Milyen érdekes lenne, ha a testünk alkalmazkodna a kívánságunkhoz, és annyi időssé válna, amennyinek szeretnénk. A pszichológiai kor őrültségnek hangzik? És, ha ez nem csupán álom?
A pszichológiai életkor az a szám, amennyinek érezzük magunkat. Függetlenül attól, hogy ez milyen abszurd, mennyire van távol az igazolványunkba rótt adatok által meghatározott életkorunktól. Tehát miután meghatározta a pszichológiai életkorát, folytathatjuk. Azért kezdtük ezzel a kis feladattal, mert a következőkben arról lesz szó, hogy milyen kapcsolat van a pszichológiai és a kronológiai életkorunk között, illetve hogyan hatnak a testünk állapotára. Mivel jónéhány tanulmány vizsgálta ezeket az összefüggéseket, talán érdemes lesz belekukkantanunk, hogy mit derítettek ki.
Amit gondolunk magunkról, úgy is lesz
Megdöbbentő összefüggésekre világítottak rá azok a kutatások, amelyekben azt vizsgálták, hogyan hat az emberi testre az, hogy a gazdája milyen korúnak érzi magát. Azok, akik szívük mélyén fiatalabbnak érezték magukat, jobb máj- és vesefunkciókkal rendelkeztek. Vagyis alacsonyabb albumin-, cisztatin C illetve májenzimszinteket mértek náluk. Ezeket a biomarkereket egyébként korábban összefüggésbe hozták az öregedéssel.
Egy másik kutatásban azt állapították meg, hogy akik fiatalabbnak érezték magukat tényleges koruknál, többnyire bizakodóbbak és pozitívabb életszemléletűek voltak. Egészségi állapotukat tekintve pedig védettebbek voltak a cukorbetegség, a magas vérnyomás és az elhízás ellen. Valamint erősebb volt a tüdejük, jobb a kognitív teljesítményük és jobban tudtak aludni. Mintha a szervezet elhinné, amit az ember és alkalmazkodni akarna hozzá.
A gondolataink teremtő erővel rendelkeznek. Vagy dr. Ellen Langer pszichológus szavaival élve: „Ahová az elme tart, a test követi.” Kimondatlanul is minden porcikánk tisztában van azzal, hogy hogyan érzünk, hogyan érezzük magunkat. És azok, akik fiatalabbnak érzik magukat, jobb biomarkerekkel rendelkeznek, védettebbek az idő előtti elhalálozás ellen, jobb a pszichológiai és a fiziológiai állapotuk, mint azoknak, akik idősebbnek érzik magukat a valós életkoruknál, vagy éppen azonos korúnak.