A márciusi kissé hűvösebb és csapadékosabb időjárás ellenére a növények túlnyomó többsége túl van a rügyfakadás állapotán, a mandula és a kajszi javában virágzik. Az őszibarack már a középső országrészben is bontja szirmait, néhány szilvafajta fehérbimbós fejlettségű. Az alma és a körte, valamint a birs egérfüles állapotban van. A cseresznye és a meggy zöldbimbós, sőt a füge is elérte ezt az állapotot. A kora tavaszi növényvédelem szempontjából mindezek kritikus fenológiai állapotok, ezért a permetezések megfelelő időzítése egész évre kiható jelentőségű.

A hűvösebb és esőkkel tarkított időjárás a legnagyobb gondot most a csonthéjas termésű gyümölcsfák esetében okozhatja, ugyanis a virág- és hajtásfertőző monília számára optimálisak a feltételek a járványos fertőzéshez. A kórokozó a virágon keresztül könnyedén behatol a növényekbe, mert viszonylag hosszú ideig és több alkalommal vizesek a virágok és a virágzásközeli rügyek. Jelenleg réztartalmú gombaölővel nem permetezhetünk, erre visszatérni csak virágzás után lehet tribázikus rézkészítményekkel. Most a legjobb megoldás a kórokozó ellen hatékony kontakt és felszívódó szerek bevetése fehérbimbós állapotban, virágzásban és sziromhulláskor.
Az előrehaladott fejlettségi állapotban itt sem permetezhetünk rézzel, helyette a levélfodrosodás ellen hatékony kontakt és felszívódó fungicideket kell használni. A járványveszély csak a hőmérséklet tartós emelkedésével (14 °C felett) múlik el, bár előfordul időnként, hogy a terméskezdemény is megfertőződik.
Legjobb ilyenkor a beteg, „gyertyás” vesszőket levágni a fákról. Körtén már megjelentek a körtelevélbolha imágói, és megkezdődött a tojásrakás a kifakadt rügyek környezetében.

Egyes szilvafajták elkezdtek virágozni, a többi pedig fehérbimbós állapotban van. Virágzáskor kezdik petéiket rakni a poloskaszagú szilvadarazsak, ezért az optimális védekezés időpontja erre az időszakra esik. A darazsak pontos rajzásának megfigyelésére most kell kihelyezni a fehér színű ragacsos fogólapokat a szilvafák napsütötte ágaira.
Nem szabad megvárni, hogy a lárvák befurakodjanak a gyümölcskezdeménybe, mert utána már csak felszívódó rovarölő szerrel kezelhetünk.
Részletes növényvédelmi előrejelzést találnak a www.magyarnovenyorvos.hu honlapon.
Dr. Aponyi Lajos
(Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara)