Abban az esetben, amikor nagy mennyiségű baktérium tud elszaporodni, a teljes test merevsége mellett a nyelés sem működik, ezért gyakran nyelőcsőszondával kell etetni az állatot a kritikus időszakban. A külső éles, erős hangokra érzékennyé válik, görcsrohamokkal reagálhat, ezért csendes helyen kell tartani a pácienst. A görcsös tartáskor, amely a teljes vázizom merevségét jelenti, a végtagok botszerűen kimerevednek, gyakran a nyak is hátrahajlik. A görcsöket görcsoldókkal folyamatosan lehet enyhíteni, az izomgörcsök miatti hipertermia (láz) pedig lázcsillapítókkal kezelhető. Súlyosabb esetben az állat nem tud mozogni, elfekszik, a tartós fekvés pedig testszerte felfekvéseket eredményezhet, ezért erről is gondoskodni kell!
Mindezt azért írtam le, mert nemrég érkezett be hozzánk ez viszonylag fiatal, 6 év körüli német juhász. A tulajdonos elmondása szerint, több nappal korábban, míg az eb egerészett, egy vasbetonból kiálló fémhuzal megsértette az oldalán. A sérülést követően pár nappal az állat mozgása bizonytalanná vált, kissé nyáladzott, és a sebnek is bűzös szaga lett. Így elhozta hozzánk vizsgálatra.
A kutya jobb oldalán, a bordaívek felett, közvetlenül a lapocka mögött egy nagy tenyérnyi helyen bőrelhalást és alatta szöveti elhalást és gennyesedést találtam (fotó).
Az anamnézis alapján a diagnózis egyértelmű volt, a betegség kimenetele volt kérdéses. Az állat mozgása kissé kötött volt, de teljes testre kiterjedő merevgörcsről még nem lehetett beszélni. Az állat arckifejezése is kórjelző értékű volt (risus sardonicus), de még képes volt önálló mozgásra.
Mivel hőmérséklete is megemelkedett, ezért az antibiotikum mellé láz- és fájdalomcsillapítót is kapott. Nyugtatók segítségével próbáltuk a görcsös állapotot enyhíteni. Csendes, lesötétített helyen tartottuk a pácienst, figyeltük, hogyan változik az állapota. Az azonban, a kezelés ellenére, rohamosan elkezdett romlani. Délelőtt még mozgásképes volt, de délutánra már egyre kötöttebbé vált a mozgása, végül csak segítséggel volt képes mozogni, irányt változtatni. Mivel a már felszívódott toxint nem lehet semlegesíteni, így minden igyekezetünk ellenére elvesztettük a kutyust.
Nagyon szomorú az eset, és talán érdemes levonni a tanulságot, hogy minél kevesebb ilyen és ehhez hasonló balesettel találkozzunk.
Ha fertőzés gyanúja felmerülne, érdemes beadatni a tetanusz elleni szérumot, és minél hamarabb elkezdeni a kezelést.
Ez is érdekelheti: