Részletes előadásában Imre László, a BASF szőlő-gyümölcs értékesítési vezetője ismertette az almavarasodás tavaszi fertőzéséhez vezető időjárási feltételeket. Elöljáróban hangsúlyozta, hogy a varasodás járványdinamikája sokkal gyorsabb, mint a lisztharmaté vagy más betegségeké, ezért ennek a megelőzésére kell alapozni az alma növényvédelmét. A tavaszi primer fertőzéseket kell megakadályoznunk, mert később az ivartalan fertőzés során nagyságrendekkel több konídiumot képez a gomba, mint amennyi aszkospórát az áttelelés után.
Ősszel képződnek a termőtestek
A szeptemberi, októberi friss fertőzésből alakulnak ki ivaros termőtestek a lehullott levelekben, ezért a következő évi fertőzésnek kedvez a korai lombhullás és a 4-10 °C közötti hőmérséklet. Ezenkívül ismételten át kell nedvesedniük a leveleknek. Akkor képződnek a termőtestek nagy számban, ha a levélfelület több mint harmadát fedi varas folt. Mindezekből következik az őszi megelőzés lehetősége: 10-14 nappal a várható lombhullás előtt hektáronként 10-20 kilogramm karbamid kipermetezése következtében nem tudnak kifejlődni a termőtestek és a lehullott lomb is hamarabb bomlik le.
Tavaly novemberben és decemberben körülbelül két hét volt alkalmatlan a termőtestek fejlődésére.
A kedvező hőmérséklet mellett legalább napi 20 perc megvilágítás is kell, különben a termőtestek elpusztulnak. Amikor még volt tartós hótakaró, jóval kedvezőtlenebbek voltak a körülmények a varasodásfertőzéshez, mert már körülbelül 5 centiméter vastag hóréteg gátolta a termőtestek fejlődését a fény hiánya miatt, emlékeztetett Imre László.
Január első hetében kedvezett a hőmérséklet a gombának, majd hideg időszak következett, februárban viszont szinte végig meleg volt. Így összességében 84 napon át volt kedvező az időjárás a varasodás termőtesteinek, majd aszkospóráinak kialakulásához. Ha március időjárása átlagos lesz, már március 20-30. között indul a varasodásfertőzés. A gyakorlatban az is jó iránymutatás, hogy ha elég a hőösszeg az almafák kihajtásához, akkor az elég az aszkospórák éréséhez is.