A díszkertészeknek elsősorban a csomagolást érintő EPR-kötelezettséggel van dolguk. A csomagolásról és a csomagolási hulladékkal kapcsolatos hulladékgazdálkodási tevékenységekről szóló kormányrendelet szemléltető példái megemlítik a virágcserepeket.
Nem tekinti csomagolásnak a növény huzamos tartására alkalmas virágcserepeket. E kérdéskör pontos értelmezése érdekében érdemes lenne a hatóságtól állásfoglalást kéni az érintett termesztőknek testületileg, javasolta a szakember.
Mikor kell növényútlevél?
A rendezvényen Bogya Sándor, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) növényvédelmi osztályvezetője ismertette a növényútlevéllel kapcsolatos tudnivalókat. Mindenekelőtt vázolt néhány alapfogalmat. A növényútlevél bizonyos meghatározott növényeknek, növényi termékeknek és egyéb anyagoknak az unió területén belüli szállításához és adott esetben a védett zónákba való behozatalához, és azokon belüli szállításához előírt hatósági címke, amely a vonatkozó összes növényegészségügyi követelménynek való megfelelést tanúsítja. Növényútlevél-köteles áru minden ültetésre szánt növény, egyes vetőmagok (például hagyma, paprika, paradicsom, bab, borsó), valamint bizonyos növényi termékek. Nincs szükség növényútlevélre a vállalkozó telephelyein belüli és azok közötti szállítás, illetve közvetlenül a végfelhasználók részére történő értékesítés esetén.
A növényútlevelet az illetékes hatóságok felügyeletével a felhatalmazott vállalkozók állítják ki, de csak azokhoz a növényekhez, növényi termékekhez vagy egyéb anyagokhoz, amelyekért felelősek. A minőségtanúsítási rendszerben termesztett szaporító- és ültetvényanyagok esetében a Nébih által kiadott minősítőcímke egyben növényútlevél is. A vármegyei kormányhivatal abban az esetben ad ki növényútlevelet, ha az ültetésre szánt növényt nem minőségtanúsítási rendszerben termesztették, és ha vállalkozó nem hatalmazható fel növényútlevél kiállítására.
Kizárólag akkor állítható ki növényútlevél, ha a növények alapos vizsgálata kimutatta, hogy megfelelnek a növényegészségügyi követelményeknek.
Egyes esetekben a vizsgálatnak ki kell terjednie a termőhelyre, annak közvetlen környezetére, a tárolótérre, a csomagolóanyagra, a technológiai folyamat során használt eszközökre és berendezésekre, valamint a szállítóeszközökre is. A növényútlevél kiállításához szükséges vizsgálatot az illetékes hatóságnak kell elvégeznie, amikor egyes fajok esetében (mandula, leander, levendula) mintavételre és laboratóriumi vizsgálatra van szükség; a minőségtanúsítási rendszerben nevelt növények esetében és ha az állománynak a közvetlen környezetét is vizsgálni kell (tűzelhalás pufferzóna).