. 2024 májusától pedig a növényútlevél-kiállítás feltételei változnak meg.

A díszkertészeknek elsősorban a csomagolást érintő EPR-kötelezettséggel van dolguk. A csomagolásról és a csomagolási hulladékkal kapcsolatos hulladékgazdálkodási tevékenységekről szóló kormányrendelet szemléltető példái megemlítik a virágcserepeket.

Csomagolásnak tekinti az olyan virágcserepek használatát, amelyek csak a növény árusítására és szállítására szolgálnak, huzamos tartására nem alkalmasak.

Nem tekinti csomagolásnak a növény huzamos tartására alkalmas virágcserepeket. E kérdéskör pontos értelmezése érdekében érdemes lenne a hatóságtól állásfoglalást kéni az érintett termesztőknek testületileg, javasolta a szakember.

Mikor kell növényútlevél?

Bogya Sándor: Növényútlevél
kiállítására csak a teljes körűen
felhatalmazott termelő lesz jogosult

A rendezvényen Bogya Sándor, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) növényvédelmi osztályvezetője ismertette a növényútlevéllel kapcsolatos tudnivalókat. Mindenekelőtt vázolt néhány alapfogalmat. A növényútlevél bizonyos meghatározott növényeknek, növényi termékeknek és egyéb anyagoknak az unió területén belüli szállításához és adott esetben a védett zónákba való behozatalához, és azokon belüli szállításához előírt hatósági címke, amely a vonatkozó összes növényegészségügyi követelménynek való megfelelést tanúsítja. Növényútlevél-köteles áru minden ültetésre szánt növény, egyes vetőmagok (például hagyma, paprika, paradicsom, bab, borsó), valamint bizonyos növényi termékek. Nincs szükség nö­vényútlevélre a vállalkozó telephelyein belüli és azok közötti szállítás, illetve közvetlenül a végfelhasználók részére történő értékesítés esetén.

A növényútlevél különálló címke. A rajta lévő információknak jól láthatónak, könnyen olvashatónak, megváltoztathatatlannak kell lenniük, anyagának tartósnak.

A növényútlevelet az illetékes hatóságok felügyeletével a felhatalmazott vállalkozók állítják ki, de csak azokhoz a növényekhez, növényi termékekhez vagy egyéb anyagokhoz, amelyekért felelősek. A minőségtanúsítási rendszerben termesztett szaporító- és ültetvényanyagok esetében a Nébih által kiadott minősítőcímke egyben növény­útlevél is. A vármegyei kormányhivatal abban az esetben ad ki növényútlevelet, ha az ültetésre szánt növényt nem minőségtanúsítási rendszerben ter­mesztették, és ha vállalkozó nem hatalmazható fel növényútlevél kiállítására.

Kizárólag akkor állítható ki növényútlevél, ha a növények alapos vizsgálata kimutatta, hogy megfelelnek a növény­egészségügyi követelményeknek.

A vizsgálatot a károsító észlelése szempontjából mérvadó időpontokban kell elvégezni vizuális szemlével, gyanú esetén ki kell egészíteni hatósági mintavétellel és laboratóriumi vizsgálattal.

Egyes esetekben a vizsgálatnak ki kell terjednie a termőhelyre, annak közvetlen környezetére, a tárolótérre, a csomagolóanyagra, a technológiai folyamat során használt eszközökre és berendezésekre, valamint a szállítóeszközökre is. A növényútlevél kiállításához szükséges vizsgálatot az illetékes hatóságnak kell elvégeznie, amikor egyes fajok esetében (mandula, leander, levendula) mintavételre és laboratóriumi vizsgálatra van szükség; a minőségtanúsítási rendszerben nevelt növények esetében és ha az állománynak a közvetlen környezetét is vizsgálni kell (tűzelhalás pufferzóna).

Forrás: Kertészet és Szőlészet

Szaklap, amelyben a cikk megjelent:

Magazin ajánló: