Tehát ha a kutyája feltűnően érdeklődik valamelyik testrésze iránt, rendszeresen megszimatolja, különösen viselkedik, mélyen a szemébe néz, és mintha mondani akarna valamit, menjen orvoshoz a biztonság kedvéért, és vizsgáltassa meg magát.
Egészségünk őre
A kutyák orra sokkal érzékenyebb, mint az embereké. Elképesztő dolgokat tudnak kiszimatolni. Még akkor is tudják, hogy éreztük magunkat egész nap, amikor nem is voltunk együtt. Nem titok előttük, ha gondok vannak a munkahelyünkön és stresszelünk miatta. Rögtön megérzik az erre utaló nyomokat rajtunk, amint hazaértünk.
Hogy került ide ez a szag?
„Itt valami bűzlik. Mi lehet ez a fura szag? És honnan jön? Szóval rólad. Ez gyanús. És egyáltalán nem kellemes. Nem szokott ilyen lenni rajtad. Kedves gazdám, ide figyelj! Itt, az orrom alatt, szerintem valami nem stimmel. Nem tudom mi ez, vagy van-e neve emberül, de jó lenne, ha utánanéznél.” Ilyesmi járhat egy kutya fejében, amikor rákot azonosít. Na jó, talán nem pontosan így hangzik a belső monológja, de hasonló értelme lehet.
A kutyák már nagyon korai szakaszában képesek kiszagolni a rákot, amikor még nem mutatkozik semmi különösebb jele. A kutyák mégis érzik, hogy valami megváltozott, csak fogalmuk sincs, mit jelent és elmondani sem tudják nekünk. Próbálnak jelezni, de ez nem mindig válik be.
Diagnosztizáló kutyák
Persze egyértelműbb a helyzet, amikor valakinek egy rákos elváltozások kiszimatolására kiképzett kutya jelez. Minthogy egy kutya szinte bárminek a megkeresésére alkalmas, amire betanították, miért is ne kerestethetnénk némelyikükkel rákot? Azonban csak a motiválható és lelkes kutyákkal lehet együtt dolgozni. Akik nem akarnak diagnosztizálni, hamar kiesnek a játékból.
Speciális szagjelek után kutató kutyák
Egyelőre senki sem tudja biztosan, hogy társítható-e egy jellegzetes szag, ami mindenféle rák esetében tetten érhető. Jelenleg a kutatók úgy gondolják, hogy az egyes ráktípusoknak eltérő illatuk lehet. Ezért nem általánosságban a rák szagát tanítják meg, hanem csak egy-egy típusét.
Néha még a teszteket is felülmúlják
Mint arra volt is példa az egyik kísérletsorozat során, amikor a tesztelő kutyák egybehangzóan kiválasztottak egy mintát, amelyről az előzetes vizsgálatok után kijelentették, hogy tiszta.
Szerencsére a konzulens nagyon lelkiismeretesen állt hozzá az esethez, elvégzett még néhány tesztet és végül kiderült, hogy az adott vizelet tulajdonosának mégiscsak ott rejtőzködik a daganat a veséjében. Kutyák, akik lepipálják a diagnosztikai eszközöket és a teszteket? Léteznek…